اختصاص سهام شرکت های دولتی برای تشویق خانوارها به زاد و ولد!

0 44

چندی پیش از طرف نماینده مردم ملکان در مجلس، طرح جدیدی مبنی بر اختصاص سهام شرکت‌های معتبر دولتی مانند پالایشگاه‌ها و پتروشیمی به فرزندان سوم و چهارم به منظور تشویق خانوارها به زاد و ولد منتشر شد. با این خبر سوال اصلی اینجاست که آیا چنین سیاست‌های تشویقی، مشکل جمعیتی کشور را حل می‌کند؟

شهلا کاظمی پور با اشاره به اینکه طرح‌های تشویق خانوارها به زاد و ولد در کشورهای دیگر هم وجود دارد، گفت: «در سایر کشورها کمک هزینه‌هایی برای فرزندان در نظر گرفته شده و همچنین شیرخشک و پوشک رایگان و… اهدا می‌شود؛ اما به شخصه تا به حال طرح تشویقی مانند اختصاص سهام بورس در کشورهای دیگر ندیده‌ام.»

این جمعیت شناس ضمن تاکید بر اینکه تا زمان اجرایی نشدن طرح، نمی‌توان درباره نتیجه مثبت یا منفی آن اظهارنظر کرد، ادامه داد: «طرح اختصاص سهام به فرزندان سوم و چهارم برای تشویق خانوارها به زاد و ولد، برای من یادآور طرحی بود که در زمان دولت آقای احمدی نژاد در راستای تشویق موالید ارائه شد که براساس آن دولت یک میلیون تومان اندوخته برای فرزندان زیر ۱۸ سال پس‌انداز می‌کرد.»

به گفته‌ وی، این طرح حدود ۵ ماه اجرا شد و در نهایت نه تنها موفقیتی نداشت، بلکه اعتماد مردم به دولت را کاهش داد.

تشویق خانوارها به زاد و ولد با ارائه سهام بورس، طرح موفقی نیست

کاظمی پور ادامه داد: «بورس، به ویژه در یک ماه اخیر که شکست خورده، طرح موفقی در ایران نیست. بنابراین بنده فکر نمی‌کنم چنین طرحی بتواند با هدف فرزندآوری موفق عمل کند.»

این جمعیت شناس تاکید کرد که اولین گام برای ارائه طرح‌های تشویقی، اعتماد سازی و اجرای دقیق و شفاف طرح‌هاست و در این باره افزود: «این نکته را باید در نظر داشت که همه مردم تحصیل کرده نیستند و دانش مربوط به سهام و بورس را ندارند که میزان ارزش افزوده سهام را تشخیص دهند.»

کاظمی پور توضیح داد: «اختصاص سهام برای آینده فرزندان با فرض اینکه ۱۰۰ درصد نتیجه مثبت داشته باشد می‌تواند موثر باشد اما چقدر کمک احوال خانواده او خواهد بود که بتوان از آن به عنوان طرحی برای تشویق خانوارها به زاد و ولد یاد کرد؟ چراکه خانواده‌ها به علت مشکلات مالی کنونی‌شان در زندگی، بچه‌دار نمی‌شوند.»

همچنین وی در پاسخ به این سوال که آیا جمعیت و میزان باروری کشور با بحران مواجه شده است؟ گفت: «در کشور با کاهش باروری مواجه هستیم و در این زمینه باید برنامه ریزی و سیاست گذاری‌هایی در نظر گرفته شود اما نمی‌توان گفت کشور در این زمینه با بحران مواجه شده است.»

کاهش باروری سیر طبیعی در همه کشورهای در حال توسعه است

این جمعیت شناس با اشاره به کاهش ازدواج در کشور اظهار کرد: «مسئله‌ای که ۹۵ درصد مسئولین، کارشناسان و مردم به آن توجهی ندارند، کاهش جمعیت در معرض ازدواج است. بر این اساس باروری از دهه ۷۰ به بعد کاهش یافته و همچنین تعداد افرادی که به سن ازدواج رسیده‌اند و به تبع آن میزان ازدواج هم کاهش یافته است.»

به گفته کاظمی پور کاهش باروری فقط مختص جامعه ما نیست و در همه کشورهایی که در راستای توسعه قدم برداشته‌اند، با افزایش شهرنشینی، افزایش اشتغال و تحصیلات زنان و افزایش رفاه در جامعه مواجه شده و نرخ باروری کاهش یافته است.

وی ضمن اظهاراتش درمورد تشویق خانوارها به زاد و ولد تصریح کرد: «کاهش باروری سیر طبیعی است که کشورهای اروپایی را هم به طرح سیاست‌های تشویقی وادار کرده است تا این معضل را حل کنند.»

علاوه بر این وی افزود که یکی از سیاست‌های تشویقی چنین کشورهایی، مهاجرت بوده که البته با وجود شرایط کنونی فرهنگی و اعتقادی در ایران شاید مهاجرت سیاست مناسبی نباشد.

با طرح سیاست‌های زودگذر نباید زمان را از دست بدهیم

کاظمی پور معتقد است باید سیاست‌هایی را با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه اتخاذ کرد و این سیاست‌ها نباید زودگذر و موقتی باشند؛ چراکه با سیاست گذاری‌های زودگذر تشویق خانوارها به زاد و ولد تنها زمان را از دست می‌دهیم.

در پایان این جمعیت شناس تاکید کرد: «در سیاست گذاری‌ها تنها مباحث اقتصادی مطرح نیست؛ بلکه باید اعتماد سازی، ثبات اقتصادی و امنیت اقتصادی را نیز مطرح کرد. ثبات اقتصادی بسیار گسترده است و تنها به این معنا نیست که در اختیار مردم پول قرار داده شود. اعتمادسازی در جوامع زمانی به وقوع خواهد پیوست که عملکرد دولت برای مردم شفاف باشد و دولت هم وعده‌های خود را عملی کند؛ در غیر این صورت با کاهش اعتماد مردم روبرو می‌شویم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.