آخرین مهلت ثبت‌نام اینترنت رایگان دانشگاهی فرداست

اینترنت رایگان دانشگاهی برای دانشجویان، هنگام استفاده از سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه‌ها در صورتی فراهم شده که هنوز مشخصات بعضی از مراکز آموزشی در سامانه مربوط ثبت نشده است و مهلت ثبت‌نام و ثبت اطلاعات توسط مدیر فناوری این دسته از مراکز آموزشی، فقط تا ۳۰ مهرماه می باشد.

به گزارش سایت خبرگزاری سایت چاپار نیوز، پس از تصویب طرح برگزاری کلاس‌های دانشگاه‌ها به ‌صورت مجازی به دلیل اپیدمی ویروس کرونا در کشور، تهیه اینترنت و هزینه بر بودن آن به یکی از دغدغه های اصلی برای آموزش مجازی دانشجویان بدل شده است، به همین خاطر دانشجویان درخواست داده اند تا حجم اینترنت مصرفی کلاس‌های مجازی رایگان شود و وزارت ارتباطات نیز برنامه هایی را در راستای رایگان شدن اینترنت آموزش مجازی تدارک دید.

لازم به ذکر است از همان ابتدا برخی دانشجویان عنوان کردند که حضور در کلاس‌های آنلاین از حجم اینترنت آنها کم می‌کند که در توضیح این موضوع، قرار بر این شد که لیستی از دانشگاه‌ها و وزارت علوم، وزارت بهداشت و مراکز حوزوی به وزارت ارتباطات داده شود، اما ممکن است هنگام استفاده از خدمات آنلاین دانشگاه، IP عوض ‌شود و IP جدید در لیست نباشد.

سایت‌ها بر مبنای IP اعلام‌شده از طرف وزارت علوم مشمول طرح اینترنت رایگان دانشگاهی می‌شوند، به همین دلیل بخش فنی دانشگاه باید فقط در همان IP که ثبت کرده است، سرویس دهی کند. در صورتی که پس از ورود به سایت و سامانه مورد نظر دانشگاه و هنگام ورود به جلسه آنلاین، آی‌پی تغییر ‌کند، از حجم اینترنت دانشجو کم می‌شود.

در حقیقت با توجه به اینکه بیشترین حجم مورد نظر در استفاده از خدمات آموزشی، ‌هنگام برگزاری کلاس‌های آنلاین از ترافیک دانشجویان کسر می‌شود، به نظر نمی آید که رایگان شدن تعرفه سایت‌ها عملا تاثیری در مصرف اینترنت کاربران داشته باشد و دانشجویان همچنان باید هزینه ترافیک مورد نظر را خودشان متقبل شوند.

پیش از این نیز محمد جواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار کرد که اینترنت «رایگان» برای همه دانشجویان کشور، در هنگام استفاده از سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه‌ها فعال شده است. ثبت نام سامانه های جدید و ‌مشاهده لیست سامانه‌های فعلی که در طرح ثبت شده اند از طریق سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امکان پذیر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.