بیانیه رئیس کل بانک مرکزی در راستای سرعت روند تأمین ارز صادراتی

0 18

رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر کاهش میزان صادرات کشور در سه ماه اول سال ۹۹ به‌ علت شیوع ویروس کرونا و وجود بعضی محدودیت‌ها، با تاکید بر این موضوع که بانک مرکزی تولید کننده ارز نیست، اظهار کرد: خوشبختانه روند صادرات کشور پس از طی سه‌ماهه اول سال درحال احیاست و روند تأمین ارز کالاهای وارداتی سرعت خواهد گرفت.

به گزارش سایت چاپار نیوز، رئیس‌کل بانک مرکزی به دنبال دستور رییس جمهور در پی تخصیص ارز برای تامین مواد اولیه دارو، در نشستی با گروهی از صادرکنندگان برگزیده کشور و اعضای هیئت رئیسه اتاق‌های بازرگانی، ضمن تشکر از عملکرد آنان در بازگرداندن ارزهای صادراتی به تحلیل و بررسی مشکلات و نیازهای صادرکنندگان در این زمینه پرداخت.

همتی در پی این نشست ضمن اشاره به اینکه صادرکنندگان در مقاومت اقتصادی کشور نقش پر اهمیتی دارند، همدلی و تلاش جمعی صادرکنندگان برای پشت سر گذاشتن شرایط سخت کنونی کشور را امری ضروری دانست.

وی ضمن بیان تعدد مسئولیت های بانک مرکزی، در زمینه تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه را اولویت اصلی بانک مرکزی دانست و بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که بانک مرکزی تولیدکننده ارز نیست و به هر حال ناچار به اولویت‌بندی نیازهای کشور است.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین به معرفی ۲۵۰ نفر از صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه اشاره کرد و افزود: این ها تولیدکننده نبودند و با حق‌العمل کاری و روش‌های خلاف متعدد نسبت به خروج سرمایه و تخلف در اجرای تعهد صادراتی خود عمل کرده بودند و چاره‌ای جز برخورد قضایی برای بانک مرکزی باقی نگذاشتند.

وی همچنین افزود: بانک مرکزی هیچ‌گاه بنای برخورد قضایی با صادرکنندگان واقعی و درستکار را ندارد و حتی‌الامکان تعامل با آن ها را دنبال می‌کند. بانک مرکزی مشکلات صادرکنندگان در شرایط کنونی را درک می‌کند و قصدی برای فشار مضاعف بر آن ها ندارد.

همتی همچنین درباره روند مناسب تأمین ارز در سامانه نیما طی چندین روز گذشته اظهار کرد: در روز جاری ۱۲۸ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده که بیش از ۷۰ میلیون دلار آن معامله شده است، بر همین اساس در این روزها متوسط عرضه ارز در نیما به ‌صورت روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بوده و تداوم این روند نشان‌دهنده بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور بر مبنای سیاست‌های اتخاذشده و استقبال صادرکنندگان است.

عبدالناصر همتی همچنین کاهش میزان صادرات کشور در سه ماه نخست سال جاری به ‌دلیل شیوع ویروس کرونا و برخی محدودیت‌ها را علت اصلی وضعیت کنونی بازار ارز دانست و اعلام کرد: خوشبختانه روند صادرات کشور پس از طی دوره سه‌ماهه اول سال درحال احیاست و روند تأمین ارز کالاهای وارداتی سرعت خواهد گرفت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در جلسه بررسی  روند تأمین ارز با بیان این امر که صادرکنندگان متعهد دلیلی برای عدم رفع تعهد صادراتی‌شان ندارند، تصریح کرد: درک متقابل مشکلات بانک مرکزی و صادرکنندگان توسط طرفین برای گذر از شرایط سخت کشور ضروری است و برگزاری چنین جلساتی به افزایش این همگرایی کمک می‌کند.

در این نشست همچنین صادرکنندگان به بیان مشکلات و نیازهای خود برای بازگرداندن ارز های صادراتی پرداختند و از  بانک مرکزی خواستار توجه بیشتری به شرایط کنونی و رفع موانع پیش آمده شدند و از تلاش‌های این بانک به خاطر پیگیری این امور تشکر و قدردانی کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.