بزرگترین ریزش قیمت طلا در هفت سال اخیر به دلیل کشف داروی کرونا

بازار معاملات طلا در روز دوشنبه تحت تاثیر خبر نتایج امیدبخش واکسن کووید ۱۹ و قوی شدن ارزش دلار، با بزرگترین ریزش قیمت طلا در بیش از هفت سال گذشته روبرو شد و به یک باره حدود ۱۰۰ دلار کاهش یافت.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، بهای معاملات اونس طلا در بازار نیویورک ۹۷ دلار و ۳۰ سنت معادل حدود پنج درصد کاهش یافت و در ۱۸۵۴ دلار و ۴۰ سنت بسته شد که بیشترین افت قیمت یک روزه به دلار از ژوئن سال ۲۰۱۳ تاکنون بود.

شرکت پی فایزر اعلام کرد واکسن کرونایی که این شرکت تولید کرده است، بیش از ۹۰ درصد در جلوگیری از ابتلا به بیماری تاثیر گذار بوده است. این دارو احتمالا سرعت روند احیای اقتصادی پس از اپیدمی ویروس کرونا را بهبود می بخشد و نیاز به بسته محرک مالی بیشتر را کاهش می دهد.

نتایج آزمایش گسترده واکسن کووید ۱۹ پی فایزر، امیدوار کننده ترین خبر در پیشرفت علمی بشریت برای مبارزه با کووید ۱۹ است و در صورتی که نتیجه تحقیقات بی خطر بودن تزریق این واکسن را تایید کند، زمینه را برای شرکت پی فایزر و بیو ان تک برای اجازه اضطراری از رگولاتورها هموار می کند.

پس از اعلام این خبر بزرگترین ریزش قیمت طلا در هفت سال اخیر اتفاق افتاد و طلا تمام رشد قیمتی که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت تاثیر امیدواری به تصویب بسته محرک مالی گسترده تر در این کشور پیدا کرده بود را از دست داد.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک عنوان کرد: طلا دارایی است که سرمایه گذاران را به دلیل دورنمای بسته محرک مالی و نرخهای بهره بسیار پایین جذب کرده است. تولید واکسن نیاز به اقدامات محرک مالی را کمتر خواهد کرد زیرا اقتصادها می توانند بازگشایی شوند.

قیمت طلا به پایین میانگین قیمت ۱۰۰ روزه سقوط کرد که روند کاهشی آن را سرعت بخشید.

بر طبق گزارش بلومبرگ، فلزات صنعتی، بازارهای سهام و قیمتهای نفت همگی روندی صعودی را در پیش گرفتند و مس به بالاترین قیمت در دو سال اخیر خود رسید. با تغییر توجه سرمایه گذاران به تغییرات در سیاست انرژی و تجارت آمریکا در دوران بایدن، فلزات پایه شامل روی و نیکل روند افزایش قیمتی که در ابتدای معاملات داشتند را ادامه دادند. با این که پیش بینی می شود سیاستهایی نظیر تعرفه ها روی واردات فولاد و آلومینیوم که مربوط به دوران ترامپ هستند به این راحتی ها حذف نشوند اما جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا ممکن است از تنشهای تجاری با چین که بزرگترین مصرف کننده کالاهای صنعتی است، کم کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.