پماد سنجد تلخ چیست و بر زخم های سوختگی چه تاثیری دارد؟

بررسی‌های یک مطالعه نشان داد که پماد سنجد تلخ می‌تواند روند ترمیم زخم‌های سوختگی درجه دو را سریع‌تر کند. به گزارش چاپارنیوز، امروزه از بسیاری از داروها برای درمان زخم های سوختگی استفاده می شود. در این بین، داروی موضعی سولفادیازین نقره ۱٪ به طور گسترده برای بیماران سوختگی تجویز می شود. این دارو دارای طیف گسترده ای از فعالیت ضد میکروبی است.

اما پانسمان های ساخته شده با سولفادیازین نقره، به دلیل چسبندگی به سطح زخم اغلب باعث ایجاد اسکار کاذب می‌شود و یا فرآیند ترمیم زخم را به تاخیر می‌اندازد. همچنین تغییر رنگ پوست، ایجاد مقاومت دارویی،‌ احتمال عفونت ثانویه و… عوارض دیگر این دارو هستند.

بر این اساس، محققان به دنبال یافتن داروهای جدید برای درمان سوختگی هستند. سنجد تلخ یکی از گیاهان دارویی است که در گذشته برای زخم های سوختگی مورد توجه بوده است. با توجه به اینکه تحقیقات بالینی و انسانی کمی در مورد تأثیر سنجد تلخ بر روی زخم های سوختگی انجام شده است، محققان در یک مطالعه اثر آن را بر روی زخم های سوختگی درجه ۲ و اثرات آن را با پماد سولفادیازین نقره ۱٪ بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه، ۵۵ بیمار مراجعه کننده به درمانگاه سوانح سوختگی امام موسی کاظم (ع) در اصفهان در سال ۹۵ مورد مطالعه قرار گرفتند. این افراد در اثر تماس با مایعات داغ یا منابع حرارتی دچار سوختگی درجه ۲ شده بودند.

شرکت کنندگان در این مطالعه به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. بیماران در یک گروه پماد سولفادیازین نقره و بیماران در گروه دیگر پماد سنجد تلخ دریافت کردند. پمادها به اندازه تمام سطح زخم سوختگی به ضخامت ۳ میلی متر بر روی زخم مالیده می شد و با قرار دادن یک لایه گاز استریل توسط یک باند سوختگی قهوه ای بانداژ می شد. پانسمان زخمها هر روز عوض می شد تا جایی که زخم کاملاً بهبود می یابد.

این مطالعه به صورت سه سو کور انجام شد و هیچ‌یک از بیماران، پژوهشگران و تحلیل‌گران آماری در خصوص محتوای پمادها اطلاعاتی نداشتند. در مرحله‌ای از ترمیم که زخم ظاهر صورتی رنگ، شفاف و دارای بافت پوششی پیدا می‌کرد، به عنوان زخم ترمیم‌شده محسوب می‌شد.

محققان زمان ترمیم زخم را بر اساس روزهایی که برای هر بیمار صرف شده است، ثبت کردند. سرانجام، داده های بدست آمده از نظر آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج این مطالعه نشان داد که میانگین مدت بهبودی زخم های سوختگی درجه ۲ در گروه تحت درمان با پماد سولفادیاژین نقره حدود ۱۱ روز بوده است. این دوره برای گروه تحت درمان با پماد سنجد تلخ حدود ۷/۶ روز بود.

این نتایج نشان می دهد که سرعت ترمیم زخم های سوختگی درجه ۲ با پانسمان سنجد تلخ بیشتر از پماد سولفادیازین نقره است و پماد سنجد تلخ می تواند زمان بهبود زخم را کاهش دهد.

در انجام این تحقیق، سعید شفیعی و رضا دریابیگی؛ محققان پرستاری جراحی داخلی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به همراه مهرداد عبدالله زاده از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان مشارکت کردند.

یافته های این مطالعه در بهار امسال به عنوان یک مقاله علمی با عنوان “مقایسه اثر پماد سنجد تلخ و سولفادیازین نقره بر مدت زمان ترمیم زخم سوختگی: یک کارآزمایی بالینی تصادفی سه سو کور” در مجله دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران (حیات) منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.