ساخت واکسن کرونا، نجات بخش بازار نفت نیست/ کاهش شدید تقاضا

در روزهای اخیر امیدواری که بازار نفت با خبر ساخت واکسن کووید ۱۹ توسط شرکت فایزرهای و بایو ان تک پیدا کرد، به علت ادامه شیوع مهارناپذیر ویروس کرونا موفق نشد چشم انداز بازار نفت را روشن کند.

به گزارش چاپار، آژانس بین المللی انرژی، اوپک و اداره اطلاعات انرژی آمریکا بعد از اینکه خبر نتایج موفقیت آمیز آزمایش واکسن شرکت داروسازی آمریکایی فایزر و شرکت بیوتکنولوژی آلمانی بایو ان تک را در دوشنبه هفته گذشته اعلام کردند، جدیدترین گزارش‌هایشان را نیز از دورنمای بازار نفت را منتشر کردند. در این گزارش‌ها پیش بینی تقاضا برای نفت مورد بازنگری صعودی قرار نگرفت و برعکس میزان مصرف نفت کاهش داده شد.

همچنان موانع کوتاه مدت تاثیرگذار بر تقاضا برای نفت تحت تاثیر هرگونه سیگنال مثبت مربوط به نتایج موفقیت آمیز واکسن‌های در حال ساخت است و تولیدکنندگان نفت را تا اواسط سال میلادی آینده با چندین ماه دشوار و پس از آن با روند احیای مبهم روبرو کرده است.

پیش بینی این آژانس‌ها این است که در کوتاه مدت تقاضا به جای احیا، از بین می‌برد. هر سه آژانس دورنمای تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه کنونی و سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ را به دلیل افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در اروپا و آمریکا و اعمال محدودیت‌های بیشتر برای جابجایی و فعالیت اقتصادی، تنزل دادند.

خبری از بهبودی اوضاع بازار نفت نیست

آژانس بین المللی انرژی و اوپک مستقر در اروپا، نسبت به تاثیر محدودیت‌ها بر تقاضای نفت بدبینی بیشتری نشان داده و برآوردشان را از میزان مصرف در سه ماهه چهارم امسال، حدودا ۱.۲ میلیون بشکه در روز در مقایسه با گزارش ماه پیش کاهش دادند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا به نسبت ارزیابی ملایم‌تری داشت و پیش‌بینی میزان تقاضا را تنها ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد.

هر سه آژانس در این مسئله که در ماه‌های سرد زمستان نیمکره شمالی از بهبود اوضاع خبری نیست، توافق نظر دارند و انتظارات تقاضا برای نیمه اول سال ۲۰۲۱ را پایین بردند. در این قسمت، نظرات آن‌ها به هم نزدیکتر بود و میزان مصرف مورد پیش بینی را تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند. آژانس بین المللی انرژی هشدار داد که بعید است واکسن‌ها باعث شوند میزان مصرف نفت تا اواسط سال آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد.

با وجود مشخص نبودن کامل پیامدهای همه گیری کووید ۱۹، برای نیمه دوم سال ۲۰۲۱ دورنماهای متفاوتی ارایه شده است. آژانس بین المللی انرژی برآوردش از میزان تقاضا در سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم سال میلادی آینده را بالا برد. شاید به این دلیل که آخرین آژانسی بود که گزارش نوامبر خود را منتشر کرد و فرصت بیشتری برای ارزیابی تاثیر ساخت واکسن بر بازار نفت داشت. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا یک روز پس از اعلام خبر واکسن منتشر شد.

با وجود این که برآورد میزان رشد عرضه غیراوپک نسبت به ماه گذشته اندکی کاهش داده شد اما این امر تاثیر چندانی در جبران افت تقاضا نخواهد داشت و تولیدکنندگان اوپک پلاس با دورنمای وخیم‌تر تقاضای جهانی برای نفت این گروه در ماه‌های آینده روبرو هستند.

بازار توان جذب نفت اضافی لیبی را ندارد

موضوع دیگری که اوپک پلاس با آن دست و پنجه نرم می‌کند، بازگشت سریع تولید نفت لیبی بوده که به ضرر سایر اعضای گروه بوده و سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رفت، بهبود پیدا کرده است. براساس گزارش شش منبع ثانویه مورد استفاده اوپک، تولید نفت این کشور شمال آفریقا در اکتبر به ۴۵۴ هزار بشکه در روز افزایش یافت که در مقایسه با ۱۵۵ هزار بشکه در روز در ماه سپتامبر، رشد قابل ملاحظه‌ای در مدت یک ماه نشان داد و طبق آخرین اطلاعات، تولید لیبی اکنون از یک میلیون بشکه در روز فراتر رفته است. این کشور نرخ تولید ۱.۳ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۰ را هدف گذاری کرده است.

در محاسباتی که گروه اوپک پلاس در آوریل برای محدودیت عرضه انجام داده بود، تولید نفت لیبی که از ژانویه تقریبا فلج شده بود در نظر گرفته نشده بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، توافق کاهش تولید اوپک پلاس در مرحله سوم قرار است به میزان ۱.۹ میلیون بشکه در روز دیگر در ژانویه ۲۰۲۱ تسهیل شود اما در شرایط فعلی و با احیای سریع تولید لیبی که از مشارکت در این پیمان معاف است، بازار توان جذب نفت اضافی را ندارد. دورنمای ارائه شده از طرف این سه آژانس برای بازار نفت احتمالا اوپک پلاس را ناچار کند برای افزایش تولید دست نگه داشته و محدودیت فعلی را تمدید کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.