سایه سنگین کرونا بر اقتصاد / ریزش بورس های جهان ادامه دارد

به گزارش چاپار به نقل از بلومبرگ، همچنان سایه سنگین کرونا بر اقتصاد و همچنین ریزش بورس های جهان حس می‌شود تا جایی که گزارش دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل از کاهش ۴۹ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خارجی در اروپا و آمریکا فقط در شش ماه نخست امسال خبر داده است. بیشترین کاهش در جذب سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده که طی بازه زمانی مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حجم این سرمایه‌گذاری‌ها ۷۵ درصد ریزش کرده است.

همزمان با شروع فصل سرما نگرانی‌ها درخصوص قدرتمندتر شدن کرونا شدت گرفته و افزایش محسوس مبتلایان و قربانیان بیانگر این موضوع است که جهان تا مدت نامعلومی درگیر این ویروس مرگبار خواهد بود. سرعت شیوع در بعضی از مناطق به حدی بالا بوده که مقامات مجبور شده‌اند مجددا قرنطینه‌ها را اعمال کنند و همین مساله به معنای کمتر شدن امیدها برای احیای سریع رشد اقتصادی خواهد بود. انتظار می‌رود اقتصاد جهان، امسال را با ثبت رشد منفی قابل ملاحظه‌ای به پایان برساند که حتی از عملکرد دوران رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ نیز بدتر خواهد بود.

یکی از تاثیرات منفی ویروس کرونا بر اقتصاد اروپا و انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی در این کشور شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه سپتامبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است که این نرخ تورم، بالاترین نرخ تورمی انگلیس در طول چهار ماه اخیر محسوب می‌شود.

ریچارد کلاریدا، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز، با اشاره به پیامدهای وسیع ویروس کرونا بر اقتصاد این کشور گفته است: «بیرون آمدن از این چاله طول خواهد کشید. شاید یک سال زمان لازم باشد تا سطح تولیدات ناخالص داخلی‌مان به قبل از شروع بحران برگردد.» وی مسیر احیای اقتصاد را طولانی و دشوار دانست و افزود: «شاید حتی برای بازار کار زمان بیشتری لازم باشد تا همه چیز به روال قبل برگردد.»

تاکنون بیشتر از ۴۴ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۴۴۹ مورد ابتلا به کرونا در سراسر دنیا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۱۶۹ هزار و ۶۶۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به کشور آمریکا با ۲۳۱ هزار و ۷۹۰ نفر، برزیل با ۱۵۷ هزار و ۵۲۸ نفر، هند با ۱۲۰ هزار و ۵۴ نفر، مکزیک با ۸۹ هزار و ۱۷۱ نفر و انگلیس با ۴۵ هزار و ۳۶۵ نفر بوده است.

ادامه ریزش بورس های جهان تحت تاثیر کرونا

بورس آمریکا: در وال استریت، اکثر شاخص‌ها نزولی بودند؛ به نحوی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز گذشته خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و  ۴۹۱.۶۵ واحد بسته شد.

همچنین شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۵ درصد ریزش تا سطح ۳۳۹۹.۱۳ واحدی پایین رفت و شاخص مهم دیگر بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷۵ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۴۳۱.۳۵ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی: در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۰۹ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۲۸.۹۹ واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۹۳ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۶۳.۵۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افت ۱.۷۷ درصدی در سطح ۴۷۳۰.۶۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۲.۱۴ درصد پایین رفت و به ۶۶۵۱.۳۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی: ریزش بورس های جهان آسیا را هم شامل می‌شود و در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۰۴ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۸۵.۸۰ واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۵۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۷۸۷.۱۹ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” صعود ۰.۱۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۶۹۹.۲۸ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۷ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۰۵۱.۰۲  واحدی به کار خود پایان داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود.

از بازار نفت و طلا و نقره چه خبر؟

علی رغم تاثیر منفی کرونا بر اقتصاد در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۹ درصد افزایش به ۳۹.۴۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۶۸ درصدی به ازای ۴۱.۱۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.

علاوه بر این در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۲.۴۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۷.۶۹ دلار معامله شد. همچنین هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۱ درصدی به ازای ۲۴.۵۲ دلار مبادله شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.