افزایش مصرف آب از زمان شیوع کرونا/ آیا سناریوی قطعی عملی خواهد شد؟

محمدرضا بختیاری درباره افزایش مصرف آب از ابتدای سال جاری نسبت به پارسال گفت: «با شیوع ویروس کرونا در کشور ما تا ۲۵ درصد افزایش مصرف داشتیم. به مرور که بحث الگوی مصرف جا افتاد میزان مصرف کاهش پیدا کرد، اما در کل شهروندان تهرانی طی ۷ ماه ابتدایی سال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۰.۱ درصد مصرف آب بیشتری داشته‌اند.»

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: «هر سال در شرایط عادی تهران حدود ۲.۵ درصد رشد مصرف داریم که تقریبا معادل رشد جمعیت است. امسال این رقم به حدود ۱۰.۱ درصد رسیده که این مابه‌التفاوت ۷.۵ درصدی و مصرف غیرنرمال به دلیل شیوع کرونا و شستشوی بیشتر دست است.»

وی درباره احتمال بروز کم‌آبی با توجه به افزایش مصرف آب در تهران توضیح داد: «پیش‌بینی این است که امسال بارندگی نرمالی داشته باشیم، البته پاییز تا مهرماه وضع خوبی نداشتیم، باید ببینیم وضعیت بارندگی دو ماه آینده به چه شکل است تا بر اساس آن خودمان را آماده کنیم. اگر مصرف مهار نشود و بارندگی به همین شکل باشد، ممکن است به مشکل بربخوریم.»

بختیاری با اشاره به کاهش ذخایر سدها نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: «حجم مخازن سدها سال گذشته در همین زمان حدود ۸۰۳ میلیون متر مکعب بود اکنون به ۷۱۸ میلیون متر مکعب رسیده است، یعنی ۱۱ درصد معادل ۸۵ میلیون متر مکعب نسبت به سال قبل کاهش حجم مخزن داریم. اما هنوز به حد هشدار نرسیده‌ایم.»

ابراز امیدواری برای عدم قطعی در پی افزایش مصرف آب

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد: «درصورت نرمال بودن بارندگی می‌توانیم عبور کنیم اما اگر بارندگی نرمال نباشد، حتما باید تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنیم، چون با شیوع کرونا و افزایش مصرف آب اکنون نگاه مردم به آب تنها موضوع شرب نیست، مردم به آب به چشم نجات‌دهنده نگاه می‌کنند و این کار را مشکل‌تر می‌کند. به هر حال پیش‌بینی می‌شود که تا چند ماه آینده ما همین وضعیت کرونا ادامه داشته باشد، بنابراین باید ببینیم چه وضعیتی پیش می‌آید تا برای سناریوهای مختلف برنامه‌ریزی کنیم و آماده باشیم.»

وی با اشاره به سناریوهای پیش‌بینی شده تصریح کرد: «ما سه سناریوی سبز، زرد و قرمز داریم. در سناریوی سبز در حالتی است که مشکلی نداشته باشیم و مثل سال قبل با وجود افزایش ۱۰ درصدی در استان و شهر تهران مشکلی در تامین آب نداشتیم و حتی یک ساعت قطعی آب در شهر تهران نداشتیم. سناتریوی زرد این است که اگر با کمبود بارندگی و منابع آبی مواجه شویم، مجبوریم کاهش و کنترل فشار اعمال کنیم. در سناریوی قرمز هم کار بحرانی می‌شود که ممکن است به قطعی آب برسیم. در هر حال با تمهیدات اندیشیده شده و رعایت مردم مشکلی پیش نخواهد آمد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.