ارتباط مصرف کوکائین با اختلالات ناباروری در زنان و مردان

دکتر مهدیه مریدی در گفت وگویی در خصوص اختلالات ناباروری و علل آن اظهار کرد: اگر زوجی بعد از یک سال اقدام به باردار شدن کنند و نتوانند بارداری موفقی داشته باشند و بچه دار شوند، ناباروری نامیده می شود.

وی با تاکید بر اینکه البته در برخی شرایط ممکن است این تعریف متفاوت باشد و بخواهیم زودتر زوجین را بررسی کنیم، افزود: زمانی که خانم بالای ۳۵ سال سن داشته باشد یا بیماری هایی مانند آندومتریوز یا جراحی لگن و تخمدان و قاعدگی نامنظم داشته باشد که در چنین مواردی، بررسی ها باید زودتر انجام شود.

این فلوشیپ مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لرستان، گفت: در مواردی که اختلالی در آزمایش نوع اسپرم آقایان، تعداد، حرکت و شکل آن وجود داشته باشد، یک سال صبر نمی کنیم و ظرف شش ماه این بررسی را انجام خواهیم داد.

مریدی گفت: در مواردی که خانم بالای ۴۰ سال سن دارد، باید بلافاصله آزمایشات را انجام داد و شش ماه تا یک سال منتظر نماند.

میزان ناباروری در کشور ۲۰ درصد است

این فلوشیپ مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لرستان در خصوص شیوع ناباروری، افزود: امروزه ناباروری یک مشکل شایع است و این میزان در دنیا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام شده است که متاسفانه در کشور ما بالاتر از میانگین جهانی و حتی به ۲۰ درصد هم می رسد.

وی گفت: دلایل مختلفی برای ناباروری وجود دارد از جمله ژنتیک و بیماری های ژنتیکی یا ممکن است بطور ژنتیکی، بافت تخمدان و یا بیضه در افراد وجود نداشته باشد که باعث ناباروری می شود.

مریدی گفت: عوامل محیطی متعددی بر باروری زوجین تأثیر می گذارد و هر چه سن زنان افزایش یابد، ناباروری تشدید می شود.

اوج باروری یک زن در سن ۲۴ تا ۲۵ سالگی است

این فلوشیپ مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لرستان بیان کرد: اوج باروری یک زن در سن ۲۴ تا ۲۵ سالگی است و با گذشت زمان هر سال چهار تا پنج درصد از میزان باروری آنان کاسته می شود.

وی افزود: یکی از عواملی که می توان به آن اشاره کرد مصرف سیگار است که علاوه بر اثراتی که بر باروری می گذارد، می تواند بر روی بارداری و محصولات بارداری تاثیر بگذارد و باعث سقط، خونریزی و جدا شدن زودرس جفت شود.

چاقی، مصرف سیگار، قلیان و مواد مخدر بر اختلالات ناباروری تاثیر دارد

مریدی خاطرنشان کرد: مصرف قلیان و مواد مخدر بر سلول های تولید مثل زوجین تاثیر می گذارد که هر چه میزان تماس با این مواد بیشتر باشد به دلیل سمی بودن تاثیر منفی بر باروری دارد و باروری را کاهش می دهد.

این فلوشیپ مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لرستان، چاقی را یکی دیگر از عوامل مهم ناباروری دانست و با بیان اینکه اگر شاخص توده بدنی (چاقی) بیش از ۳۰ باشد، بر باروری اثر منفی می گذارد، گفت: مصرف کوکائین روی اسپرم ها اثر منفی دارد و باعث اختلالات ناباروری با عامل لوله ای در زنان می شود.

وی گفت: مصرف الکل باعث اختلالات ناباروری در زنان و ناتوانی جنسی در مردان می شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.