تایید صلاحیت سیدحسن خمینی ؛ درست یا غلط ؟

به گزارش چاپارنیوز، کیهان در رابطه با تایید صلاحیت سیدحسن خمینی نوشت: بازی رسانه ای نشریات اصلاح طلب با نام سید حسن خمینی به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان در حالی که فاقد حداقل سابقه اجرایی به عنوان شرط لازم کاندیداهای ریاست جمهوری است.

روزنامه های شرق و اعتماد در فضایی هماهنگ، تیترهایی مانند “آیا سید حسن خمینی می تواند با اجماع نامزد شود؟” و “تا سال ۱۴۰۸ با یادگار امام؟” را برای گزارش های خود انتخاب کردند.

شرق در این باره نوشت: خبر انتخاباتی دیگر در جبهه اصلاحات احتمال افزایش نامزدی سید حسن خمینی است. همانطور که غلامعلی دهقان، یکی از اعضای حزب اعتدال و توسعه (حزب نزدیک به حسن روحانی) به « نامه نیوز » گفت: “تنها شخصی که می تواند اجماع را شکل دهد، آقای سید حسن خمینی است. وی مورد تأیید اصلاح طلبان سنتی و پیش رو، اعتدال گرایان و اصولگرایان میانه رو هستند، به نظر می رسد اگر آقای سید حسن خمینی وارد شود، او سیستم سیاسی کشور را تعالی می بخشد ؛ زیرا وی مجتهدی است که از دو مقوله مکان و زمان آگاه است و می تواند راهی را ادامه دهد که امام خمینی، رهبر فقید انقلاب، در فقه سیاسی شیعه آفرید و بسیاری از چالش های فکری، فرهنگی و فلسفی را حل کند. او بخشی از جامعه ایران را که ما مدرنیست های مذهبی می نامیم امیدوار می کند.

روزنامه اعتماد همچنین نوشت: “طبق برخی گزارش ها، برخی از چهره های برجسته، از جمله اسحاق جهانگیری که در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ حضور موثری داشتند، و به همین دلیل بسیاری گفتند که این گزینه قطعی اصلاح طلبان در انتخابات سال ۱۴۰۰ است، اکنون بسیار تمایل به حضور در صحنه انتخابات ندارد و ظاهراً جنبش های نصفه و نیمه این دوره را نیز متوقف کرده است. در نتیجه، در غیاب چهره هایی مانند جهانگیری، طرفین در حال رایزنی برای دعوت از چهره های برجسته دیگر برای شرکت در این رقابت مهم سیاسی سال ۱۴۰۰ هستند و اکنون بار دیگر نام سید حسن خمینی، تولیت آستان امام خمینی (ره) هستند. دوباره در میان این گمانه زنی ها شنیده می شود.

جریان اصلاحات و سید حسن خمینی رابطه خوبی دارند. گرچه یادگار امام به طور رسمی در هیچ گروه و حزبی عضو نیست، اما روابط نزدیک وی با چهره های برجسته جریان اصلاحات، به ویژه سید محمد خاتمی، بسیاری را بر آن داشته تا وی را به عنوان اصلاح طلب به رسمیت بشناسند. با این حال اکنون نام سید حسن خمینی در شرایطی مطرح می شود که به نظر می رسد احزاب اصلاح طلب برای دستیابی به یک نامزد واحد با چالش های جدی روبرو هستند.

اعتماد به نقل از اسماعیل گرامی مقدم، یکی از اعضای حزب اعتماد در رابطه با تایید صلاحیت سیدحسن خمینی گفت: اصلاح طلبان و خط امامی ها و اصولگراهای میانه رو از سید حسن خمینی حمایت می کنند.
ین فضا در حالی ایجاد می شود که طبق برخی اخبار موثق، ترغیب افراد مشابه برای معرفی – با احتمال رد صلاحیت – توسط پدرخوانده طیف اصلاح طلب مورد تأکید قرار گرفته است تا با فداکاری آنها، فضایی برای نامزد نهایی این طیف ایجاد شود. در پاسخ به سوابق بسیار منفی اصلاح طلبان در دولت های یازدهم و دوازدهم، مجلس دهم و شورای شهر تهران، مستضعفین رد صلاحیت شدند.

لازم به ذکر است که مطابق اصل ۱۱۵ قانون اساسی رئیس جمهور باید از میان شخصیتهای مذهبی و سیاسی انتخاب شود که شرایط زیر را داشته باشند:
ایرانی الاصل، تابع کشور ایران، مدیر و مدبر باشد، دارای سن سابقه و امانتدار و با تقوا باشد، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور .
صرف نظر از میزان رعایت یا عدم انطباق سید حسن خمینی با اکثر این شرایط، روشن است که وی فاقد حداقل سوابق اجرایی (حتی در مدیریت یک شهر و یک دفتر کوچک) برای صلاحیت مدیر و مدبر بودن است. تنها فعالیت وی تولیت آستان امام خمینی (ره) و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) است. سید حسن خمینی پیش از این علی رغم ثبت نام در انتخابات، نامزدی خود را برای مجلس خبرگان لغو کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.