انتقال درصدی از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به بورس

0 14

رئیس سازمان بورس طی بیانیه ای در جهت کمک به بورس اعلام کرد: در صورت انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، این نقدینگی می‌تواند به بازار گردانی بازار سرمایه کمک شایانی کند.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، نمایندگان در دور نهم مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی لایحه یک فوریتی رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب کردند؛ برای کنترل و کاهش مخاطرات سامانه‌ای یا فرادستگاهی بازار سرمایه کشور در شرایط بروز بحران‌های مالی و اقتصادی و اجرای سیاست‌های عمومی در وضعیت مذکور و در جهت حفظ و توسعه شرایط رقابت عادلانه در زمینه بازار سرمایه، صندوق تثبیت بازار سرمایه به عنوان ارگان مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، با شخصیت حقوقی مستقل و غیردولتی برگزار شود.

انتقال 1% از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به بورس

رئیس سازمان بورس درباره حل شرایط کنونی و کمک به بورس با انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت، گفت: اجرای این مصوبه برای بازارگردانی مداوم نمادها و افزایش نقدشوندگی بازار اتفاق خوبی است.

علاوه بر این مصوب کردند، بر اساس اساسنامه این صندوق و در چهارچوب مصوبات هیئت امنایی متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار توسط هیئت عامل فعالیت کند.

براساس تبصره این مصوبه مقرر شد؛ یک‌درهزار منابع صندوق توسعه ملی در زمان ابلاغ این قانون و از آن به بعد یک‌در‌هزار منابع واریزی به صندوق توسعه ملی پس از تبدیل به ریال در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار گیرد و بخشی از منابع سازمان بورس و اوراق بهادار با تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار و دیگر منابع مالی در چهارچوب قوانین و مقررات با تصویب مراجع ذی‌صلاح قانونی به این صندوق تعلق گیرد.

بیانیه حسن قالیباف اصل برای کمک به بورس

این قانون به علت برخی ابهامات پس از حدود ۵ سال همچنان اجرایی نشده است، اما حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس از پیگیری دولت برای اجرایی شدن این قانون با توجه به شرایط کنونی بازار بورس و برای کمک به بورس خبر داد و افزود: اکنون به دلیل شرایط بازار سرمایه بحث اجرایی شدن آن جدی است، متاسفانه این قانون دارای یک گیر اساسی بود که به تازگی حل شده است.

همچنین وی تصریح کرد: در صورت ابلاغ آیین‌نامه این قانون و انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، این نقدینگی می‌تواند به بازار گردانی بازار سرمایه کمک شایانی کند. در ادامه قالیباف اصل تاکید کرد: اجرای این مصوبه در شرایط کنونی بازار بورس برای بازارگردانی مداوم همه نماد‌ها و افزایش نقدشوندگی بازار اتفاق بسیار خوبی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.