تبعات حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی برای دهک های پایین جامعه چه خواهد بود ؟

به گزارش چاپارنیوز، علی خضریان، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی، درباره افزایش نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ و حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی اظهار داشت: تعیین قیمت ۱۷۵۰۰ از سوی کمیسیون تلفیق مجلس تحت عنوان انتقال نرخ ارز به بازار آزاد موافقان و مخالفانی دارد اما تصمیم عجولانه در این مورد و بدون در نظر گرفتن ابعاد مختلف این می تواند تأثیرات منفی بسیاری بر جامعه داشته باشد.

خضریان ادامه داد: من مانند اکثر اقتصاددانان به تک نرخی شدن ارز اعتقاد دارم، اما در شرایط فعلی که کشور با منابع ارزی محدودی روبرو است و تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد و امرار معاش فقرای جامعه در تنگنا قرار دارد؛ حذف ارز مرجع، کار را برای دهک های پایین جامعه دشوار خواهد کرد و به نظر می رسد که جامعه قادر به مقاومت در برابر این شوک جدید نخواهد بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: انتقاداتی که در مورد ارز ۴٢٠٠ تومانی مطرح می شود به نحوه توزیع این ارز و درآمد حاصل از نحوه توزیع ارز است، اما به دلیل مشکلات مکانیزم توزیع و نظارت بر ارز مرجع و اینکه نمی خواهیم با مجرمان برخورد کنیم، این مکانیزم را نباید کاملاً حذف کنیم. من معتقدم برای تصمیم گیری در مورد این موضوع، باید نظرات کارشناسان باتجربه و خبره کشور را به دور از سیاسی بودن، شنید و پیامدهای این تصمیم را در نظر گرفت.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: این واقعیت که کمیسیون تلفیق مجلس در شرایط جنگ اقتصادی سرنوشت کالاهای اساسی مردم را به بهانه حذف رانت به بازار ارز آزاد واگذار کند، همان چیزی است که لیبرال های حلقه نیاوران پیگیری کنید. اکنون کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته است برای جبران این رشد نرخ ارز، یارانه های نقدی را افزایش دهد، با توجه به تجربه ای که در کشور در برنامه هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی داریم، می دانیم که این طرح چندان راضی کننده نبوده است. در همان سال، افزایش قیمت حامل های انرژی موجی از تورم ایجاد کرد که به نفع ثروتمندان بود و به ضعیف آسیب رساند. پس از این تورم، مردم مایل بودند یارانه نقدی نگیرند و قیمت ها به شرایط قبل بازگردد. در عین حال، باید توجه داشت که شرایط اقتصادی کشور به هیچ وجه قابل مقایسه با سال ۱۳۸۹ نیست. بعلاوه، تأثیر افزایش نرخ ارز در کشور بیشتر از حامل های انرژی است و تأثیر پذیری اقتصاد از افزایش نرخ ارز از حامل های انرژی خیلی بیشتر است.

خضریان با تأکید بر اینکه مجلس فعلی عنوان انقلابی را از سوی مقام معظم رهبری دریافت کرده است و باید در ابعاد تصمیمات خود بسیار دقت بیشتری داشته باشد، گفت: “در امور مربوط به معیشت و اقتصاد جامعه، دهک های پایین جامعه ممکن است با چالشهای جدی تری روبرو شوند پس باید با حساسیت بیشتری تصمیم گرفته شود.

خضریان ادامه داد: با یک محاسبه سریع می توان دریافت که جایگزینی ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی می تواند باعث ایجاد تورم بسیار شدیدی در جامعه شود، به عنوان مثال قیمت مرغ و تخم مرغ که در هفته های اخیر هم از افزایش قیمت آنها زیاد شنیده ایم را حساب کنیم؛ برای تولید مرغ که هم اکنون با قیمتی در حدود ۲۱۰۰۰ تومان در بازار عرضه می شود، از نهاده های وارداتی با ارز مرجع ۴٢٠٠ تومانی استفاده می شود، یعنی هر کیلو مرغ با قیمت ارز دولتی در حدود ۵ دلار استفاده می شود؛ اگر همین ارز مرجع به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر کند، قیمت مرغ به بیش از ۶۰ هزار تومان می رسد. آیا مردم حاضرند یارانه آنها دو یا سه برابر شود اما قیمت یک کیلو مرغ، تخم مرغ یا سایر کالاهای اساسی سه یا چهار برابر شود؟ مطمئناً مردم از چنین چیزی راضی نخواهند بود، همانطور که چنین چیزی در سالهای گذشته تجربه کرده ایم.

این عضو هیئت مدیره کمیسیون اصل ۹۰ گفت: به نظر می رسد حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی بدون توجه به همه ابعاد آن و افزایش یارانه های نقدی در سال پایانی دولت توسط مجلس جنبه تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری را برای برخی از آقایان داشته باشد.

خضریان همچنین گفت: همانطور که در ابتدا گفتم، من به تک نرخی کردن ارز اعتقاد دارم، اما در شرایطی که کشور درگیر جنگ اقتصادی است و تورم زیادی در کشور وجود دارد، جامعه توان تحمل این فشار را برای تک نرخی کردن ارز و حذف ارز ندارد و برای دستیابی به این هدف باید برنامه ای چند ساله تنظیم شود تا از فشار یکباره بر مردم جلوگیری شود.

خضریان در پایان و پس از اشاره به تبعات حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی گفت: نگرانی دیگر این است که دولت واقعاً از این شرایط سوء استفاده کرده و جلوی افزایش قیمت را نخواهد گرفت و ما با تورم بسیار بالایی روبرو خواهیم شد و همه این سؤالات توسط مجلس نوشته خواهد شد. با توجه به همه این موضوعات، من معتقدم که پارلمان چاره ای جز رد بودجه عمومی ندارد و باید بودجه ای دقیق و کارشناسی شده برای اداره کشور به مجلس ارائه شود تا فشار اقتصادی مردم را بیش از پیش تحت فشار قرار ندهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.