خمیردندان و دهانشویه کرونا ویروس را به میزان ۹۹.۹ درصد خنثی می‌کنند

به گزارش سایت چاپار نیوز، به نقل از نیوز، این تحقیق بخشی از پروژه مطالعاتی شرکت کلگیت است که شامل آزمایشات بالینی در بین افراد آلوده برای ارزیابی اثربخشی محصولات مراقبت از دهان در کاهش میزان ویروس های کرونا در دهان و به صورت بالقوه کاهش سرعت انتقال ویروس کرونا است.
یک مطالعه آزمایشگاهی در دانشکده پزشکی دانشگاه راتگرز (Rutgers_NJMS) بخشی از برنامه تحقیقاتی Colgate است که نشان می دهد خمیردندان روی یا استانوس و دهانشویه با فرمول پیریدینیوم کلرید می تواند عامل ویروس کرونا را با میزان ۹۹.۹ درصد خنثی کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی روی محصولات کلگیت نشان داد که خمیردندان های توتال و مریدل بعد از ۲ دقیقه ۹۹.۹ درصد ویروس کرونا را خنثی می کند، و دهانشویه های کلگیت پلکس و کلگیت توتال بعد از ۳۰ ثانیه ، در برابر ویروس ها موثر هستند.

لازم به ذکر است که این مطالعات با همکاری موسسه بهداشت عمومی راتگرز و آزمایشگاه منطقه ای امنیت زیستی انجام شده است.

مطالعات نشان داده است که برخی از خمیردندان ها و دهانشویه ها می توانند با کاهش موقتی میزان ویروس در دهان ، به کاهش انتشار SARS-CoV-2 (عامل ایجاد کننده کرونا) کمک کنند. طبق مشاهدات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، ویروس از طریق قطرات تنفسی یا ذرات کوچک تولیدشده در هنگام سرفه، عطسه، آواز، گفتگو و یا تنفس فرد آلوده پخش می‌شوند.

تاثیر خمیر دندان و دهانشویه

دکتر ماریا رایان، مدیر کلینیک کلگیت درباره تاثیر خمیردندان و دهانشویه بر کرونا اظهار کرد: “ما در مراحل اولیه تحقیقات بالینی هستیم، اما نتایج اولیه آزمایشگاهی و بالینی ما بسیار امیدوارکننده است. درحالی که مسواک زدن و شستشو با دهانشویه روشی برای محافظت کامل از فرد در برابر عفونت نیست، اما ممکن است به کاهش انتقال و کاهش سرعت انتشار ویروس کمک کند و مزایای استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی و شستشوی مکرر دست را داشته باشد. “

این تحقیق توسط دکتر دیوید آلند، مدیر مرکز بیماری‌های عفونی و مرکز پاسخ‌گویی کرونا و آمادگی همه‌گیر با همکاری دکتر پرادیپ کومار و ریکاردو روسو انجام شده است.

وی در خصوص تاثیر خمیردندان و دهانشویه بر کرونا بیان کرد: “با توجه به اینکه بزاق می‌تواند حاوی مقادیری ویروس مانند آنچه در بینی و گلو دیده می‌شود، باشد بنابراین ویروس سارس- کوو-۲ از دهان نیز انتقال می‌یابد، به‌ویژه در افرادی که کرونا بدون علامت‌دارند و سرفه نمی‌کنند. این مورد نشان می‌دهد که کاهش ویروس در دهان می‌تواند به جلوگیری از انتقال این بیماری با محصولات مراقبت از دهان کمک کند. “

مطالعات آزمایشگاهی کلگیت شامل  ۵۰ بیمار مبتلا به کرونا بستری شده در بیمارستان است و محققان تصمیم دارند نتایج تحقیقات خود را در ماه دسامبر به اشتراک بگذارند. مطالعات تحقیقات بالینی اضافی با پشتیبانی کلگیت در مورد تاثیر خمیردندان و دهانشویه ها بر کرونا در مراحل اولیه در دانشگاه راتگرز، انستیتوی آلبرت انیشتین در سائوپائولو، برزیل و دانشگاه کارولینای شمالی در دانشکده دندانپزشکی چپل هیلز آدامز (Chapel Hill Adams) با حدود ۲۶۰ شرکت‌کننده مبتلا به کرونا انجام می‌شود.

دکتر رایان گفت: “کلگیت با محققان زیادی در سرتاسر جهان برای انجام تحقیقات بالینی برای کشف پتانسیل محصولات مراقبت از دهان برای کاهش بارهای ویروسی خوراکی به‌عنوان راهبردی برای کاهش خطر همکاری می‌کند و فکر می‌کنیم که مراقبت از دهان و دندان در کنار اقدامات پیشگیرانه دیگر در مبارزه با همه‌گیری جهانی نقش دارد. “

دکتر مارک ولف، مدیر دندانپزشکی پن در دانشگاه پنسیلوانیا گفت: “با این همه‌گیری هرچه اطلاعات بیشتری در مورد ویروس داشته باشیم، می‌توانیم در مبارزه با آن موفق‌تر باشیم، بنابراین من از دیدن تحقیقات چشمگیر مانند تحقیقات کلگیت هیجان‌زده می‌شوم. ما باید اقدامات احتیاطی توصیه شده توسط مقامات را  ادامه دهیم و با این مطالعات ممکن است راه دیگری برای مقابله با انتقال بیماری در افراد  به‌ویژه در بخش دندانپزشکی حاصل شود و پیشرفت مهمی محسوب می‌شود. “

کلگیت متعهد است که در علم پیشگام شود و اطمینان حاصل کند که محصولات آن چالش‌های سلامتی را برطرف و نیازهای مشتریان را برآورده می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.