آیا تزریق واکسن منجر به ابتلا به کرونا می شود ؟

بسیاری از مردم تصور می کنند که از ویروس کرونا در تولید واکسن کرونا استفاده شده است و در صورت تزریق واکسن ممکن است کرونا خفیف داشته باشد و تب و لرز خفیف بعد از واکسن نیز با علائم بیماری همراه است. این ایده توسط کارشناسان و صاحب نظران کاملاً رد شده است.

دکتر سیاوش وزیری، متخصص بیماری های عفونی در اینباره، اظهار کرد: عوارض کلی واکسن کرونا شامل تب و لرز خفیف است که در مدت زمان کوتاهی ظاهر و از بین می رود و این عوارض هیچ ارتباطی با علائم بیماری کرونا ندارد.

وی افزود: واکسن کرونا هرگز باعث ابتلا فرد به کرونا نخواهد شد و افرادی که واکسینه شده اند آزمایش PCR منفی خواهند داشت که نشان می دهد واکسن کرونا به هیچ وجه بیماری را منتقل نمی کند.

وزیری به واکسن های تزریقی در کشور اشاره کرد و افزود: واکسن اسپوتنیک ساخت روسیه است که از آدنوویروس های انسانی تولید می شود و واکسن آستراژنکا در کره جنوبی که از آدنوویروس های شامپانزه ساخته می شود تولید می شود.

وی افزود: در دو نوع واکسن، سینوفارم چین و بهارات در هند، از ویروس کرونا غیرفعال در تولید آنها استفاده شده است، بنابراین این چهار نوع واکسن هرگز بیماری کرونا را منتقل نمی کنند.

وزیری خاطرنشان کرد: اگر در برخی موارد افراد پس از تزریق واکسن به کرونا مبتلا شده اند، دلیل این امر این بود که افراد در زمان واکسن در دوره نهفته بیماری بوده اند که همزمان با تزریق واکسن کرونا بوده است.

دکتر وزیری خاطرنشان کرد: از طرف دیگر، اولین دوز واکسن ایمنی محدودی را ایجاد می کند و سطح ایمنی مطمئن  پس از دوز دوم واکسن ایجاد می شود، بنابراین در این بین افراد باید بیشتر مراقب باشند، زیرا احتمال ابتلا به بیماری کرونا وجود دارد.

وی افزود: بعد از تزریق واکسن نیز احتمال ابتلا به کرونا وجود دارد اما این ابتلا خفیف یا بدون علامت خواهد بود و موارد شدید بیماری در افرادی که واکسینه شده اند، نداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.