اعطای کشاورز کارت به جای یارانه چه تاثیری در صنعت کشاورزی دارد

با حذف ارز دولتی و یارانه ای نهاده های کشاورزی، دولت با اعطای کشاورز کارت به گونه ای قصد حمایت از بخش کشاورزی را دارد.

به گزارش سایت چاپار نیوز، امسال کشاورزان به خاطر حذف یارانه سموم و کود کشاورزی، افزایش چندبرابری قیمت ها و تعیین ناعادلانه قیمت محصولات اساسی شوک بزرگی را پشت سر گذاشتند این موضوع تا جایی پیش رفت که تولیدکنندگان دیگر تمایلی به استفاده از نهاده اساسی و حیاتی تولید ندارند و این موضوع به قیمت از دست رفتن دستاورد خودکفایی محصولات کشاورزی تمام می شود.

بسیاری از مسئولان اعتقاد دارند که با حذف یارانه سموم و کود کشاورزی و افزایش ۵۰۰ تا ۷۰۰ درصدی قیمت ها، تولیدکنندگان توان مالی کافی برای تهیه نهاده های اساسی را ندارند، در صورتی که مصرف کودهای پتاسه و فسفاته در کمیت و کیفیت محصولات اثر گذار است و در چند دهه اخیر تولید مواد غذایی توسط مصرف کودهای کشاورزی ۳۳ تا ۶۰ درصد افزایش داشته که گرانی چندبرابری قیمت ها و حذف آن از بخش تولید باعث وابستگی به کشورهای بیگانه می شود.

این موضوع تنها به این جا منتهی نمی گردد چون با حذف ارز دولتی و یارانه ای نهاده های کشاورزی، دولت با اعطای کشاورز کارت به گونه ای قصد حمایت از بخش کشاورزی را دارد، اما متاسفانه سود ۱۲ درصدی این گونه تسهیلات بر بار هزینه های تولیدکنندگان می افزاید که با این وجود نمی توان توقع ادامه داشتن خودکفایی و تامین امنیت غذایی در داخل کشور را داشت، چراکه کشاورز کارت طرح جدیدی نیست و در چند سال گذشته نیز در قالب وام سلف به کشاورزان داده می شد و هم اکنون نیز تنها شکل آن تغییر کرده است.

در ادامه توضیحات مسئولان در آخرین جزئیات و تاثیر حذف یارانه کود و سم بر خودکفایی محصولات کشاورزی و صدور کشاورز کارت بر هزینه های تولید آورده شده است:

واردات ۹ میلیون تن گندم

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در مصاحبه با یکی از رسانه ها ضمن اشاره به تاثیر منفی حذف یارانه نهاده های اساسی تولید بر خودکفایی محصولات کشاورزی بیان کرد: با توجه به حذف یارانه نهاده های تولید، عدم سنخیت قیمت خرید تضمینی با هزینه ها و بی رغبتی کشاورزان به کشت نباید انتظار داشت که تولید در حد خودکفایی باشد.

این مقام مسئول با بیان این موضوع نرخ اعلامی خرید تضمینی محصولات عادلانه نیست، گفت: اگرچه برخی کشاورزان به کشت محصولاتی همچون گندم محکوم هستند، اما هرگز به سمت خرید نهاده های همچون کود نمی روند و در صورت حمله آفت و امراض به مزارع، کشاورزان توان خرید سموم برای مبارزه را ندارند که درنهایت این موضوع بر عملکرد محصول تاثیرگذار است.

وی بر اینکه مصرف کودهای فسفاته و پتاسه بر افزایش عملکرد محصول تاثیر بسزایی دارد تاکید کرد، گفت: با وجود آنکه مصرف کودهای پایه به شدت مورد نیاز خاک است، از این رو عدم استفاده در مزارع منجر به کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی تولید می شود.

ملک زاده با بیان اینکه گرانی کود و سم باعث چشم پوشی کشاورزان از مصرف نهاده اساسی و حیاتی تولید شد، بیان کرد: در جریان بازدید از انبارهای کارگزاری‌ها و تعاونی‌ها مشاهده کردم که حتی یک کیسه کود فسفاته و پتاسه در انبارها نبود که علت خالی بودن انبارها عدم درخواست خرید کود از سوی کشاورزان مطرح شد.

این مقام مسئول افزود: اگر آفت و امراضی به مزارع حمله ور شود و کشاورز نتواند با آن مبارزه کند، این احتمال وجود دارد که ۱۰۰ درصد محصول دچار خسارت شود که با این وجود ناگریزیم سال اینده به میزان قابل توجهی محصولات اساسی از جمله گندم وارد کنیم که علی رغم خروج ارز قابل توجه از کشور، کیفیت تولید داخل هم ندارد.

ملک زاده واردات محصولات اساسی در سال آینده را نتیجه سیاست گذاری نادرست مسئولان دانست و ادامه داد: با حذف ارز دولتی و تورم بالا در بخش کشاورزی، قیمت نهاده های تولید چندبرابر افزایش یافت که متاسفانه سیاست گذاری نادرست در بحث قیمت گذاری محصولات زمینه را برای وابستگی به کشورهای بیگانه و ضربه به اقتصاد کشور فراهم می کند‌.

بنا بر گفته رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، علی رغم آنکه تراز تجاری بخش کشاورزی در چند سال گذشته برعکس سایر بخش های صنعت و بازرگانی مثبت بود و توانست رشد اقتصادی را به ارمغان آورد، اما امسال به دلیل سیاست های غلط مسئولان در خصوص قیمت گذاری ها  این اتفاق نخواهد افتاد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ضمن تاکید بر اصلاح قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی عنوان کرد: اگر طرح قیمت گذاری خرید تضمینی محصولات هر چه سریع تر در شورای نگهبان به تصویب برسد و اصلاح قیمت صورت گیرد، کشاورزان در مدت زمان باقی مانده اقدام به کشت می کنند.
ملک زاده ادامه داد: بنابر گزارش استان ها، کشاورزان رغبتی به کشت گندم ندارند که در صورت بی توجهی مسئولان و ادامه این روند در سال آینده ۸ تا ۹ میلیون تن گندم باید وارد شود.

وی درباره تاثیر کشاورز کارت بر تولید محصولات کشاورزی گفت: اگرچه طراحی کشاورز کارت در زمان کشت، مشکل نقدینگی کشاورزان را مرتفع می کند، اما امسال هزینه های تولید با حذف ارز دولتی و یارانه تولید رشد چندبرابری داشته است. به عنوان مثال قیمت هر کیسه کود از ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است که نرخ های فعلی خرید تضمینی جوابگوی معیشت کشاورزان و سود ۱۲ درصدی کشاورز کارت ها نیست.

به گفته ملک زاده، بانک کشاورزی به ازای هر هکتار ۲ میلیون تومان تسهیلات با نرخ بهره ۱۲ درصد به کشاورزان اعطا می کند، که با این وجود کشاورزان مجبور به بازپرداخت ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هستند که تنها افزایش نرخ خرید تضمینی پاسخگوی سود متعارف و هزینه های تولید است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی اعلام کرد که قیمت مصوب هر کیلو خرید تصمینی گندم ۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و گفت: دولت نرخ خرید تصمینی هر کیلو گندم را به ۶ هزار تومان باید افزایش دهد تا کشاورزان تحت فشار قرار نگیرند.

تغییر نحوه پرداخت تسهیلات به کشاورزان با صدور کشاورز کارت

سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی، در واکنش به افزایش چندبرابری قیمت نهاده های کشاورزی بیان کرد: با حذف یارانه کودهای پایه همچون فسفاته و پتاسه، قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰ درصد رشد داشته که این امر منجر به افزایش هزینه های تولید شده است.
وی با اشاره به اینکه حذف ارز یارانه ای بر سموم تاثیر گذار است، افزود: با وجود آنکه کودهای پایه و سموم عمدتا وارداتی هستند، از این رو با نوسان نرخ ارز، هزینه های تولید به طور چشمگیری بالارفته است و در مقابل قیمت خرید تضمینی محصولات مطابق با تورم و هزینه های تولید نیست که با این وجود کشاورزان چاره ای جز کاهش تولید ندارند.

وی ادامه داد: نبود سنخیت هزینه های تولید با نرخ خرید تضمینی محصولات موجب شده کشاورزان رغبتی به استفاده از کودهای پایه نداشته باشند که این امر کمیت و کیفیت تولید را تحت تاثیر قرار می دهد.

حسینی درباره تاثیر پرداخت کشاورز به کارت در تولید محصولات کشاورزی بیان کرد: پرداخت کشاورز کارت کار جدیدی نیست چرا که در گذشته تسهیلات سلف در اختیار کشاورزان قرار می گرفت که هم اکنون اسم و شیوه پرداخت تغییر یافته است که با این وجود کشاورز ناچار است علاوه بر افزایش قیمت کورهای فسفاته، ۱۲ درصد سود کشاورز کارت ها را پرداخت کنند.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ضمن اشاره به دلایل بی میلی کشاورزان در مصرف کودهای فسفاته و پتاسه توضیح داد: با توجه به عدم تامین منابع مالی، گرانی شدید کودها و نبود صرفه اقتصادی کشاورزان رغبتی به مصرف کودهای فسفاته و پتاسه ندارند که با این وجود انتظار می رود دولت بر مبنای واقعی هزینه های تولید را اعلام کند یا یارانه کودها را به صورت مستقیم در اختیار کشاورزان قرار دهند تا در سال آینده با کاهش تولید برنج، چغندرقند، جو و گندم مواجه نشویم.

حسینی افزود: اگر قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی مطابق با هزینه های تولید و تورم افزایش نیابد، در سال آینده برای تامین نیاز کشور چاره ای جز واردات گندم، برنج، شکر و.. نداریم چرا که میزان تولید به اندازه نیاز کشور نخواهد بود.

وی ضمن اشاره به این موضوع که مصرف کودهای شیمیایی در بهبود کیفیت و افزایش تولید محصولات کشاورزی نقش اساسی دارد، عنوان کرد: مصرف کودهای کشاورزی در امر تولید یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است و همانگونه که مصرف بیش از حد کود ضرر دارد، مصرف کمتر از حد استاندارد هم به تولید آسیب می‌زند.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ضمن اشاره به اینکه در چند دهه اخیر ۳۳ تا ۶۰ درصد افزایش تولید مواد غذایی به واسطه مصرف کودهای کشاورزی رخ داده است، افزود: بر اساس شاخص مصرف کود در یک هکتار، ایران نسبت به متوسط مصرف جهانی از رتبه پایینی برخوردار است.

وی همچنین در  خصوص این که گران شدن کودهای فسفاته و پتاسه در کاهش استقبال کشاورزان تاثیر می گذارد، بیان کرد: گرانی کودهای پایه در کمیت و کیفیت محصولات تاثیر گذار است بنابراین که با این وجود ناگریزیم اکثر محصولات استراتژیک مورد نیاز را از طریق واردات با نرخ های بالاتر تامین کنیم.

آیا کشاورز کارت یارانه جدید برای کشاورزان است؟

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی ضمن اشاره به تاثیر حذف یارانه نهاده های اساسی بر خودکفایی محصولات کشاورزی تاکید کرد: اگرچه به خودکفایی کامل تولید در تمامی محصولات کشاورزی نرسیدیم، اما حذف یارانه بر پایداری تولید آسیب جدی می زند.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر قیمت محصولات کشاورزی بر مبنای نرخ خرید تضمینی اصلاح نشود، بنیه مالی کشاورزان تنزل می یابد که با این وجود کشاورز نمی تواند نهاده مورد نیاز را تامین کند که این امر بهره وری تولید را بشدت کاهش می دهد.

خان محمدی ضمن بیان این امر که کاهش بهره وری، پایداری تولید را دچار مخاطره می کند، اظهار کرد: اگر از نظر اقتصادی بتوانیم نهاده های مورد نیاز بخش کشاورزی را تامین کنیم، امنیت غذایی و پایداری تولید محصولات کشاورزی حفظ می شود.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در خصوص این که کشاورزان توان سرمایه گذاری در تمامی زیر بخش های کشاورزی را ندارند، عنوان کرد: اگر کشاورز قادر به سرمایه گذاری و خرید سموم، کود، مکانیزاسیون و سایر هزینه های تولید نباشد، بی شک پایداری تولید را از دست می دهیم.

کشاورزان می توانند با اعطای کشاورز کارت بذر، کود و سموم مورد نیاز را خریداری کنند، اما برای خرید ماشین الات و ادوات مورد نیاز اعطای کشاورز کارت تاثیر زیادی ندارد و حتما لازم است که یارانه به بخش تزریق شود‌.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.