موج جدیدی از تحریم ‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه اعلام شد

سرانجام کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر اقدامات تحریمی علیه روسیه به توافق رسیدند. هدف این تحریم ‌های اتحادیه اروپا مقابله با فعالیت‌های دستگاه امنیتی روسیه است که مسمومیت الکسی ناوالنی، از منتقدان سرشناس کرملین، یکی از نمونه‌های آن است.

به گزارش چاپار به نقل از شبکه خبری دویچه وله، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۳ مهر (۱۴ اکتبر) اعلام کرد که تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال می‌کند. براین اساس شش نفر از مقام‌های ارشد دستگاه امنیتی آن کشور، حق ندارند وارد اتحادیه اروپا شوند و حساب‌های بانکی آن‌ها مسدود می‌شود. علاوه بر این انستیتوی دولتی تحقیقات درباره تکنولوژی و شیمی آلی مورد تحریم قرار می‌گیرد. در واقع همین ارگان مسئول تهیه سم شیمیایی شناخته شده است که در ۲۰ اوت علیه ناوالنی استفاده شد.

دیتمر کوستر، سخنگوی فراکسیون سوسیال ‌دموکرات در کمیسیون روابط خارجی پارلمان اروپا، استفاده از ماده سمی علیه ناوالنی را نقض حقوق بین‌الملل دانست. همچنین سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، کاربرد داروی عصبی نوویچوک را به صراحت ممنوع اعلام کرده است.

در این خصوص کوستر تاکید کرد: «من گرایش‌های گاه ناسیونالیستی و بیگانه‌ستیزانه در مواضع ناوالنی را تایید نمی‌کنم اما سوءقصد به مخالفان سیاسی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست».

میشائل گالر، سخنگوی جناح راست میانه در اتحادیه اروپا، تصریح کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آشکارا آسیاست تضعیف اتحادیه اروپا را دنبال می‌کند و باید با اقدامات وی به طور جدی‌تری از جمله اعمال تحریم ‌های اتحادیه اروپا مقابله کرد.

چپ‌گرایان اتحادیه اروپا مخالف تحریم روسیه هستند

از طرف دیگر نیروهای چپ‌گرا در اتحادیه اروپا با اعمال تحریم روسیه مخالفت کردند. مارتین شیردوان از سخنگویان فراکسیون حزب چپ گفت که نمی‌توان با تحریم، سیاست سازنده‌ای با روسیه بنا کرد. وی اشاره نمود که هنوز علت مسمومیت ناوالنی به طور کامل مشخص نشده و دقیقا معلوم نیست چه ارگانی مسئول مسمومیت او بوده است.

شیردوان ضمن پیشنهاد اینکه اروپا به جای دوری از روسیه، باید سیاست مثبتی در قبال این کشور اتخاذ کند، گفت: «به این معنی که روسیه را با پیوندهای سیاسی و تجارتی بیشتر از قبل با جامعه بین‌المللی مرتبط سازد.»

بعضی از اعضای اتحادیه اروپا، به ویژه در اروپای شرقی ابراز تردید کردند که تحریم بتواند منجر به تغییر سیاست روسیه شود. برخی نمایندگان، از جمله حزب راستگرای افراطی آلترناتیو برای آلمان گفتند که تحریم‌ها نه تنها تاثیری ندارد، بلکه روابط با روسیه را به شرایط دوران جنگ سرد نزدیک می‌کند.

تحریم ‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه از ماه آینده اجرایی خواهد شد.

در این میان آلمان از اقدامات تحریمی، حمایت کرده است. یکی از دلایل حمایت آلمان این است که آلمان امیدوار است با تحریم روسیه به مناقشه پیرامون شاه لوله گازی نورداستروم۲ نقطه پایان گذاشته شود.

واکنش روسیه به تحریم ‌های اتحادیه اروپا

سرگئی لاوروف در گفتگو با یک رادیوی محلی، اظهار کرد که روسیه هم اقدامات تحریمی مشابهی علیه اتحادیه اروپا وضع خواهد کرد. لاوروف گفت که کشورش ناچار به این پاسخ دیپلماتیک شده است.

وزیر خارجه روسیه بار دیگر آلمان را متهم کرد که دلایل موجهی در خصوص مسموم شدن ناوالنی ارائه نداده و این کار نقض قوانین بین‌المللی است.

لاوروف از این که گفتگوی دیپلماتیک بین دو طرف با تحریم ‌های اتحادیه اروپا قطع شده، ابراز تاسف کرد و گفت: «شاید بهتر باشد که ما یک مدتی اصلا با هم حرف نزنیم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.