سردی پاها را جدی بگیرید! ۶ بیماری که این نشانه را دارند

 با وجود اینکه اغلب سردی پاها به دلیل هوای سرد و قابل برطرف کردن است، اما اگر شدیدا دچار این عارضه می‌شوید، احتمال دارد با یک بیماری خاص درگیر باشید.

۶ بیماری با نشانه سردی پاها

به گزارش چاپار به نقل از المنار، «دنیل دسپرس» جراح ارتوپد چند بیماری جدی را که با نشانه سردی پاها بروز پیدا می‌کنند، برشمرد. احساس سردی در پا در فصل سرما معمولا سلامتی را تهدید نمی‌کند و یک قاعده فیزیولوژیکی محسوب می‌شود، اما گاهی اوقات پا‌های سرد نشانه دهنده ابتلا به یک بیماری است.

تصلب شرایین

 

تصلب شرایین ممکن است یکی از دلایل سردی پاها باشد. در واقع گردش خون به ویژه در پا‌های مبتلایان به این بیماری مختل می‌شود؛ چرا که رگ‌های خونی بسیار باریک هستند، در نتیجه، اندام‌ها سرد می‌شوند. سیگار کشیدن، فشار خون بالا و سطح کلسترول بالا عواملی هستند که خطر ابتلا به تصلب شرایین را افزایش می‌دهند.

ابتلا به دیابت

یکی دیگر از دلایل احتمالی سردی پاها دیابت است. به دنبال این بیماری بعضی از بیماران دچار نوروپاتی – آسیب عصبی- می‌شوند. علاوه بر این در بیماری دیابت نوع ۲ ممکن است روند گردش خون مختل شود. در چنین شرایطی عروق پا به طور خاص تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

بیماری رینود

دلیل دیگر سردی پا، بیماری رینود است که در آن رگ‌های مبتلایان هنگام استرس یا سرما منقبض می‌شوند. این بیماری را می‌توان با تغییر رنگ یا رنگ پریدگی اندام مشاهده کرد.

نورپارتی محیطی

همچنین سردی پاها سردی پا می‌تواند نشانه نوروپاتی محیطی باشد. این وضع اغلب با گزگز و سوزش در اندام‌ها همراه است.

کم خونی

یکی دیگر از دلایل سردی پا‌ها کم خونی است. در این بیماری بدن گلبول‌های قرمز خون را به اندازه کافی تولید نمی‌کند. غالبا این پدیده به دلیل کمبود آهن رخ می‌دهد که ممکن است خود را با کاهش سطح هموگلوبین در بدن نشان دهد.

اضطراب و کم کاری تیروئید

علاوه بر این سردی پاها می‌تواند ناشی از اضطراب و کم کاری تیروئید باشد. کم کاری تیروئید بیماری است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون برای عملکرد مناسب تولید نمی‌کند که این خود می‌تواند منجر به ضعیف شدن گردش خون شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.