تاثیر اضطراب و استرس در سالمندان و روش های مقابله با آن در دوران کرونا

به گزارش چاپار نیوز، دکتر وحیدرضا برهانی نژاد، دکترای سالمندشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان در رابطه با اضطراب و استرس سالمندان اعلام کرد: تکنیک صندلی خالی بسیار مهم است و سالمندانِ تنها می توانند یا روبه روی آینه و یا در مقابل فرد خیالی موارد اضطراب و استرس خود را بگویند که این کار نقش مهمی در رفع اضطراب و نگرانی دارد.

دکتر وحیدرضا برهانی نژاد ضمن اشاره به این مورد که تعریف سنی سالمند چندان دقیق نیست. در برخی از کشورها سن ۶۰ سالگی و در برخی دیگر از سن ۶۵ سالگی به بعد را سالمندی می نامند، بیان کرد: سالمندی بیشتر جنبه اجتماعی دارد و بحث سن در این مسئله زیاد مطرح نیست.

وی در ادامه گفت: وزارت بهداشت و بهزیستی مسئولیت حفاظت از سالمندان را دارند که متاسفانه در دوران شیوع کرونا خیلی از مراقبت های جسمی سالمندان و مراجعه به پزشک عقب افتاده و داروهایشان گیر نیامده و این مسائل موجب اضطراب و استرس در سالمندان شده است.

برهانی خاطر نشان کرد: در دوران شیوع کرونا دلخوشی های کوچک سالمندان مانند در آغوش کشیدن نوه ها گرفته شده و خیلی ها در منازل مانده اند که این برای مصون ماندن از بحران کروناست و شاید این بحران تا سال آینده ادامه داشته باشد.

این دکترای سلامت سالمندان اظهار کرد: به طور کلی سن عامل خطر کرونا نیست اما سالمندان به دلیل بیماری های زمینه ای بیشتر در معرض خطر هستند و باید ضمن مصون سازی از بحران، زندگی عادی خود را داشته باشند.

وی ضمن یادآوری این مورد که هر تغییری در روال عادی زندگی منجر به اضطراب و استرس می شود و یکی از مشکلات در دوران کرونا همین اضطراب است، گفت: هیچ کس به اندازه خود سالمند نمی تواند به او کمک کند لذا با رعایت اصول ساده خودمراقبتی در دوران کرونا از جمله شستن مکرر دست ها، رعایت فاصله و زدن ماسک می توانند زندگی عادی داشته باشند.

دکتر برهانی ضمن یادآوری این مورد که مقداری اضطراب ضروری است اما استرس بیش از حد در سالمندان بیماری تلقی می شود، خاطر نشان کرد: مشاوره، همزبانی و همدردی با سالمندان کمک کننده است و سالمندانی که تنها هستند می توانند نگرانی های خود را بنویسند و درون جعبه و داخل یک کمد قرار بدهند که این تکنیک دور ریختن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه افزود: تکنیک صندلی خالی بسیار مهم است و سالمندانِ تنها می توانند یا روبه روی آینه و یا در مقابل فرد خیالی موارد اضطراب و استرس خود را بگویند که این کار نقش مهمی در رفع اضطراب و نگرانی دارد.

وی عنوان کرد: تزریق ترس ناشی از کووید ۱۹ می تواند برای سالمندان خیلی خطرناک باشد که مهم ترین عارضه آن تضعیف سیستم ایمنی بدن است حتی در افراد با سن پایین.

برهانی ضمن تاکید بر این نکته که دنبال کردن زیاد اخبار موجب اضطراب می شود، گفت: باید اخبار را پالایش و مواردی که موجب تنش می شود را از سالمندان دور کنیم.

وی اینگونه ادامه داد: خلوت گزینی مثبت در واقع مواجهه با خود است که در شرایط کنونی برای سالمندان این فرصت ایجاد شده که استعدادهای نهفته خود را کشف کنند و انسان هائی هستند که در دوران سالمندی آثار بسیاری را خلق کرده اند لذا افراد می توانند با گوش دادن به موسیقی، مطالعه کتاب و … اوقات خود را پر کنند.

دکتر سلامت سالمندان ضمن اشاره به اینکه باید تماس تلفنی، ارتباط اینترنتی و ارتباط با سالمند حفظ شود، بیان کرد: آشنا کردن سالمندان با فضای مجازی و ابزار هوشمند خیلی به آنها می کند و می توانند با استفاده از ارتباط اینترنتی فرزندان و نوه های خود را ببیند.

برهانی افزود: سالمندان باید مشارکتشان را بالا ببرند و فعالیت هائی از جمله کار کردن در باغچه، فعالیت بدنی و … را در منزل انجام بدهند که منجر به کاهش اضطراب و استرس می شود.

او در خصوص نگرانی سالمندان بابت در دسترس نبودن واکسن آنفلوانزا اعلام کرد: کسانی که اصول خودمراقبتی را رعایت می کنند از آنفلوانزا در امان خواهند بود و با توجه به شرایطی به کشور تحمیل شده واکسن به تعدادی نیست که حتی همه گروه های در معرض خطر را پوشش بدهد و نکته مهم رعایت موارد است و باید به این مورد دقت کرد مسائلی را که نمی توانیم کنترل کنیم، با آن کنار بیائیم و نگرانی را دور بریزیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص علائم کرونا در سالمندان عنوان کرد: کرونا طیف وسیعی از علائم را ایجاد کرده که سالمندان ممکن است تب نداشته باشند و بیماری آنها با بی حالی و خستگی معمولی همراه باشد. لذا هرگونه تغییر رفتار در سالمند نسبت به روزهای قبل مشاهده شد می تواند به عنوان نشانه باشد و باید با پزشک مشاوره و نسبت به اقدامات تشخیصی اقدام کنند.

وی افزود: در کشور ما شکل انتقال بیماری بیشتر خانوادگی است و بچه ها بدون علامت و ناقل هستند که این نکته مهم است هر کس وارد خانه سالمند می شود ممکن است او را بیمار کند و اگر نیاز است به منزل آنها برویم باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله را مدنظر قرار بدهیم.

دکتر برهانی اینگونه ادامه داد: در حال حاضر در سالمندان به دلیل خانه نشینی، دوری از بچه ها و کرونا علائم روانی ناشی از کرونا را داریم و بعد از اتمام کرونا، آثار روانی آن سال های سال باقی می ماند.

این پزشک متخصص با تاکید بر اهمیت همدردی با سالمندان و رفع احتیاجات آنها در شرایط کنونی عنوان کرد: پیشنهاد می کنم بسیج محلات یک پویش برای رفع نیازهای سالمندان راه اندازی و با آنها همدردی و همراهی کنند.

وی در خصوص سالمندانی که همسر خود را به علت کرونا از دست می دهند، گفت کرد: سوگ ابراز نیافته در زمان از دست دادن عزیزان را در کرونا داریم که توصیه می شود نزدیکان و افراد محله ارتباط از راه دور و همچنین حضور در کنار آنها را با رعایت احتیاط داشته و آنها را تنها نگذارند.

برهانی اینگونه ادامه داد: ارتباط گرفتن با این افراد بهتر است زیرا به دلیل اینکه احتمال ناقل بودن آنها را می هیم، بیشتر رعایت می کنیم لذا توصیه بنده این است که افراد نگرانی نداشته باشند و افراد داغ دیده را تنها نگذارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رابطه با نگهداری سالمندان در مراکز بهزیستی اظهار کرد: تاکید داریم بهزیستی قوانین سفت و سخت را دنبال کند و اجازه ملاقات ندهد و کارکنان خانه سالمندان مرتب تست داده و از نظر ابتلاء به بیماری چک شوند و باید خیلی موارد بهداشتی را رعایت کنند.

دکتر برهانی در پایان گفت: همه ما می توانیم زندگی عادی توام با سلامت داشته باشیم به شرط رعایت اصول خودمراقبتی. دوران کرونا یکسری احتیاط ها و قوانین دارد که رعایت آنها موجب می شود ایمن بمانیم و زندگی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.