محمد جواد ظریف: ایران آمادگی لازم برای تبادل زندانیان با آمریکا را دارد

به گزارش چاپار نیوز و به نقل از رویترز، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشور اعلام کرد که ایران آمادگی لازم برای تبادل زندانیان با آمریکا را دارد.

محمد جواد ظریف روز دوشنبه و طی تماسی مجازی با فرید زکریا در شورای روابط خارجه در نیویورک ضمن اعلام آمادگی ایران از تبادل زندانیان با آمریکا ، عنوان کرد: من پیشنهاد یک مبادله جهانی را داده بودم. ایرانیایی هستند که به دلیل جاسوسی نکردن برای آمریکا زندانی شده‌اند. ما حاضریم که تمام آن‌ها و کسانی که زندانی شده‌اند را مبادله کنیم.

وزیر خارجه کشور ایران در رابطه با نوید افکاری خاطر نشان کرد: ما دستگاه قضایی مستقلی داریم و دولت در تصمیم‌گیری‌های دستگاه قضایی دخالت نمی‌کند. این شخص نه به خاطر شرکت در اعتراضات بلکه به دلیل انجام قتل اعدام شده است.

وی همچنین افزود: برجام همچنان زنده است. شورای امنیت نشان داد که برجام زنده است. شورای امنیت نشان داد که آمریکا در جهان منزوی شده است. دولت ترامپ از سیاست قدرت و قلدری برای نابودی توافق استفاده کرد، حال دولت بعدی می‌خواهد از زورگویی برای بازگشت به توافق استفاده کند. ما زیر بار زور نمی‌رویم.

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران

ظریف در رابطه با اعمال تحریم‌های جدید اظهار کرد: این تحریم‌ها مسئله تازه‌ای نیستند و تاثیر مهمی بر روی ایران نخواهند گذاشت. آمریکا تمام فشاری که می‌توانست را علیه اعمال کرده است. آمریکا امیدوار بود که این فشارها مردم ما را به زانو دربیاورند اما این اتفاق نیفتاد. برای همین آن‌ها برجام را تضعیف و فشار حداکثری را اعمال کردند، برای همین قطعنامه‌ای را به شورای امنیت بردند و مکانیسم به اصلاح “بازگشت تحریم‌ها” را فعال کردند. آن‌ها شکست خوردند و حال می‌گویند هرکس که قطعنامه شورای امنیت را اجرا نکند، تنبیه می‌کنند. آمریکا تنها به این نوع دموکراسی جهانی باور دارد.

وی درباره ترور سردار سلیمانی اینگونه بیان کرد: آمریکا اشتباهی بزرگی در ترور تروریستی شخصی انجام داد که دشمن شماره یک داعش بود. خیلی‌ها به دنبال انتقام مرگ سردار سلیمانی هستند. رئیس‌جمهور ترامپ دستور ترور یک قهرمان ملی برای ایران و قهرمانی منطقه‌ای را صادر کرد. من نمی‌خواهم تهدیدی کنم اما این مسئله بسته شده نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.