چین و روسیه به شورای حقوق بشر راه یافتند/خروج ترامپ بدلیل جانبداری از اسرائیل

 سه ‌شنبه چین و روسیه به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد راه یافتند و میزان حمایت از پکن در مقایسه با رای‌گیری ۲۰۱۶ بیش از ۲۰ درصد کاهش نشان داد و عربستان هم نتوانست کرسی این نهاد مستقر در ژنو را کسب کند.

به گزارش چاپار به نقل از خبرگزاری رویترز، مجمع عمومی ۱۹۳ عضوی سازمان ملل متحد همچنین ساحل عاج، مالاوی، مالاوی، بولیوی، کوبا، ازبکستان، فرانسه و انگلیس را برای این شورای ۴۷ عضوی انتخاب کرد. سنگال، نپال، پاکستان، اوکراین و مکزیک هم برای بار دوم برای یک دوره سه ساله انتخاب شدند. اعضای این شورا نمی‌توانند بیشتر از دو دوره متوالی حضور داشته باشند.

اعضای شورای حقوق بشر از طریق رای‌ مخفی در گروه‌های جغرافیایی انتخاب شدند تا میزان نمایندگی برابر رعایت گردد. گروه آسیا-اقیانوسیه که شامل عربستان است، تنها رقابت سه‌ شنبه بود و پنج نامزد برای کسب چهار کرسی تلاش ‌کردند. اعضای جدید دوره خودشان را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۱ آغاز خواهند کرد.

در این خصوص مدیر دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «ناکامی عربستان برای کسب کرسی شورای حقوق بشر یادآور خوبی درباره لزوم رقابت بیشتر در انتخابات‌های سازمان ملل است. شاید اگر نامزدهای بیشتری وجود داشتند، چین، کوبا و روسیه هم شکست می‌خوردند.»

عربستان که منتخب سال ۲۰۱۶ بود، ۱۵۲ رای گرفت و از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ عضو این شورا شد اما سه ‌شنبه فقط ۹۰ کشور به ریاض رای دادند که در واقع یک کاهش ۴۰ درصدی به شمار می‌رود. این در حالی است که چین با کسب ۱۳۹ رای انتخاب و البته حمایت آن با بیش از ۲۰ درصد کاهش در مقایسه با سری قبل که توانست یک کرسی در سال ۲۰۱۶ به دست آورد، مواجه شد.

آمریکا راهیابی چین و روسیه به شورای حقوق بشر را محکوم کرد

به دنبال اعلام نتایج مورگان اوتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که دولت آمریکا عمیقا از انتخاب روسیه و چین و کوبا در شورای حقوق بشر ناراضی است. وی افزود: «انتخاب برخی از اعضا که به گفته او سابقه درخشانی در دفاع از حقوق بشر ندارند، “تمسخر” ماموریت این شوراست.»

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: «خروج ترامپ از این شورا در سال ۲۰۱۸ به دلیل جانبداری علیه رژیم صهیونیستی بوده و از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواست تا فورا اقدامی برای اصلاح شورای حقوق بشر انجام دهند.»

پامپئو افزود: «متاسفانه آن درخواست‌ها راه به جایی نبرد و امروز بار دیگر کشورهایی انتخاب شدند که سوابق حقوق بشری ناسازگاری دارند. ونزوئلا در سال ۲۰۱۹ انتخاب شد. این انتخاب‌ها صرفا بیش از پیش تصمیم آمریکا به خروج را توجیه می‌کند.»

انتخاب کوبا در شورای حقوق بشر با ۱۷۰ رای موافق در مجمع عمومی هم با اعتراض فعالان و سازمان‌های جامعه مدنی همراه بود. سه ‌شنبه ۸۵ سازمان جامعه مدنی از کوبا و دیگر کشورها با امضای اعلامیه‌ای از انتخاب دولت کوبا در این نهاد حقوق بشری سازمان ملل متحد انتقاد کردند. کوبا در بیانیه‌ای به ارتقای حقوق فرهنگی متعهد شد و بر سیستم سیاسی مشارکتی و دموکراتیک خود تاکید کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.