انتشار نامه محرمانه مارک اسپر توسط سی ان ان

به گزارش چاپارنیوز، مطابق با سند افشا شده توسط سی ان ان، مارک اسپر ، وزیر دفاع سابق آمریکا در روزهای آغازین ماه جاری و طی نامه ای طبقه بندی شده به کاخ سفید اعلام کرد که فرماندهان نظامی تصمیم دارند که آمریکا تا زمان تحقق شرایط دیگر حضور نیروهای خود را در افغانستان کاهش نخواهد داد.

در نامه مذکور در کنار مارک اسپر اسامی سایر مقامات سیاسی آمریکا مانند ژنرال کنت فرانک فرماندهی مرکزی ایالات متحده، مارک میلی رییس ستاد مشترک آمریکا و ژنرال آستین میلر فرمانده مأموریت ناتو در افغانستان ذکر شده است و در آن اعلام شده که شرایط لازم برای کاهش نیروها همچنان فراهم نشده است.

سی ان ان در گزارش خود ادعا کرده است که نامه مذکور یکی از دلایل اصلی ترامپ برای اخراج اسپر از پنتاگون بود.

این شبکه پیشتر نیز در گزارشی اظهار کرده بود که بنابر پیش بینی فرماندهان ارتش آمریکا، دونالد ترامپ قبل از ترک کاخ سفید در تاریخ ۲۰ ژانویه (۳۰ دی)، فرمانی رسمی در راستای آغاز عقب نشینی بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق صادر خواهد نمود.

در همین راستا هم پنتاگون طی صدور اطلاعیه‌ای موسوم به “دستور هشدار” به فرماندهان خود، درخواستی مبنی بر شروع برنامه ریزی برای کاهش تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق به دو هزار و ۵۰۰ نفر تا تاریخ ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) را مطرح نمود.

به نظر می رسد که تغییرات اخیر در پنتاگون و برکناری مقامات ارشد این نهاد، جزئی از برنامه ترامپ برای عملی کردن وعده اش در خصوص بازگرداندن نظامیان آمریکایی به کشور می باشد.

پاکسازی پنتاگون و اعمال تغییرات در این سازمان از روز دوشنبه هفته قبل و با اخراج مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین آمریکا شروع شد. اسپر ماه ها بود که دیگر مهره‌ای سوخته به حساب می آمد، اما اخراجش تنها دو روز پس از اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، باعث بهت و حیرت همگان شد.

پس از این اقدام، ترامپ، کریستوفر میلر را به عنوان وزیر دفاع جدید آمریکا معرفی کرد. میلر در سال ۲۰۰۱ میلادی به عنوان مامور نیروهای ویژه در مرحله نخست سرنگونی طالبان خدمت می‌کرد.

ترامپ با این حرکت خود نشان داد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، از اولویت‌های او می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.