تروئیکای اروپا: تعلیق تحریم های ایران پس از ۲۰ سپتامبر ادامه می یابد

0 15

تروئیکای اروپایی در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد: « تعلیق تحریم های ایران به دلیل توافق هسته‌ای با این کشور، پس از تاریخ ۲۰ سپتامبر ادامه خواهد یافت.»

کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس در پیامی به شورای امنیت اعلام کردند که به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) پایبند هستند و هرگونه اقدامی برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران تاثیر قانونی نخواهد داشت.

در قسمتی از این نامه برای تعلیق تحریم های ایران پس از ۲۰ سپتامبر آمده است: «هر گونه اقدام با هدف بازگرداندن قطعنامه‌های ۱۶۹۶ (مصوب ۲۰۰۶)، ۱۷۳۷ (مصوب ۲۰۰۶)، ۱۷۴۷ (مصوب ۲۰۰۷)، ۱۸۰۳ (مصوب ۲۰۰۸)، ،۱۸۴۵ (مصوب ۲۰۰۸) و ۱۹۲۹ (مصوب ۲۰۱۰) هیچ گونه تاثیر قانونی ندارد.».

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اخیرا درخصوص ادعای آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران اظهار داشت که سازمان ملل درمورد برجام بر اساس نظر شورای امنیت عمل می‌کند.

کارشناسان می‌گویند که درصورت اصرار آمریکا با تفاسیر یک‌جانبه و زورگویانه برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از نیمه شب ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور)، جدال‌ها ممکن است به مرحله تشکیل کمیته‌های ناظر بر اجرای تحریم‌ها منتقل گردد.

از طرف دیگر یک مقام سازمان ملل متحد آمریکا گفت: «شاید آمریکا نامه‌ای به رئیس‌ شورای امنیت ارسال کرده و خواستار تشکیل کمیته ناظر بر اجرای تحریم‌ها و هیئت کارشناسان شود؛ این در حالی است که شورای امنیت درخواست آمریکا برای ایجاد کمیته ناظر بر اجرای تحریم‌های ایران را نخواهد پذیرفت.»

این مقام مسئول که خواست گمنام بماند، در گفت‌وگوی کوتاه با پایگاه خبری دیپلماتیک تصریح کرد: «هیچ‌کدام از این اتفاقات رخ نمی‌دهد، زیرا هیچ اجماعی در شورای امنیت وجود ندارد».

به نوشته رویترز، ترامپ بعد از ناکامی‌های متعدد در شورای امنیت و اقدامات وی علیه ایران، قصد دارد فرمانی اجرایی صادر کند که طبق آن، ناقضان تحریم تسلیحاتی علیه ایران تحریم گردند. این در حالی است که تروئیکای اروپایی خواستار تعلیق تحریم های ایران بعد از ۲۰ سپتامبر هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.