تست سریع کرونا فقط در ۵ دقیقه امکان پذیر شد/ حتی در خانه از خودتان تست بگیرید

به گزارش چاپار نیوز، دانشمندان انگلیسی اعلام کردند که با یک روش جدید می توانند تست سریع کرونا را فقط در ۵ دقیقه انجام دهند.

از آمدن بیماری کرونا ۱۰ ماه گذشته است. این بیماری تاکنون توانسته حدود ۴۰ میلیون نفر را در جهان در گیر کند و یک میلیون و ۱۱۰ هزار نفر را از بین ببرد. در این بین انجام سریع تست کرونا و شناسایی بیماران، یکی از اولویت های دولت ها است. به این دلیل که از این طریق می توانند زنجیره شیوع ویروس کرونا را قطع کنند. به همین دلیل افراد و کمپانی های زیادی سعی در پیدا کردن روش های گوناگون تست‌ سریع و ارزان قیمت برای تشخیص کرونا هستند. دانشمندان انگلیسی به تازگی اعلام کردند که توانسته اند روشی سریع برای تست بیماران کرونا بیابند.

محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس اعلام کردند طی تحقیقات خود توانسته اند یک تست سریع تشخیص کرونا را اختراع کنند. به وسیله این تست سریع با دقت بسیار بالاتری می توان بیماری کرونا را تشخیص داد. روش انجام این آزمایش این گونه است که دانشمندان نمونه‌های گرفته شده از بیماران را به دستگاهی وارد می کنند که می‌تواند قطعات ویروس کرونا را مشخص کند. سایر آزمایش ‌های دیگر از طریق شمارش گلبول‌های سفید خون و یا نشانه‌های دیگر وجود ویروس کرونا را تشخیص می دهند.

طبق گفته دانشمندان یکی از برتری های این روش نسبت به قبل این است که می‌توان با سرعت بیش تری افراد مبتلا به کرونا را تشخیص داد. مدت زمان لازم برای تشخیص بیماران کرونایی کمتر از ۵ دقیقه است. به دلیل سریع بودن این تست کرونا می توان از آن در اماکن شلوغ و در مقیاس بالا استفاده نمود.

متخصصان انگلیسی می گویند که در این روش می‌توان توسط دستگاهی که تصویر میکروسکوپی تهیه می کند به آسانی تکه‌های متعلق به ویروس را مشخص کرد. عکس های این دستگاه توسط فلورسنت حضور ویروس را تعیین می کند. سپس این دستگاه توسط الگوریتم خاصی به صورت اتوماتیک تحلیل داده‌ها را تحلیل می کند و این بیماری را تشخیص می دهد.

گفته می شود با تجاری سازی این روش در اوایل سال ۲۰۲۱ بتوان از این روش برای تشخیص کرونا در اماکن عمومی استفاده کرد.

 

استفاده از مهندسی ژنتیک برای تست سریع کرونا

دانشمندان آمریکایی هم مدتی قبل توانسته بودند یک تست سریع برای تشخیص کرونا ابداع کنند. دانشمندان آمریکایی از فناوری مهندسی ژنتیک کریسپر (CRISPR) کمک گرفته بودند و از این طریق می توانستند افراد مبتلا به ویروس کرونا را تشخیص دهند. کریسپر بخشی از دی ان‌ای پروکاریوت و حاوی تناوب‌های کوتاه توالی بنیادین می باشد. کریسپر یک نوع سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها می باشد که به آن ها قدرت تشخیص دی‌ان‌ای ویروس را می دهد و آن ها را نابود می سازد.

تست سریع کرونا

قسمتی از سیستم کریسپر، پروتئینی به نام کَس۹ (Cas ۹) می باشد که توانایی جستجو، برش زدن و نابودی دی‌ان‌ای ویروس را با روش خاصی دارد. فناوری کریسپر تغییر در دی‌ان‌ای سلول‌ها را ممکن می سازد. دانشمندان توانسته اند از همین فناوری به روشی موثر و سریع به جهت شناخت ابتلای افراد به کرونا کمک بگیرند. متخصصان اعتقاد دارند یکی از برتری ‌های این روش امکان عدم مراجعه به آزمایشگاه‌های تخصصی است. تست جدید سریع کرونا را می‌توان در مطب پزشکان، مدارس و ساختمان‌های اداری اجرا کرد.

مکس ویلسون، استاد بیولوژی مولکولی دانشگاه کالیفرنیا در مورد این موضوع گفت: این تست مطمئنی برای سنجش ابتلای افراد به کووید ۱۹ است و با ظرافت خاصی می‌تواند بیماران کرونایی را تشخیص دهد. تاکنون این روش یکی از سریعترین روش‌ها برای تست کرونا بوده است.

قبل تر دانشمندان از تست مبتنی بر فناوری کریسپر جهت شناسایی بیماران کرونایی استفاده می کردند. در تحقیقات گذشته دانشمندان می توانستند در مدت یک ساعت افراد آلوده را تشخیص دهند اما با تست جدید سریع کرونا این زمان به ۵ دقیقه رسیده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.