با علائم غیرمعمول کرونا آشنا شوید؛ از مشکلات پوستی تا ریزش مو

0 14

 اشایع‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید-۱۹ تب، سرفه و تنگی نفس است اما علاوه بر این، علائم غیرمعمول کرونا نیز در برخی بیماران دیده شده که البته شیوع بسیار کمتری دارد. آنچه در ادامه می‌خوانید برخی از این علائم کمترشایع است که سایت مدیکال دیلی به آن پرداخته است:

علائم غیرمعمول کرونا چیست؟

در ادامه علائم غیر معمول کرونا را که در افراد مختلف دیده شده، می خوانید:

ریزش مو

با اینکه دلیل آن مشخص نیست، به نظر می‌رسد ریزش مو علامت دیگری است که در برخی از مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ دیده می‌شود. ممکن است ریزش مو به دلیل استرسی باشد که هنگام مقابله با عفونت به بدن وارد می‌شود. با این وجود، به طور کلی ریزش مو دلایل زیادی دارد و می‌تواند به دلیل استرس درباره همه‌گیری بیماری یا مشکلات شخصی باشد. از این رو نباید صرف ریزش مو را ابتلا به کرونا تلقی کرد.

التهاب ملتحمه

متخصصان تاکید کرده‌اند که یکی از علائم غیرمعمول کرونا عارضه التهاب ملتحمه (قرمزی چشم) است. التهاب ملتحمه، یک عفونت ویروسی یا باکتریایی مسری در ملتحمه چشم (غشای دور کره چشم و پلک) است. دیگر مشکلات چشمی ناشی از این بیماری را می‌توان بروز رگ‌های خونی قرمز و قابل مشاهده در قسمت سفیدی چشم، تورم پلک‌ها و جاری شدن اشک دانست.

احساس گیجی

به گفته کارشناسان ممکن است بیماری کرونا در افراد مسن با احساس گیجی نشان داده شود یا امکان دارد در صورت وجود این عارضه تشدید شود. گیجی در مبتلایان چندان عجیب و دور از تصور نیست؛ چرا که معمولا احساس گیجی یا تغییر رفتار، اولین علامت عفونت ویروسی یا باکتریایی در سالمندان مبتلاست.

بثورات پوستی یا تغییر رنگ

این هم یکی دیگر از علائم غیرمعمول کرونا است که در میان جوانان شیوع بیشتری داشته و شامل کهیرهای دردناک و همراه با خارش روی دست‌ها و پاهای فرد مبتلاست. تغییر رنگ هم می‌تواند روی پوست ظاهر شود. در واقع بثورات غیرمعمول بنفش رنگ که بیشتر اطراف انگشتان پا ایجاد می شود، “کووید انگشت پا” نامگذاری شده است. گفتنی است که این عارضه بیشتر در نوع خفیف بیماری مشاهده می‌شود.

ناراحتی معده

منشا بیماری کووید-۱۹ یک ویروس تنفسی است که به ریه‌ها حمله می‌کند. اما محققان دریافته‌اند که این ویروس، بسیاری از سیستم‌های بدن از جمله روده یا دستگاه گوارش را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بعضی مبتلایان به کرونا قبل از بروز علائم دیگر دچار اسهال و استفراغ می‌شوند.

سردرد

از دیگر علائم غیرمعمول کرونا سردرد است که برخی از افراد هنگام ابتلا به آن دچار می‌شوند. آنچه سردرد کووید را منحصر به فرد می‌کند این است که مداوم بوده و با مسکن‌های معمول رفع نمی‌شود.

لختگی خون

براساس مطالعه انجام شده در اروپا، در عروقِ حدود یک سوم مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که در بیمارستان بستری می‌شوند، لخته خون دیده شده که می تواند به سمت قلب، ریه‌ها یا مغز حرکت کند و در نتیجه ممکن است فرد به حمله قلبی، سکته مغزی یا آمبولی ریه دچار شود.

از دست دادن قدرت شنوایی

یکی دیگر از علائم غیرمعمول کرونا کم شنوایی ناگهانی و سرگیجه یا وزوز گوش است. بررسی انجام شده در انگلیس نشان داد که از هر ۱۰ نفری که به این عفونت مبتلا شده اند، یک نفر نوعی از کم شنوایی یا وزوز گوش را تجربه کرده که تا هشت هفته ادامه دارد. کاهش شنوایی ناگهانی عارضه جدی و مهمی تلقی می‌شود؛ زیرا می‌تواند دلیل دیگری داشته باشد و فرد مبتلا باید در اسرع وقت تحت معاینه و درمان قرار گیرد.

از دست دادن قدرت چشایی/بویایی یا هر دو

هنوز معلوم نیست چرا اما برخی از افراد مبتلا به کرونا حس بویایی یا چشایی خود را از دست می‌دهند و این مشکل می‌تواند تا شش هفته یا بیشتر ادامه پیدا کند.

در این خبر علائم  کرونا پس از بهبودی را بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.