تسهیلات جدید کرونایی برای بخش گردشگری؛ از تصویب و مشمولین آن تا کارشکنی‌‌ها

به گزارش چاپار دو هفته‌ای از اعلام موافقت دولت با پرداخت تسهیلات جدید کرونایی به بخش گردشگری و صنایع دستی می‌گذرد اما فعالان این حوزه می‌گویند نه بانک‌ها از این مصوبه جدید دولت مطلع هستند و نه سازمان‌های امور مالیاتی و تامین اجتماعی و نه حتی وزارت نیرو. این درحالی است که میزان بدهکاری و جرایم آن‌ها بابت دیرکرد در پرداخت این هزینه‌ها همچنان درحال افزایش است؛ تا جایی که برخی با تهدید قطعی آب، برق و گاز مواجه شده‌اند. از سوی دیگر تعدیل نیرو و بیکاری در این بخش زیاد شده است؛ چنانچه معاون گردشگری تقریبا یک ماه پیش، از بیکاری دو سوم نیروهای گردشگری خبر داده بود.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص بی‌اطلاعی این بخش‌ها از تسهیلات جدید کرونایی گفت: «هنوز دستورالعمل جدیدی برای جبران خسارت‌های کرونا ابلاغ نشده و درحال چانه‌زنی و پیگیری آن هستیم.»

وی چند روز بعد از تصویب بسته جدید دولت در حمایت از گردشگری و تاکید بر ناکارآمدی این حمایت‌ها، گفته بود: «هیچ دستگاه دولتی یا عمومی تا پایان سال نباید برای گرفتن طلب یا هزینه‌ای به سمت فعالان گردشگری بیاید.»

تسهیلات جدید کرونایی چیست و شامل چه کسانی می‌شود؟

علی ربیعی،سخنگوی دولت، ۱۵ مهر از موافقت هیات دولت با پرداخت تسهیلات جدید کرونایی به بخش گردشگری خبر داد. مقرر بود بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است، تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شود. همچنین اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه‌های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا پایان امسال مهلت داده شوند.

علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نیز در توضیح جزئیات این بسته حمایتی گفت: «در بسته حمایتی جدید، بازپرداخت وام‌هایی که واحدهای گردشگری در گذشته دریافت کرده بودند به اشتغال و درآمدزایی منوط بود، که براساس حق بیمه تقسیط‌ها صورت می‌گرفت. اکنون به‌دلیل شیوع کرونا این امکان وجود ندارد، بازپرداخت‌ها نیز امهال شده‌اند.»

مونسان درمورد کسب وکارهای برخوردار از تسهیلات جدید کرونایی در گردشگری تصریح کرد: «از محل منابع مصوب ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، تسهیلاتی در نظر گرفته شد. تآسیسات گردشگری شامل هتل‌های یک تا پنج‌ستاره، هتل‌آپارتمان‌ها، واحدهای پذیرایی، متل‌ها، مهمان‌پذیرها، اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی‌ها، دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان گردشگری، مؤسسات آموزشی و پژوهشی گردشگری، ارزیابان عامل تطبیق و شرکت‌های ارزیابی تاسیسات گردشگری، شرکت‌ها و مؤسسات حمل‌ونقل گردشگری شش رسته‌ای هستند که می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه کارا، نسبت به دریافت تسهیلات ۱۲درصدی اقدام کنند.»

بازپرداخت تسهیلات جدید کرونایی تا آغاز اردیبهشت ۱۴۰۰

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌افزاید: مرجع تایید و بررسی متقاضیان در پرداخت تسهیلات جدید، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خواهد بود و پس از تایید این وزارتخانه، سامانه به‌طور خودکار بر اساس فرآیند و ضوابط تعریف‌شده در دستورالعمل ابلاغ‌شده، مبلغ تسهیلات بانکی را که مشمول متقاضی می‌شود تعیین می‌کند. میزان تسهیلات بر اساس درجه، امکانات، مساحت و میزان خسارت ورادشده به واحد تعیین خواهد شد.»

ولی تیموری،  معاون گردشگری پیش‌تر گفته بود: «بازپرداخت تسهیلات جدید کرونایی تا آغاز اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ تنفس دارد. افرادی که در قالب بسته حمایتی قبلی، تسهیلاتی را گرفته بودند در صورت تقاضا می‌توانند مابه التفاوت مبلغ قبلی را دوباره دریافت کنند.»

پیش از این نیز برای جبران خسارت ناشی از شیوع کرونا بسته حمایتی به صنعت گردشگری اختصاص داده شد؛ که شامل وام با هدف حفظ اشتغال به ارزش ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد بود که بسیاری از آن انتقاد کردند. برخی از فعالان گردشگری ازجمله راهنمایان تور واجد دریافت این وام شناخته نشدند. بعضی از بنگاه‌های گردشگری نیز معتقدند این وام بیشتر صنعت گردشگری و مشاغل این بخش را بدهکارتر می‌کند.

از سوی دیگر با توقف سفرهای گروهی و تورها، بازپرداخت این وام با توجه به دوره تنفس کوتاه‌مدت آن، امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین با موفقت دولت امهال هزینه‌های جاری آب، برق و گاز، مالیات و حق بیمه کارفرمایی به مدت سه ماه آغاز شیوع ویروس کرونا برای حمایت از این بخش درنظر گرفته شد که به گفته فعالان گردشگری، سازمان‌های امور مالیاتی و تامین اجتماعی و اداره‌های آب، برق و گاز در اجرای آن کارشکنی داشتند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.