بهبودیافتگان کووید-۱۹ در برابر ابتلای مجدد ایمن هستند

بر اساس آخرین مطالعات دانشگاه “آکسفورد”، بهبودیافتگان و افرادی که دارای آنتی بادی کووید-۱۹ هستند حداقل شش ماه در برابر ابتلای مجدد ایمن خواهند بود.

به گزارش سایت چاپار نیوز و به نقل از دیلی‌میل؛‌ یکی از مطالعات تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی(NHS) نشان دهنده آن است، بهبودیافتگان کووید-۱۹ و افرادی که دارای آنتی بادی هستند بعید است در طی شش ماه دوباره مبتلا شوند.

محققان در بیمارستان‌های دانشگاه “آکسفورد” ۱۲ هزار و ۱۸۰ نفر از کادر درمان را از ماه آوریل تا ماه نوامبر مورد مطالعه قرار دادند. آزمایش‌های آنتی‌بادی نشان داد که تا زمان شروع مطالعه، از میان ۱۲۴۶ فردی که قبلا مبتلا شده بودند، تنها تست کووید-۱۹ سه نفر (۰.۰۲۴ درصد) مجددا مثبت شد. کارشناسان می‌گویند این خبری بسیار دلگرم کننده‌ است و افرادی که قبلاً آلوده شده‌اند نسبت به کووید-۱۹ ایمن گشته و دوباره دچار کووید-۱۹ نمی شوند.

محققان می‌گویند این مطالعه نشان می‌دهد که ابتلا به “سارس کوو- ۲”(SARS-CoV-۲) باعث ایمن شدن بدن در مدت حدودا ۶ ماه نسبت به ابتلای مجدد به ویروس خواهد شد و بهبودیافتگان کووید-۱۹ حداقل تا ۶ ماه به این ویروس مبتلا نخواهند شد.

همچنین بر طبق آزمایشی منظم از ۱۱ هزار و ۵۲ نفر مشخص شد که ۸۹ نفر از این افراد که پیش از این به کووید-۱۹ مبتلا نشده بودند دچار بیماری شده و علائم بیماری را بروز دادند. ۷۶ عضو دیگر نیز که نتیجه آزمایش‌شان مثبت بود و بدون علائم بیماری بودند.

بنابراین به طور کلی ۱۶۸ نفر(۱.۴۹ درصد) از افرادی که ابتلای قبلی نداشته‌اند، علائم بیماری را بروز دادند یا نتیجه تست آن ها مثبت اعلام شده است.

این تحقیقات که امروز به صورت آنلاین و پیش از چاپ منتشر شده است، حاکی از این است که احتمال ابتلای مجدد افرادی که قبلاً به ویروس آلوده شده‌اند و بهبودیافتگان کووید-۱۹ بسیار کم است.

پروفسور دیوید ایر، یکی از نویسندگان این مقاله و عضو دپارتمان سلامت دانشگاه آکسفورد، توضیح داد: تحقیقات جاری که شامل گروه بزرگی از کادر درمان می‌باشد نشان داده است که ابتلا به کووید-۱۹ در اکثر افراد حداقل شش ماه ایمنی در مقابل ویروس ایجاد می‌کند.

افراد دارای تست آنتی بادی آن ها مثبت علائم بیماری را بروز ندادند و این در حالی است که ۸۹ نفر از کسانی که تست آنتی بادی آن ها منفی گزارش شده بود به ویروس مبتلا شدند. این اتفاق بسیار خوشایندی است و می‌توان مطمئن شد که بهبودیافتگان کووید-۱۹ حداقل برای مدت کوتاهی از ابتلای مجدد مصون‌اند.

یک مطالعه قبلاً نشان داده بود که سطح آنتی بادی پس از ابتلا به سرعت کاهش می‌یابد و تنها پس از ۸۵ روز به نصف تعداد اصلی خود می‌رسد. این کاهش همچنان ادامه می‌یابد و میزان آنتی بادی‌ها ۱۳۷ روز پس از زمانی که در بیشترین حالت خود بودند به میزان غیر قابل تشخیصی می‌رسد.

پروفسور ایر در این خصوص می‌گوید که بر اساس آخرین یافته‌ها مصونیت کمی در افراد مبتلا شده باقی می‌ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.