اقدامات اخیر دولت در راستای حمایت از بازار سرمایه

0 13

در راستای حمایت از بازار سرمایه دولت در کنار طرح انتقال ۱% از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار اعلام کرد بانک ها نیز مجاز به سرمایه گذاری در این بازار هستند.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، شاخص کل بورس از روزهای میانی مرداد شروع به کاهش یافتن کرد و با افت چشمگیری روبرو شد. از آن موقع تا کنون تصمیمات مختلفی از سوی دولت و سازمان بورس در جهت تعادل سازی این بازار گرفته شد که هیچ کدام آن طور که لازم بود از سقوط نزولی شاخص جلوگیری نکرد و مردم با کاهش شاخص کل از محدوده دو میلیون واحد به محدوده یک میلیون و ۵۰۰ واحد رو در رو شدند.

در حواشی این اتفاقات، روز گذشته تصمیمات جدیدی در نشست شورای عالی بورس اتخاذ شد که به نظر می رسد به در جهت ضحمایت از بازار سرمایه و به تعادل رساندن آن کارساز باشد. در این نشست آیین نامه پیشنهادی حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهام داران و سرمایه گذاران به صورت دقیق مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و مواد این آیین نامه بر ضرورت مشارکت سهام داران عمده در معاملات سهام تاکید دارد.

بر اساس سخنان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای حمایت از بازار سرمایه، با توجه به مفاد این آیین نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار برای الزام سهامداران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی اختصاص داده شد. علاوه بر این، منع مشارکت بانک ها در رابطه با مفاد ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور،  استثناء شد و صرفا به جهت حمایت از این بازار بانک ها مجاز به سرمایه گذاری در بازار سرمایه خواهند بود و در کنار آن، نقش بانک ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس افزایش می یابد.

بیانیه حسن قالیباف اصل در راستای حمایت از بازار سرمایه

حسن قالیباف اصل همچنین در ادامه سخنان خود افزود: با تصویب و ابلاغ این آیین نامه موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می گیرد.

وی از دیگر مصوبات شورای عالی بورس به مسئولیت پیگیری وصول منابع حاصل از یک درصد صندوق توسعه ملی به سازمان بورس در جهت حمایت از بازار سرمایه اشاره کرد و تصریح کرد: صندوق توسعه ملی مکلف است یک درصد از منابع سالانه خود را (از سال ۱۳۹۴ به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به صورت بلندمدت سپرده گذاری کند.

بر اساس بیانیه سازمان بورس، دو تصمیم مذکور نه تنها باعث تزریق نقدینگی به بازار سرمایه می شود بلکه اجازه به بانک ها برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه باعث تقویت تقاضای بالقوه خرید در سطح بازار می شود و زمانی که سمت تقاضا تقویت شود می تواند به رشد شاخص کمک کند.

با این وجود گذشت زمان مشخص خواهد که اگر این دو تصمیم اجرایی شوند، چه تاثیراتی در صعود یا نزول شاخص بورس خواهند گذاشت و آیا مجددا شاهد بازگشت بازار سرمایه به روزهای پر سود خود خواهیم بود یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.