ثبت درخواست بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان تا پایان هفته جاری

به گزارش چاپارنیوز، کارفرمایان کارگاه های تحت پوشش تأمین اجتماعی که در سال های اخیر به دلیل مشکلات مالی قادر به پرداخت حق بیمه خود نبوده اند، می توانند با درخواست تقسیط از مزایای قانون عفو ​​کیفری و بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان بهره مند شوند.

در واقع هدف از اجرای طرح بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان و کارگاه‌ها،  کمک و مساعدت به کارگاه‌های بحران‌زده است. بر اساس بخشنامه مربوط به اعمال بخشودگی جرائم کارفرمایان، آن دسته از کارفرمایان کارگاه‌های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف اعم از حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست بهمن سال ۱۳۹۸ و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام کنند، مشمول مزایای بخشودگی جرائم هستند.

کدام گروه از کارفرمایان مشمول بخشودگی جرائم بیمه ای می شوند؟

شرایط و ضوابط ثبت درخواست

در این طرح، نوعی مشوق برای کارفرمایان به منظور بازگرداندن سطح اشتغال کارگاه ها به بهمن سال ۱۳۹۸ و پیش از زمان شیوع کرونا ایجاد شده است. بر این اساس کارفرمایان دارای بدهی به شرطی مشمول بخشودگی جرائم بیمه‌ای می‌شوند که از بهمن ۱۳۹۸ تعدیل نیروی انسانی نداشته باشند و یا تعدیل نیرویی که از آن زمان انجام داده‌اند را جایگزین کنند و کارگران جدیدی را به کار بگیرند و البته سطح اشتغال کارگاه را حداقل تا زمان اتمام پرداخت اقساط حفظ کنند.

علاوه بر این، کارگاه های ورشکسته، در حال‌تصفیه، منحله و فاقد فعالیت، رانندگان، کارگران ساختمانی (سهم بیمه شده و کارفرما) و همچنین کارگاه هایی که بدهی های آنها فقط شامل جریمه می شود، مشمول این بخشنامه نخواهند بود.

به منظور تعیین تکلیف بدهی هایی که تا اسفند ۱۳۹۹ به مرحله نهایی رسیده اند، کارفرمایان واجد شرایط می توانند با ارائه درخواست از طریق سامانه خدمات غیر حضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی eservices.tamin.ir یا es.tamin.ir، تا حداکثر ۳۱ تیر نسبت به ثبت درخواست اقدام کنند.

هنگام ثبت درخواست، معیار فعال بودن وضعیت کارگاه، ارسال لیست کارمندان در ماه گذشته و پرداخت حق بیمه کامل مطابق با ماده ۳۹ قانون تأمین اجتماعی (کسری حداکثر تا ۱۰٪ مجاز است) و حفظ سطح اشتغال و یا افزایش تعداد بیمه شدگان نسبت به لیست بهمن ۱۳۹۸ کارگاه یا دفتر مرکزی است.

کارگاه هایی که در بهمن ماه ۱۳۹۸ فاقد لیست و پرداخت حق بیمه هستند و یا کارگاه‌هایی که در سال ۱۳۹۹ ایجاد شده باشند، لیست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند ۱۳۹۹ را دارا باشد مبنای تعیین نیروی انسانی کارگاه قرار می‌گیرد.

کارگاه هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال ۱۳۹۹ به بعد مجددا شروع به فعالیت کرده و لیست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خود را ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان لیست ارسالی در یکسال منتهی به قبل ‌از آخرین لیست پیش از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.

امکان پرداخت اقساطی بدهی های قطعی شده

واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی سراسر کشور پس از ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطروحه را از طریق صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام می‌کنند و کارفرما نیز باید حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای بدهی و یا تقسیط آن به‌همراه ارائه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام کنند.

با توجه به معیارهای توضیح داده شده، کارفرمایان واجد شرایط می توانند بدهی های نهایی کارگاه را تا سال ۱۳۹۹ حداکثر طی ۳۶ قسط و با رعایت سررسید اقساط پرداخت کنند. امکان قسط بندی از ۱۲ تا ۳۶ ماه وجود دارد.

اگر کارفرما اصل بدهی را یکجا پرداخت کند یا اصل بدهی را به مدت ۱۲ ماه به صورت اقساط پرداخت کند، مشمول بخشش کامل و ۱۰۰٪ جریمه ها می شود و اگر اصل بدهی را در ۱۸ ماه پرداخت کند، ۸۵٪ جرائم مربوطه مشمول بخشش خواهد شد. همچنین، در صورت پرداخت اصل بدهی در اقساط ۲۴ ماهه، ۷۵٪ جریمه ها، اگر اصل بدهی را در اقساط ۳۰ ماهه پرداخت کند، ۶۰٪ جریمه ها و سرانجام اگر اصل بدهی را در اقساط ۳۶ ماهه پرداخت کند، ۵۰٪ جرائم مربوطه بخشیده می شود.

در صورت تقسیط بدهی با اعمال بخشش جریمه ها، حفظ سطح اشتغال، ارسال و پرداخت لیست و حق بیمه ماهانه مطابق ماده ۳۹ قانون تأمین اجتماعی در دوره پرداخت اقساط یا افزایش کارکنان ضروری است، در غیر این صورت اقساط باقی مانده با احتساب جرائم متعلقه پرداخت و مراتب طی پیامک و همچنین از طریق صندوق شخصی وی در سامانه خدمات جهت اطلاع کارفرما ارسال می شود.

در صورت عدم رعایت مهلت پرداخت اقساط، تقسیط پس از ۴۸ ساعت به صورت اتوماتیک تبدیل به حال شده و مراتب طی پیامک و همچنین از طریق صندوق شخصی وی در سامانه خدمات غیرحضوری جهت اطلاع کارفرما ارسال می شود. همچنین ارسال لیست ماهانه کارکنان از طریق دفتر مرکزی یا کارگاه ثابت و احراز سایر شرایط، ملاک عمل برای برخورداری پیمانکاران از بخشودگی جرائم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.