افزایش آمار طلاق در چهار محال بختیاری/تست شخصیت شناسی

به گزارش چاپارنیوز ، طبق آماری که سازمان ثبت احوال ازدواج و طلاق چهارمحال و بختیاری ارائه داده است ، در مقایسه با آمار ثبت ازدواج در استان در کل طی شش ماه سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ ، در کل جمعیت شهری و روستایی ازدواج ۱.۱ درصدی افزایش یافته است . اما در جمعیت شهری در این مدت شاهد کاهش ۱.۲ درصدی ازدواج ها و در مناطق روستایی ۹.۷ درصدی افزایش ازدواج ها بودیم.

علاوه بر این ، در ثبت پرونده های طلاق در چهارمحال و بختیاری ، در شش ماه اول سال ۱۳۹۸ ، حدود ۶۸۴ پرونده طلاق ثبت شده است ، اما این تعداد در همان دوره در سال ۱۳۹۹ به ۷۴۱ رسید که نشان دهنده افزایش در ۳/۸ درصد در طلاق در استان است.

نکته قابل توجه در آمار پرونده های طلاق در چهارمحال و بختیاری افزایش ۴۶.۲ درصدی موارد طلاق در جمعیت روستایی است ، در حالی که در جمعیت شهری استان فقط با افزایش ۳.۵ درصدی مواجه هستیم .

میانگین سن ازدواج در چهارمحال و بختیاری از ۲۵.۳ در سال ۱۳۹۵ به ۲۷.۵ در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است و سن طلاق از ۳۲.۳ به ۳۴.۷ افزایش یافته است که نشان دهنده افزایش سن طلاق است.

علاوه بر این ، طبق آماری که مقامات استانی در اوایل دهه ۷۰ در چهارمحال و بختیاری ارائه داده اند ، از هر ۶۰ ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق می شود ، اما اکنون از هر ۴.۵ ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق می شود ، که افزایش قابل توجهی را نشان می دهد دلایل مختلفی در قلب خود پنهان کرده است.

این روزها احساس می شود که انتظارات مردم از زندگی زناشویی افزایش یافته است و وقتی زوجین به جای حل مشکل نتوانند انتظارات طرف مقابل را در ازدواج برآورده کنند ، اولین راه حل برای آنها جدایی است ، در حالی که این مشکلات جزئی است و با چند جلسه مشاوره قابل حل است. متأسفانه امروزه ازدواج ها به روشی مدرن انجام می شود و دختر و پسر قبل از ورود به مراسم ازدواج و آشنایی خانواده ها با یکدیگر همه چیز را همانطور که قدیمی ها گفته اند تنظیم کرده اند.

آمار نگران کننده طلاق نشان می دهد که جوانان به جای شناختن شخصیت دیگران تصمیمات احساسی می گیرند و تب عشق و علاقه آنها پس از مدت کوتاهی فروکش می کند و آنها متوجه می شوند که زندگی زناشویی فراتر از دوران شیرین نامزدی یا حتی دوستی قبل از ازدواج است. سپس زوج ناسازگاری را می پذیرند و در نهایت ازدواج منجر به طلاق می شود.

کارشناسان حوزه آسیب های اجتماعی معتقدند که یکی از راه های کاهش واقعه طلاق و آسیب های ناشی از ازدواج های ناموفق ، مشاوره قبل ، حین و بعد از ازدواج است. همچنین تست شخصیت‌ شناسی به زوجین کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانند ویژگی‌های شخصیتی یکدیگر را بشناسند و با آگاهی کامل برای ازدواج تصمیم بگیرند.

اجرای طرح تحکیم بنیان خانواده با تست شخصیت شناسی و کاهش آمار طلاق در چهارمحال و بختیاری

سید محمد موسوی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری چهارمحال و بختیاری پیش از این از اجرای طرح تقویت پایگاه خانواده در ۹ مرحله در استان خبر داده بود و گفته بود: اجرای این طرح باعث کاهش آمار طلاق ، مشکلات خانواده ، آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق و …. ساخته شده

وی افزود: اجرای طرح تحکیم بنیان های خانواده به بودجه ویژه و برخی موارد قانونی احتیاج دارد تا زوجین را مجبور به انجام برخی اقدامات قبل از ازدواج کنند ، در اجرای این طرح در دوران آموزش حین ازدواج برای زوجین اجباری شده است”.

موسوی افزود: تست شخصیت شناسی یکی از راههای موثر برای جلوگیری از آمار طلاق برخی مشکلات در زندگی زناشویی و طلاق است. این آزمایش با هزینه ۳۳۰ هزار تومان انجام می شود ، اما زوجین تمایل زیادی به انجام این آزمایش ندارند تا جوانان را در شهرکرد و لردگان تشویق کنید ، این آزمون در مراکز انتخابی با تخفیف ۳۰ تا ۵۰ درصد انجام می شود ، ما سعی می کنیم این تست را برای زوجین اجباری کنیم

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری چهارمحال و بختیاری یادآور شد: زوجین برای انجام ازدواج هزینه‌های بسیاری را صرف خرید لباس عروس، آرایشگاه، آتلیه، تالار و سایر موارد می‌کنند، اما تمایل چندانی برای انجام این تست که می‌تواند از وقوع مشکلات و کاهش آمار طلاق در زندگی زناشویی آن‌ها جلوگیری کند را ندارند.

وی مشاوره در هنگام اختلافات بین زوجین را یک گام دیگر در برنامه تحکیم خانواده عنوان کرد و توضیح داد: “این مشاوره ۴۸٪ اختلافات بین زوجین را به صلح و سازش منجر می کند ، همچنین باعث کاهش آمار طلاق و تعداد پرونده ورودی به دادگستری می شود “.

موسوی با تأکید بر اینکه مردم تمایلی به یادگیری مهارت های زندگی و مشاوره خانواده ندارند ، خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از موارد خشونت علیه زنان و کودکان به دلیل عدم مهارت مردان در برخورد با زنان در روزهای خاص است و نحوه برخورد با کودکان ، نوجوانان و جوانان است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری چهارمحال و بختیاری  افزود: در حال حاضر برای اجرای طرح تحکیم خانواده ، دو مرکز مشاوره در شهرکرد و لردگان تحت نظارت معاونت پیشگیری از وقوع جرم آزمایش شخصیت زوجین را انجام می دهند. شهرهایی مانند فارسان و سامان نیز متقاضی ساخت مراکز مشاوره در این زمینه مشاوره و کاهش آمار طلاق در زندگی زناشویی هستند.

۲۰ تا ۳۰ درصد اختلافات زناشویی در زندگی به ویژگی های شخصیتی زن و شوهر برمی گردد.

فریبرز جباری فرد ، روانشناس خانواده در گفت وگوی خبری ، در مورد فواید تست های شخصیت شناختی در کاهش آمار طلاق در زوجین اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی طلاق در جامعه بحث در مورد شخصیت زوجین است. مشکلات شخصیتی می تواند مشکلات پایدار در زندگی ایجاد کند. ”

وی گفت: مشکلات شخصیتی در زندگی به طور کلی قابل حل نیست. معمولاً مشکلات شخصیتی در یک فرد قبل از ازدواج و در تحقیقات قابل شناسایی نیست ، زیرا فرد اطلاعات و تجربه کافی برای شناسایی ویژگی های شخصیتی در افراد را ندارد.

جباری فرد افزود: ویژگی ها و مشکلات شخصیتی پنهان هستند و به راحتی قابل تشخیص نیستند ، اما تست های شخصیت شناسی مانند میلون ، MMPI ، MBTI و … است که براساس تعدادی از استانداردها و فرهنگ های مختلف طراحی شده اند ، می توانند ویژگی های شخصیتی پنهان فرد را آشکار کنند، این آزمایشات معتبر و قابل اعتماد هستند.

مسئول انجام تست های شخصیتی بر روی زوجین در آستانه ازدواج برای کم شدن آمار طلاق تأکید کرد: تست های شخصیت شناسی قبل از ازدواج می تواند چراغ راه زوجین برای شناخت ویژگی های شخصیتی یکدیگر باشد. این تست ها معمولاً در مقیاس های مختلف شخصیت افراد را می سنجد و زوجین با آگاهی کامل از تصمیم گیری می کنند.

این روانشناس خانواده گفت: برخی از افراد جامعه برون گرا و برخی دیگر درون گرا هستند. “بنابراین ویژگی های شخصیتی این افراد متفاوت است. گاهی اوقات پس از ازدواج می توانند مکمل یکدیگر باشند ، اما گاهی اوقات نمی توانند با یکدیگر کنار بیایند.”

جباری فرد اظهار داشت: هزینه این آزمون در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است اما با پیگیری های صورت گرفته از معاونت پیشگیری از وقوع جرم چهارمحال و دادگستری بختیاری در مراکز منتخب ، این آزمایش در حال حاضر با یک  سوم هزینه برای زوجین انجام می شود. همچنین برای زوج هایی که توانایی پرداخت هزینه این آزمون را ندارند رایگان است.

وی گفت: معمولاً زوجین و والدین آنها اطلاعات کافی در مورد این تست ندارند و اگر بدانند که شرکت در آزمون چگونه است که آن را قبول نمی کنند. اگر بدانند انجام این تست چه سودی دارد قطعا از آن استقبال می‌کنند

گاهی آمار طلاق به خاطر اختلالات روانی افراد انجام میگیرد وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد از نتایج این تست قابل اعتماد است ، توضیح داد: در تست شخصیت بیماری های روانی از جمله افسردگی ، دو قطبی و … قابل تشخیص است و در این تست اعتیاد مخفی به مواد مخدر و الکل ، بی بند وباری جنسی، شخصیتهای ضد اجتماعی و سایر اختلالات روانی نیز قابل تشخیص است .

جباری فرد افزود: “معمولاً بسیاری از ویژگیهای شخصیتی در مراحل آشنایی پنهان می مانند. در تست های شخصیت شناسی، مقیاسهایی برای راستی آزمایی وجود دارد ، به عنوان مثال ، اگر طرف در پاسخ نادرست به سوالات اغراق کند ، نتایج این آزمون قابل استناد نیست. ”

این روانشناس خانواده تأکید کرد: از مزایای این تست شناخت اختلالات رفتاری ، شناخت رفتارهای پرخطر ، رفتارهای شخصیتی مانند عصبانیت و … در زوجین است.

وی گفت: پس از انجام تست شخصیت شناسی ، زوجین می توانند برخی از اختلالات روحی و شخصیتی را قبل از ازدواج درمان کنند و به کاهش آمار طلاق کمک کنند ، به عنوان مثال خشم را می توان با مهارت کنترل خشم درمان کرد و یا افسردگی قابل درمان است. بعضی از این زوج ها پس از انجام این تست ها به روانشناس یا روانپزشک ارجاع داده می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.