آیا جهش ویروس کرونا ماسک و فاصله اجتماعی را بی اثر خواهد کرد؟

نتیجه مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که ممکن است جهش ویروس کرونا منجر به سازگاری این ویروس با ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شود، کارایی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و حتی آن‌ها را بی‌اثر کند.

طبق نتایج این مطالعه جدید، ویروس کرونا ممکن است به نحوی جهش یافته باشد که سرایت بیشتری داشته باشد.

همچنین براساس گفته‌های دیوید مورنز یک ویروس‌شناس و مشاور ارشد آنتونی فائوچی مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا(NIAID)، جهش‌های تصادفی کروناویروس جدید احتمالا در واکنش به تلاش‌های جلوگیری کننده در مقیاس جمعی مثل استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی باشد.

این مطالعه که هنوز منتظر بررسی همتا است، شامل بیش از ۵۰۰۰ توالی ژنتیکی ویروس کروناست که از چند جهش مستمر رونمایی می‌کند و نشان داده که یکی از آن‌ها باعث افزایش سرایت ویروس می‌شود.

البته این پژوهش جهش‌های مسری را با احتمال بیشتر مرگ یا تغییر نتایج بالینی ارتباط نداده است. دانشمندان می‌گویند که همه ویروس‌ها دچار جهش‌های ژنتیکی می‌شوند و بسیاری از آن‌ها قابل توجه نیستند.

جیمز موسر نویسنده این مطالعه از بیمارستان متدیست هوستون توضیح داد: «جهش ویروس کرونا در ایالات متحده بسیارفعال است. البته به طور کلی ویروس‌های خانواده کروناویروس مانند SARS-CoV-۲ نسبتاپایدار هستند؛ زیرا مکانیسم تصحیحی دارند که طی تکثیر فعال باقی می‌مانند. اما هر جهش مانند انداختن یک تاس است و از آنجا که انتقال این ویروس در ایالات متحده بسیار فعال است و در حال حاضر روزانه شاهد ده‌ها هزار ابتلای جدید است، هیچ فرصتی برای جهش با تنظیمات افزایش شدت برای انسان نداشته است.»

چگونه ویروس کرونا جهش یافته را مهار کنیم؟

دانشمندان این پژوهش می‌گویند که جهش ویروس کرونا می‌تواند توانایی ما را بر کنترل آن تحت تاثیر قرار دهد. به نظر می‌رسد این مطالعه بزرگترین تجمع توالی ژنتیکی کروناویروس باشد که تا به حال در ایالات متحده انجام شده است. دسته بزرگتری از توالی‌های ژنتیکی در اوایل ماه سپتامبر منتشر شد و نشان داد جهش ایجاد کننده تغییر در ساختار پروتئین سنبله موجود روی سطح ویروس کرونا، می‌تواند مسئول گسترش نامتناسب آن سویه خاص از ویروس باشد.

یک ویروس شناس در انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی(NIAID) به نام دیوید مورنز مطالعه اخیر را بررسی کرده و گفته است که نتایج آن نشان می‌دهد که به احتمال زیاد این ویروس همین‌طور که جمعیت را در می نوردد، توانایی انتقال خود را افزایش داده است که ممکن است پیامدهایی برای توانایی ما در کنترل آن داشته باشد و کروناویروس ممکن است خودش را با فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن سازگار کند.

وی گفت: «زدن ماسک، شستن دست‌ها و همه این‌ها از انتقال یا سرایت ویروس جلوگیری می‌کند، اما این ویروس با توجه با جهش‌های ژنتیکی از نظر تئوری می‌تواند از این موانع عبور کند.»

همچنان که واکسن‌های بالقوه کرونا به دسترسی عمومی نزدیک‌تر می‌شوند، کروناویروس هم در حال پیشرفت است و برای دور زدن موانع مشترک سرایت از جمله فاصله اجتماعی، ماسک زدن و حتی شستشوی دست‌ها آماده می شود. با این حال مراقبت هنوز کلیدی و حیاتی است، زیرا حتی اگر جهش ویروس کرونا طوری باشد که این اقدامات احتیاطی را بی‌اثر کند، هنوز قادر خواهیم بود که با رعایت اقدامات بهداشتی انواع قدیمی و رایج این ویروس را از بین ببریم و مانع از انتقال آن شویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.