برنامه یونیسف برای توزیع واکسن کووید-۱۹ در کشورهای در حال توسعه

به گزارش سایت چاپار نیوز، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف اعلام کرد: رهبران جهان قول داده‌اند که توزیع واکسن کووید-۱۹ عادلانه خواهد بود و یونیسف نیز در سال آینده تقریبا دو میلیارد دوز واکسن کووید-۱۹ را به کشورهای در حال توسعه ارسال خواهد کرد.

به گزارش رویترز، یونیسف در خصوص توزیع واکسن کووید-۱۹ در کشور های در حال توسعه اعلام کرده است که با بیش از ۳۵۰ شرکت هواپیمایی و باری برای تحویل واکسن و یک میلیارد سرنگ به کشورهای فقیر مانند بوروندی، افغانستان و یمن به عنوان بخشی از برنامه کوواکس (COVAX)، برنامه جهانی تخصیص واکسن کووید-۱۹ با همراهی سازمان بهداشت جهانی (WHO) همکاری می‌کند.

اتلوا کدیلی، مدیر بخش تامین یونیسف در بیانیه‌ای اظهار کرد: “برای این همکاری ارزشمند تا حد زیادی اطمینان حاصل خواهد کرد که ظرفیت حمل‌ونقل کافی برای این عملیات تاریخی و بزرگ وجود دارد. ”

هدف کوواکس با همکاری گروه سازمان بهداشت جهانی، واکسن گوی (GAVI) و ائتلاف ابتکارات آمادگی همه‌گیر این است که از احتکار واکسن‌های کووید-۱۹ توسط دولت‌ها جلوگیری کند و بر روی اولین واکسیناسیون‌های هر کشور تمرکز شود.

در نشست G۲۰، رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان عهد بستند که از توزیع عادلانه واکسن‌ها، داروها و آزمایش‌های کووید-۱۹ مطمئن شوند تا کشورهای فقیرتر نادیده گرفته نشوند.

بر طبق اظهارات سازمان بهداشت جهانی حتی پیش از ابتلا به کووید-۱۹، ۲۰ میلیون نوزاد از دسترسی به واکسن‌ها برای نجات از بیماری‌های جدی، ناتوانی و مرگ محروم بودند.

این بخش یونیسف که با سازمان بهداشت پان آمریکن و انجمن حمل و نقل هوایی بین المللی همکاری دارد، اظهار کرد: “ما برای آماده سازی تحویل دوزهای واکسن کووید-۱۹، سرنگ و تجهیزات محافظتی شخصی برای محافظت از کارگران خط مقدم در سراسر جهان نیازمند همکاری همگانی هستیم.”

همکاری یونیسف با کوواکس حاکی از نقش آن به عنوان بزرگ‌ترین خریدار واکسن در جهان است. این سازمان اعلام کرد که سالانه بیش از دو میلیارد دوز واکسن برای ایمن‌سازی معمول و پاسخ به شیوع از سوی تقریبا ۱۰۰ کشور تهیه می‌کند.

تولیدکنندگان دارو و مراکز تحقیقاتی در سراسر دنیا در تلاش برای تولید واکسن کووید-۱۹ هستند، آزمایش‌های جهانی گسترده‌ای بر روی چندین نامزد صورت گرفته که شامل ده‌ها هزار شرکت‌کننده است.

شرکت فایزر (Pfizer) و بیو ان تک(BioNTech) قادر به دریافت مجوز اضطراری ایالات متحده و اروپا را برای واکسن کووید-۱۹ خود هستند و نتایج آزمایش نهایی این شرکت نشان دهنده آن است که میزان موفقیت این واکسن‌ها ۹۵ درصد است و هیچ عارضه جانبی جدی ندارند.

هفته گذشته شرکت مدرنا (Moderna) داده‌های اولیه واکسن خود را منتشر کرد که نشان دهنده اثربخشی ۹۴.۵ درصدی این شرکت است.

توزیع این دو واکسن کووید-۱۹، با فناوری RNA) mRNA) ساخته شده و این موفقیت، امیدها را برای پایان دادن به ویروس همه‌گیری که جان افراد زیادی را گرفته و اقتصاد و زندگی روزمره تمام جهان را تحت تاثیر قرار داده، افزایش می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.