“ژولیا دورکونو” اولین فیلمساز زن برنده نخل طلایی شد

به گزارش چاپارنیوز، طی بیش از هفت دهه جشنواره فیلم کن، تنها دو فیلمساز زن برنده نخل طلایی بهترین فیلم شده اند. کارگردان استرالیایی “جین کمپیون” اولین زنی بود که برنده جایزه با فیلم “پیانو” در سال ۱۹۹۳ شد. او البته این جایزه را به طور مشترک با فیلم “بدرود معشوقه من” ساخته “چن کایگه” از هنگ کنگ کسب کرد.

شب گذشته،  فیلمساز زن برنده نخل طلایی در مراسم اختتامیه هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن، پس از ۲۸ سال، جایزه اول این رویداد سینمایی به یک فیلمساز زن اهدا شد و “ژولیا دورکونو” موفق شد نخل طلا را با فیلم “تیتان” به خانه ببرد. این فیلمساز فرانسوی اولین زنی است که به تنهایی (و به طور مشترک) برنده نخل طلا می شود.

البته در سال ۲۰۱۳ هیئت داوران جشنواره فیلم کن به ریاست “استیون اسپیلبرگ” در اقدامی جالب، نخل طلای بهترین فیلم به “عبدالطیف کشیش” کارگردان و “ادل اگزارکوپولوس” و “لئا سیدو”، دو بازیگر اصلی فیلم “آبی گرمترین رنگ است” اعطا کرد.

“ژولیا دوکورنو” ۳۷ ساله در سال ۲۰۱۶ با نخستین فیلم بلند خود با عنوان “خام” که جایزه هیئت داوران انجمن بین المللی منتقدان (فیپرشی) را از جشنواره فیلم کن دریافت کرد و “تیتان” برنده نخل طلای ۲۰۲۱، دومین فیلم بلند او محسوب می شد.

در خلاصه داستان “تیتان” آمده است: پس از وقوع یک سری جنایات غیر منتظره، پدری با پسرش که ۱۰ سال مفقود شده است، متحد می شود. “ونسان لندون”، “آگاته روسل”، “گیرانس ماریلیر” و “لایس سلامی” بازیگران این فیلم هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.