افزایش قیمت تخم مرغ در کشور

0 16

به گزارش چاپار نیوز، به دنبال افزایش قیمت تخم مرغ در هفته گذشته قیمت هرشانه تخم مرغ به حدود ۳۰ هزارتومان رسیده بود. طبق آخرین گزارشات واصله قیمت هر شانه تخم مرغ امروز ۲۴ شهریور ۹۹ در خرده فروشی ها به حدود ۳۸ هزارتومان رسید.

رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی این افزایش قیمت را امری بی سابقه دانست و علت آن را صادرات و حباب ایجاد شده بیان کرد.

مهدی یوسف خانی در مورد این جهش ناگهانی قیمت گفت: قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۳۳ هزارتومان، قیمت برای مغازه دار ۳۵ هزارتومان و  قیمت برای مصرف کننده ۳۸ هزارتومان شده است.

یوسف خانی بیان کرد که این افزایش قیمت در سال های اخیر بی سابقه بوده و تا کنون قیمت تخم مرغ بیش از ۳۰  هزارتومان نبوده است، بیان داشت: صادرات علت اصلی این افزایش قیمت است و برخی نیز با سو استفاده از اهرم صادرات قیمت ها را به شکل کاذب بالا می برند و حباب ایجاد می کنند.

وی توصیح داد که صادرات اثری در بازار داخلی ندارد و علت این افزایش قیمت کمبود نهاده ها بوده است، گفت:کمبود نهاده و  تهیه آن از بازار آزاد با قیمت های بالا چندین ماه است که تولیدکنندگان را درگیر کرده است و مربوط به یکی دو هفته اخیر نمی شود پس چگونه قیمت هر شانه تخم مرغ در ماه های قبل به کمتر ۲۰ هزارتومان هم رسیده بود؟.

او ادامه داد: قیمت تمام شده تخم مرغ برای تولیدکننده با نهاده آزاد کیلویی ۱۴ هزارتومان و هر شانه ۲۸ هزارتومان است. یعنی حتی اگر گرانی نهاده را در نظر بگیریم نباید قیمت تمام شده کیلویی ۱۹ هزارتومان و هرشانه ۳۸ هزارتومان شود. اگر علت این افزایش قیمت صادرات نیست چگونه قیمت ها افزایش یافته است.

وی گفت که این افزایش قیمت تخم مرغ کاذب است و بیان داشت: در اینکه باید مازاد تولید صادر شود شکی نیست، اما صادرات باید کنترل شده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.