بیانیه آژانس انرژی اتمی به معنی مجوز ادامه تحریم‌ ها تا سه ماه آینده است

به گزارش چاپارنیوز، در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه ۴ اسفند، سید محمود نبویان، نماینده مجلس و نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، در پاسخ به بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی هسته ای کشور گفت: بیانیه دولت و آژانس خلاف قانون است، زیرا در قانون اقدام استراتژیکی برای لغو تحریم ها آمده است هرگونه نظارت فراپادمانی از جمله پروتکل الحاقی باید متوقف شود.

وی افزود: در بند اول توافقنامه دولت و آژانس بین المللی انرژی هسته ای آمده است که ایران به اجرای کامل توافقنامه جامع پادمان با آژانس بدون محدودیت ادامه خواهد داد، این بند مطابق با قانون است اما در بند دوم تفاهم نامه مشترک توافق موقت و راستی آزمایی و دوجانبه آژانس طبق فهرست پیوست ذکر شده است، اما مشخص نیست که این لیست به چه مواردی اشاره دارد.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: در بند سوم بیانیه آژانس و دولت مشخص شده است که نظارت ها به مرور و منظم انجام شود، بنابراین بندهای دوم و سوم و فهرستی که در بیانیه مطرح شده خلاف قانون است. ما دوربین هایی داریم که بیش از پادمان ضبط می کند، بعضی از آنها بصورت آنلاین نوکال هستند، این بدان معناست که مأمور آژانس بدون حضور در پایگاه در ایران، مواردی را بررسی می کند، در آن همچنین دسترسی به اطلاعات نظامی، متخصصان، دانشگاه ها و کارخانه های تولید موتور را نیز فراهم می کند. در حالی که هیچ کشوری اجازه دسترسی آژانس به کارخانه تولید موتور را مجاز ندانسته و فقط دولت ما در سال ۱۳۸۲ و اکنون این اجازه را صادر کرده است.

نبویان در پایان گفت: به دنبال این بیانیه آژانس مجوزهایی برای نصب دوربین های اضافی و نظارت سرزده یا حضور بازرسان آژانس تا مادام العمر صادر شده است. مصوبه مجلس مانع این اقدامات می شود. ما مصوبه ای را به تصویب رساندیم تا دشمن مجبور شود تحریم هایی که مردم بخاطر آنها تحت فشار هستند، بردارد، اما دولت دوباره اجازه داد این تحریم ها به مدت سه ماه ادامه یابد. این بدان معنی است که آنها منافع ملت را برای اهداف سیاسی در نظر نگرفته اند. بنابراین، این بیانیه خلاف قانون است و هیچ اعتباری برای مجلس ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.