تزریق واکسن کرونا در آرژانتین منجر به استعفای وزیر بهداشت شد

به گزارش چاپارنیوز و به نقل از رویترز، اوایل روز جمعه دو منبع از تزریق واکسن کرونا در آرژانتین در دفتر ریاست جمهوری اعلام کردند که رئیس جمهور “آلبرتو فرناندز” با استناد به شکایت از رسانه ها خواستار استعفای وزیر بهداشت کشور “گینس گونزالس گاریسا” شد. گفته می شود حداقل ۱۰ نفر واکسن کرونا را بدون طی کردن روند مناسب، دریافت کرده اند که در بین آنها یک خبرنگار باسابقه است که مدتی پس از صحبت مستقیم با وزیر بهداشت ادعا می کند واکسن را دریافت کرده است. خبرنگار کهنه کار “اوراسیو وربیتسکی” گفت که وی این واکسن را پس از نزدیک شدن و صحبت با وزیر بهداشت دریافت کرده است.

وی گفت: “من دوست قدیمی ام “گینس گونزالس گارسیا” را صدا کردم و او به من گفت که به بیمارستان پوساداس بروم.”

وزیر بهداشت آرژانتین در نامه ای که در توئیتر خود منتشر کرد، گفت که این افراد به دلیل “سردرگمی ناخواسته” در دفتر کارش هنگامی که او دور بود، مراحل معمول را انجام نداده و واکسن را دریافت کرده اند.

این رسوایی نگرانی ها را در مورد فساد و دسترسی به واکسن ها در این کشور افزایش می دهد، به ویژه هنگامی که منابع واکسن در آرژانتین کم است.

در اوایل این ماه، وزیران بهداشت و امور خارجه پرو استعفا دادند و رئیس جمهور پیشین پس از انتشار گزارش هایی که صدها مقام واکسن کرونا را خارج از آزمایشات بالینی و قبل از شروع برنامه ملی ایمن سازی دریافت کرده اند، تحت بازرسی های قضاییو کیفری قرار گرفته است.

از دسامبر سال ۲۰۲۰، آرژانتین از واکسن “اسپوتنیک وی” روسیه برای واکسیناسیون پرسنل پزشکی استفاده کرده است، اما بر خلاف برنامه ریزی اولیه، تحویل این محموله های واکسن روسی به تأخیر افتاده است. این کشور طی روزهای اخیر واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال را آغاز کرده است، اما ذخایر واکسن در حال کم شدن است و کسانی که ابتدا ثبت نام کرده اند واکسینه می شوند.

تا روز چهارشنبه تزریق واکسن کرونا حدود ۲۵۰،۰۰۰ نفر در آرژانتین دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بودند. این کشور ۴۵ میلیون نفری، بیش از دو میلیون نفر مبتلا و ۵۱۰۰۰ مرگ را تایید کرده است.

خبرگزاری دولتی آرژانتین گزارش داد که معاون فعلی وزیر بهداشت، “کارلا ویزوتی” وزیر بهداشت بعدی خواهد شد، اما این هنوز تایید نشده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.