به لیمو گیاه شگفت انگیز با فواید درمانی بسیار ارزشمند

علی سپهوند در گفت وگویی، اظهار کرد: به لیمو یک گیاه شگفت انگیز است که از نظر فواید درمانی و سلامتی بسیار ارزشمند است و همچنین دارای رایحه فوق العاده عطر لیمو و عطر و طعم طراوت است.

وی ادامه داد: به لیمو، قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرد و دارای سابقه بسیار طولانی استفاده در طب سنتی برای درمان سرماخوردگی، تب، اضطراب، سوء هاضمه، اسپاسم و بی خوابی و همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و یک کمکی طبیعی برای کاهش وزن است.

سپهوند با اشاره به اینکه امروزه از به لیمو به عنوان یک داروی سنتی بسیار استفاده می شود، گفت: سم زدایی یک فرآیند ثابت و حیاتی برای از بین بردن رادیکال های آزاد و حفظ سلامتی است. نوشیدن چای به لیمو می تواند روند سم زدایی را تحریک کند.

این محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به اینکه تحقیقات نشان داده است که به لیمو از نظر ترکیبات فنلی بسیار غنی است، اظهار داشت: ترکیبات فنلی آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که از رادیکال های آزاد محافظت می کنند و ترکیبات فنلی با کمک به سم زدایی بدن و کاهش اکسیداتیو استرس از طریق کمک به سم زدایی بدن و خنثی سازی اثرات مضر رادیکال های آزاد به سلامت بدن کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

وی با اشاره به اینکه چای به لیمو، دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قابل مقایسه با چای سبز بدون تلخی است و به عنوان بهترین نوع گیاهان، نوروپروتیک مانند، جینسینگ و کورکوما، خواص مشابهی در رادیکال های آزاد دارد، گفت: چای به لیمو را می توانید بعنوان یک چای ضد التهابی و ترمیمی در طول روز بنوشید، اما مصرف آن در طول شب بسیار قوی است.

سپهوند اظهار داشت: خواص بی نظیر به لیمو، می تواند در هنگام مصرف مکمل ها قبل از تمرین از آسیب عضلانی در ورزشکاران جلوگیری کند. خواص آنتی اکسیدانی به لیمو به همراه توانایی آن در مهار التهاب، که مربوط به جلوگیری از آسیب و بهبود بافت عضلانی است. بنابراین، استفاده از به لیمو به عنوان یک مکمل قبل از ورزش برای رشد یا تقویت عضلات مفید است.

این محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، با بیان اینکه به لیمو آرامبخش مؤثری است، گفت: نوشیدن این گیاه تنش شما را برطرف می کند و استرس را کاهش می دهد. اما اجزای موجود در گیاه به لیمو اثر آرام بخشی را تقویت کرده و بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد و به کاهش تنش عضلانی کمک می کند.

وی افزود: در بسیاری از فرهنگ ها از دیرباز از چای به لیمو، برای تقویت هضم استفاده می شده است، مانند سایر گیاهان معروف به خواص مفید هضم، به لیمو می تواند از طریق خواص ضد اسپاسم باعث تقویت و محافظت از معده شما شود.

سپهوند افزود: بسیاری از اثرات آرامبخش به لیمو به عنوان کمکی برای اختلالات خواب، مانند بی خوابی استفاده می شود و خاصیت مشابهی که تنش و استرس را کاهش می دهد، بدن و ذهن را آرام می کند و باعث خواب خوب می شود.

این محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، اظهار داشت: از آنجا که این گیاه فواید زیادی دارد اما معایبی مانند استفاده در دوران بارداری و شیردهی دارد که توصیه نمی شود.

وی افزود: همچنین: مصرف بیش از حد به لیمو، ممکن است کلیه ها را تحریک کرده و بیماری کلیه را بدتر کند. اگر دچار مشکلات کلیوی هستید، از به لیمو زیاد استفاده نکنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.