برقراری آتش بس در منطقه قره باغ ، فرصتی برای تبادل زندانیان و اجساد دو کشور

به گزارش چاپار نیوز و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر برقراری آتش بس در قره باغ به توافق رسیده اند.

پیرو مذاکرات انجام شده سه جانبه بین وزیران امور خارجه کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه در مسکو، سرگئی لاوروف اعلام کرد باکو و ایروان به توافق رسیده اند تا از تاریخ دهم اکتبر (امروز شنبه) در منطقه قره باغ آتش بس اعلام کنند. بنابر گفته های وی، این اقدام در جهت تبادل زندانیان و کشته ها صورت گرفته است.

به همین جهت بیانیه ای از طرف دستگاه دیپلماسی روسیه منتشر شد که بر طبق آن، دو طرف درگیر در قبال آغاز مذاکرات واقعی برای حل مناقشه بر اساس مبانی اساسی سازش توافق نموده اند. در همین راستا، پارامترهای مختلف برقراری آتش بس در قره باغ به صورت جداگانه مورد توافق قرار خواهد گرفت.

در این بیانیه ذکر شده است که دو طرف متعهد شده اند که شکل مذاکرات در خصوص مناقشه تغییر نکند.

بنابر گزارشات واصله، این بیانیه پس از مذاکرات سه جانبه و با اختصاص حدود ۱۰ ساعت زمان صادر شده است. بر ایین اساس، آتش بس در منطقه قره باغ از ظهر امروز برقرار خواهد شد.

لازم به ذکر است که تا به امروز در حدود ۳۰۰ نفر، پیرو درگیری های میان دو کشور در این منطقه کشته شده اند. جالب است بدانید که مذاکرات انجام شده، نخستین گفتگوهای مستقیم بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان از زمان شروع درگیری ها از حدود دو هفته پیش بر سر منطقه قره باغ می باشد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از دو طرف درگیر درخواست نموده است که به جهت جمع آوری اجساد و تبادل زندانی ها، خصومت ها را متوقف نموده و اعلام آتش بس کنند.

این در حالی است که الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان قبل از این اعلام کرده بود که تنها احیای تمامیت ارضی کشورش را می پذیرد.

تعداد کشته های دو طرف در منطقه قره باغ

بنابر گفته های مقامات محلی ارمنی در منطقه قره باغ تاکنون در حدود ۳۷۰ تن سرباز در این منطقه کشته شده اند. تا به امروز کشور آذربایجان اطلاعاتی از میزان کشته های افراد نظامی خود اعلام نکرده است.

نکته تاسف بار این مورد است که از زمان شروع درگیری ها، صدها نفر مجبور به ترک خانه های خود شدند.

در انتها باید اعلام کنیم که به نظر می رسد در روز گذشته کشورهای فرانسه، روسیه و آمریکا طی نشستی در ژنو درصدد برقراری آتش بس در منطقه قره باغ برآمدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.