برگزاری هرگونه حراج ممنوع / جمعه سیاه دلیلی برای افزایش احتمال ابتلا به کرونا

به گزارش چاپار نیوز، جمعه سیاه یا بلک فرایدی در روزهای کرونایی کشور می تواند باعث افزایش ابتلا به این ویروس خطرناک و آمار مرگ و میر شود.

همه ساله آخرین جمعه ماه نوامبر که مقارن با تاریخ هفتم آذر ماه است را به نام Black Friday یا جمعه سیاه معرفی می کنند. دلیل این جشنواره نزدیک شدن به کریسمس می باشد و هدف آن نیز کمک به مردم با توان خرید پایین است که بتوانند برای کریسمس خریدهای خود را انجام دهند.

در روزهایی که حراج بلک فرایدی آغاز می شود، رقابت بین خریداران به قدری زیاد شده که در برخی موارد به نزاع و درگیری منجر می گردد.

در سال های اخیر حراج جمعه سیاه به بازار ایران هم راه پیدا کرده است. شمار زیادی از فروشگاه ها در کشور ما این حراجی را با نام هایی چون حراج نارنجی به مشتریان خود معرفی می کنند تا بتوانند خریداران بیشتری را به سمت خود بکشانند.

این در حالی است که در شرایط فعلی جهان و ایران، شیوع گسترده ویروس کرونا باعث شده تا حراج جمعه سیاه به مرکز انتشار این ویروس تبدیل شود.

در حال حاضر در هر روز در حدود ۴۰۰ نفر از مردم ایران جان خود را به علت ابتلا به کرونا از دست می دهند و کشور در شرایط بحرانی قرار دارد. این امر باعث شده تا محدودیت هایی برای فعالیت مشاغل مختلف در کشور در نظر گرفته شود.

در همین راستا هم مسئولین کشور تاکید دارند که چنین حراج هایی باعث افزایش تراکم جمعیت در فروشگاه ها و افزایش احتمال ابتلا به کرونا می گردد. این عوامل باعث شده اند تا احتمال برقراری حراج جمعه سیاه به صورت غیرقانونی نیز افزایش پیدا کند.

اشتیاق مردم برای خرید ارزان قیمت باعث می شود تا به این بازارهای غیرقانونی هجوم برده و در شلوغی جمعیت به کرونا ویروس مبتلا شوند. توصیه مسئولین به مردم این است که خرید ارزان قیمت را به قیمت جان خود انتخاب نکنند و به فکر سلامت خود و خانواده شان باشند.

لازم به ذکر است که با توجه به شرایط کشور و قوانین وضع شده که شامل منع تردد از ساعت ۲۱:۰۰ شب تا ۰۴:۰۰ صبح و تعطیلی مشاغل غیرضروری می باشد، برگزاری هرگونه حراج و تجمعی غیرقانونی می باشد و با موارد تخلف برخورد خواهد شد.

برگزاری حراج هایی مانند جمعه سیاه ممنوع است

دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در این رابطه گفت: برگزاری هرگونه حراجی یا فروش فوق‌العاده در شرایط حال حاضر شیوع ویروس کرونا در کشور ممنوع است.

وی افزود: بر اساس محدودیت‌های مصوب شده در ستاد ملی مقابله با کرونا، در شهرهای با وضعیت قرمز کرونا، فقط گروه شغلی یک اجازه فعالیت دارند و فعالیت گروه‌های شغلی دو و سه و چهار ممنوع است. از طرفی باید توجه کرد که اصلی‌ترین راه مقابله با کرونا، رعایت فاصله گذاری‌ها، استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمع‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

دکتر لاری در خصوص شیوه برخورد با تخلفات احتمالی در برگزاری حراجی‌ها در این روزها، عنوان کرد: در صورتی که حراجی یا فروش فوق‌العاده برگزار شود نیز بخش‌های مربوطه مانند اصناف برخورد لازم را انجام خواهند داد. همان طور که در هفته گذشته یک مورد حراجی برگزار شده و پس از اطلاع با آن واحد صنفی برخورد قانونی انجام شد.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: ضمنا بر اساس اعلام استانداری، فعالیت گروه‌های شغلی یک هم تا ساعت ۲۰ خواهد بود. از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح نیز ممنوعیت تردد در حال اجراست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.