بایدن به دنبال بازگشت به برجام قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران

پایگاه خبری «جاست سکیوریتی» نوشت که در حالی که تنها پنج ماه میان مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا و انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در ماه ژوئن فاصله است، انتظار می‌رود بایدن به دنبال بازگشت به برجام باشد و در عین حال بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود را تضمین کند.

در این گزارش آمده است که دلیل بازگشت «پاک» آمریکا به برجام در ازای بازگشت کامل ایران به محدودیت‌های توافق هسته‌ای، قبل از هرگونه مذاکره برای یک توافق احتمالی گسترده‌تر، این است که پنجره عقب راندن ایران از توسعه فعالیت‌های هسته‌ای که در جریان سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران به وجود آمده است، کوتاه است.

در ادامه به نقل از «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا و مذاکره‌کننده هسته‌ای این کشور با تهران آمده است: انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۱ برگزار می‌شود که احتمالا در جریان آن، «تندروها» به پیروزی می‌رسند؛ انتخاباتی که «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری فعلی که خواستار تعامل است، اجازه کاندیداتوری در آن را ندارد.

زمزمه اینکه بایدن به دنبال بازگشت به برجام است، از زمان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه سپتامبر به گوش می‌رسید. وی در این باره گفته بود که چنانچه ایران سخت‌گیرانه به تعهدات برجامی خود عمل کند، آمریکا نیز به عنوان نقطه آغازی برای ادامه دادن مذاکرات، مجددا به توافق هسته‌ای خواهد پیوست. وی تاکید کرده بود که «با هم‌پیمانان خود تلاش خواهیم که الزامات برجام را تقویت کرده و گسترش دهیم و به طور هم‌زمان به سایر موارد نگرانی، رسیدگی کنیم».

یک مقام پیشین دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که با مواضع بایدن آشناست، گفت که موضع بایدن در قبال ایران شفاف و ثابت و همان است که در ماه سپتامبر تشریح کرده بود. اگر ایران به تعهدات برجامی خود برگردد، آمریکا مجددا به برجام خواهد پیوست.

وی افزود که بایدن سپس از اعتبار بازیافته آمریکا پس از پیوستن مجدد به برجام برای همکاری با نزدیک‌‌ترین متحدان خود در اروپا و سایر طرف‌ها برای در پیش گرفتن دیپلماسی دیگری با هدف توسعه الزامات برجام و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای ایران استفاده خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.