با تعطیلی بازار تبریز پایش و مرمت این میراث جهانی سرعت گرفته است

مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز گفت: «اکنون در دوران تعطیلی بازار تبریز پایش و بررسی راسته‌های اصلی میراث جهانی بازار تبریز و البته مرمت اضطراری آن شتاب بیشتری گرفته است.»

به گزارش چاپار، آذربایجان شرقی از ماه‌ها قبل در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد و وضعیت شیوع این ویروس در اکثر شهرستان‌های آن حاد است. بنابراین محدودیت‌های جدید کرونایی از روز شنبه، اول آذر همزمان با سراسر کشور در آذربایجان‌ شرقی نیز آغاز شد و کسب و کارهای غیرضروری به مدت ۲ هفته تعطیل شده اند.

بنا بر گزارش مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، روزانه جواب آزمایش کرونای ۵۰۰ نفر از مردم آذربایجان شرقی مثبت شده و آمار فوتی‌های ناشی از این بیماری ۲ رقمی شده است. بنابراین با اعمال محدودیت‌های جدید و تعطیلی بیشتر اصناف غیرضرور، شاهد تعطیلی بازار تبریز هستیم. این تعطیلی اجباری فرصت مناسبی برای پایگاه میراث جهانی بوجود آورده تا بتواند در نبود مردم در راسته‌ها، به پایش و البته ادامه مرمت‌ها بپردازد.

برای ساماندهی سیم های برق با کمبود بودجه مواجهیم

حسین اسماعیلی سنگری (مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز) گفت: «اکنون تعطیلی بازار تبریز این امکان را برای ما فراهم کرده که به برخی از کارهایی بپردازیم که نمی‌توان در شلوغی بازار انجام داد و برخی از فعالیت‌های کارگاهی و مرمت‌های اضطراری که بر اثر ازدحام جمعیت امکان تحقق وجود ندارد، اکنون برای ما میسر شده است.»

 وی افزود: «برخی بخش‌های بازار را که به مرمت اضطراری نیاز دارد و اگر به آن توجه نشود، ممکن است سبب ریزش بخشی از بازار شود، مدنظر قرار داده‌ایم. اصلی‌ترین قسمت، رصد و پایش راسته‌های اصلی است تا هرجا که احتمال خطر وجود دارد، مشکلات را برطرف کنیم. البته رصد بخش‌های مختلف بازار تبریز همیشه انجام می‌شود اما در برخی بخش‌ها در زمان باز بودن بازار به دلیل ازدحام جمعیت امکان حضور و برپا کردن کارگاه مرمت وجود نداشت که اکنون این امکان فراهم شده است. اکنون در دوران تعطیلی بازار، پایش و بررسی راسته‌های اصلی میراث جهانی بازار تبریز و البته مرمت اضطراری آن شتاب و سرعت بیشتری گرفته است.»

اسماعیلی سنگری همچنین از مرمت طاق‌های بازار صفی در تعطیلی بازار تبریز خبر داد و اظهار کرد: «در این بخش از بازار با ۵ طاق روبه‌رو بودیم که قبل از انقلاب ریخته بود و به‌جای آن چوب گذاشته بودند. اکنون بعد از گذشت چند دهه چوب‌ها پوسیده و در حال ریزش و نیازمند مرمت بود. اما با همت عمومی استانی موفق شدیم ۵ طاق از بازار صفی را مرمت و چوب‌های جدید را جایگزین چوب‌های کهنه کنیم. می‌توان گفت دو طرف راسته از طریق طاق‌ها به یکدیگر دوخته شد.»

وی در مورد ساماندهی سیم‌های برق که همواره یکی از چالش‌های بحران‌زا در این مجموعه بود، گفت: «همچنان پیگیر ساماندهی سیم‌های برق توسط اداره برق هستیم. البته عنوان می‌شود که به دلیل نبود بودجه این کار به کندی پیش می‌رود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.