تاثیر کرونا بر آموزش عالی از نگاه دانشجویان/ مزایا و معایب پاندمی چیست؟

تاثیر کرونا بر آموزش عالی از دیدگاه دانشجویان، به همراه ارائه گزارشی از تدوین نظام‌نامه جامع اخلاق آموزش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نمونه‌ای از مطالب برگزیده همایش کرونا و زندگی مومنانه بود.

در آیین اختتامیه همایش کرونا و زندگی مومنانه سعیده تقی زاده، دانش آموخته دکتری مدیریت آموزش عالی دانشگاه علامه و دبیر وزارت علوم در تدوین نظام نامه جامع اخلاق آموزش دانشگاه‌های کشور گفت: «در اواخر سال ۱۳۹۸ شوکی باورنکردنی به جهان وارد شد. این شوک جهان‌گیر ویروس کرونا بود؛ ویروسی که با بسیار سریع کل جهان را فراگرفت. تاثیر کرونا بر آموزش عالی نیز نیز از جمله موارد غیرقابل کتمان بود که چه از بعد معنوی و چه از بعد ماهیتی آسیب دید.»

وی افزود: «البته تلاش‌های بسیاری در جهت به حداقل رساندن تاثیر کرونا بر آموزش عالی صورت گرفت. حال باید دید که در شرایط کنونی دانشجویان دکتری، ارشد و لیسانس چه نظراتی نسبت به تاثیر کرونا بر آموزش عالی دارند. این نظرات در قالب ۵ پرسش پاسخ داده شده که به اختصار در ادامه بیان شده است.»

سختی‎‌ها، مزایا و نگرانی‌های آموزش عالی در دوران کرونا

سعیده تقی زاده گفت: «سوال اول این بود که سختی‌های تحصیل در دوران کرونا چیست؟ به طور کلی دانشجویان بیشتر عدم دسترسی مناسب به اساتید، عدم امکان استفاده از کتابخانه‌ها و منابع مورد نیاز، سرعت پایین اینترنت و انجام پژوهش‌های آزمایشگاهی که نیاز به مداخله روی نمونه دارند و یا انجام مصاحبه‌ها را از مهم‌ترین مشکلات تحصیل در دوران کرونا بیان کردند.»

این استاد دانشگاه درمورد تاثیر کرونا بر آموزش عالی بیان کرد: «سوال بعدی درخصوص مزایای تحصیل در دوران کرونا بود. دانشجویان کم شدن رفت‌وآمد و کاهش هزینه‌های مربوطه، کاهش هزینه‌های چاپ برای کارهای کلاسی و…، دسترسی بی‌محدودیت زمانی به فایل‌ها و صداهایی که استاد در سامانه قرار داده و دسترسی راحت‌تر و رایگان به پایگاه‌ها و سایت‌های علمی و منابع آن‌ها را بیان کردند.»

تقی زاده افزود: «سوال سوم آن بود که چگونه می‌توان آموزش را در دوران کرونا اعتلا بخشید؟ دانشجویان ارتقای کیفیت و سرعت اینترنت، دادن آموزش‌های لازم در زمینه فناوری، فضای مجازی و پتانسیل‌های آن به اساتید و دانشجویان، ایجاد فرصت‌های پژوهش و حمایت از آن، ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه آموزش مجازی و ایجاد پروتکل‌ها، قوانین، آیین نامه‌ها و سایر تمهیدات موردنیاز برای چنین شرایطی را بیان کردند.»

وی گفت: «سوال بعدی درمورد نگرانی‌ها در زمینه تاثیر کرونا بر آموزش عالی بود که دانشجویان از بین رفتن روابط دانشگاهی پویا و سازنده که منبع یادگیری و گسترش روابط اجتماعی بودند، عدم کسب تجربه و مهارت از فضاهای مختلف به ویژه کارورزی و عدم امکان و یا به تعویق افتادن انجام رساله را بیان کردند.»

وی ادامه داد: «آینده آموزش عالی را در دوران کرونا چطور می‌بینید؟ دانشجویان تغییر و تحولات اساسی در ساختار و سیستم آموزش عالی، تطبیق دانشگاه‌ها با شرایط و پاسخ به نیاز جامعه و برگشت آموزش به روال قبل را در این زمینه بیان کردند.»

تدوین نظام نامه جامع اخلاق آموزش

این استاد دانشگاه گفت: «با توجه به مطالب مذکور و در شرایط حساس ایجاد شده معاونت آموزشی وزارت علوم که از چندی قبل با همکاری انجمن اخلاق کاربردی ایران در حال تدوین نظام نامه جامع اخلاق آموزش دانشگاه‌های کشور بود به فرآیند تدوین این نظام نامه سرعت بخشید.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: «در تدوین این نظام نامه جناب آقای دکتر احد فرامرز قراملکی (رئیس انجمن) به عنوان مشاور دکتر خاکی صدیق (معاون آموزشی وزارت علوم) به همراه اعضای انجمن اخلاق کاربردی ایران حضور فعال دارند. نظام نامه جامع اخلاق آموزش کشور که با همکاری خانواده بزرگ آموزش عالی کشور در حال تدوین است، فازهای مختلفی دارد (۵ فاز) که هم اکنون با برگزاری ۵۱ کارگاه آموزشی-مشاوره‌ای تا ۳۰ مهر ماه در فاز سه قرار دارد.»

1 نظر
  1. عبداللهی می گوید

    با سلام
    بسیار عالی بود.
    متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.