اورژانس اجتماعی ۱۲۳ با هدف کمک به بحران های فردی و اجتماعی

امیدوار در جلسه بررسی مشکلات آسیب های اجتماعی در اردبیل در تاریخ ۲۳ دی ماه اظهار داشت: به منظور کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه در خانواده و جامعه ، سازمان بهزیستی بیشتر از ۱۵ سال است که اقدام به راه اندازی و فعالیت اورژانس اجتماعی کرده است تا با استفاده از این روش از توسعه و شیوع بیماریهای اجتماعی جلوگیری کرده و درمانی برای آنها پیدا کند.

وی جامعه هدف این گروه را افراد آسیب پذیر یا آسیب دیده اعلام کرد و گفت: ما در مرکز اورژانس اجتماعی به اختلافات خانوادگی ، زوجین ، والدین با فرزندانشان و همچنین کودکان کار ، کودکان خیابانی و افرادی که به فکر خودکشی هستند و یا همسر آزاری ، کودک آزاری و یا معلول آزاری اتفاق بیفتد ، بررسی کرده و آنها را کنترل می کنیم.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل اظهار داشت: این مجموعه به طور تخصصی موضوع فرار دختران و پسران از خانه و اختلال هویت جنسی آنها را مورد بررسی تخصصی قرار می گیرد. که در چهار گروه فعالیت های خود را در این زمینه توسعه می دهیم.

امیدوار مرکز مداخله در بحران های فردی و اجتماعی را به عنوان یکی از گروه های فعال در شهرهای بزرگ استان اعلام کرد و افزود: در این مرکز با افرادی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند مشورت می شود و آنها از خدمات مددکاری برای کاهش آسیب های اجتماعی بهره مند می شوند.

وی از فعالیت خط ۱۲۳ به عنوان خط فوریت‌های اورژانس یاد کرد و ادامه داد: استان اردبیل یکی از استان های پیشرو در راه اندازی این مجموعه است که شهروندان استان می توانند به راحتی از هر کجا بصورت رایگان با این خط تماس بگیرند و در مورد آسیب ها و دغدغه های اجتماعی گزارش خود را اعلام کنند.

امیدوار از ارائه خدمات سیار با کمک مددکاران و روانشناسان به صورت اعزام خودرو به محل حادثه خبر داد و خاطرنشان کرد: پایگاه های خدمات اجتماعی ما در مناطق حومه ای و سکونتگاه های غیررسمی و آسیب پذیر راه اندازی شدند تا با مداخله به موقع در برابر بحران برای رفع این مشکلات، راه چاره ای پیدا کنند.

وی به گزارش های متعدد در مورد کودک آزاری و همسرآزاری اشاره کرد و گفت: این دو موضوع شامل افزایش تماس هموطنان با اورژانس اجتماعی است و ما باید برای کمتر شدن این آسیب ها نسبت به ایجاد یک مرکز خانه امن و نیز مجموعه های پشتیبانی از قربانیان این حوزه در نظر بگیریم.

امیدوار افزود: ما با توجه به شرایط پیش آمده در مرکز مداخله با بحران اجتماعی تصمیم گیری می کنیم و در صورت بروز آسیب جدی قطعاً با استفاده از راهکارهای مناسب به دنبال حل مشکلات در این زمینه خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: “بیشتر کودک آزاری ها در خانواده ها به دلیل بی توجهی و ناآگاهی آنها است و لازم است که خانواده ها در تربیت فرزندان خود اهتمام بیشتری داشته و محیط خانه را برای تربیت تعالی آنها به روشی مناسب فراهم کنند. ”

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل از ساماندهی کودکان کار و خیابان خبر داد و اظهار داشت: در ماه های اخیر مرکز نگهداری شبانه روزی برای این کودکان ایجاد شده است تا کودکان کار و کودکان خیابانی را تحویل گرفته و سعی در نگهداری آنها در این مجموعه کند.

امیدوار از تماس با سامانه ۱۲۳ به عنوان خط تلفن تخصصی و قابل دسترسی یاد کرد و تصریح کرد: همکاران ما از جمله مشاوران و روانشناسان دوره های تخصصی را در این زمینه گذرانده اند و با همکاری مرکز بهداشت سعی در تبلغ این سامانه مؤثر است.

وی گفت: “با شیوع بیماری کرونا و برخی اضطراب ها و نگرانی های خانواده ها ، ما شاهد تماس های بیشتری با سامانه ۱۲۳ هستیم ، بنابراین تعداد تماس های روزانه در طول روزهای کرونا به بیش از ۳۰۰ مورد رسیده است ، اما با بهبود شرایط این تماس ها کاهش یافته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.