افزایش سرایت پذیری کرونا و احتمال بومی شدن آن/ بیماری با آلودگی هوا تشدید می‌شود

عضو کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا با اشاره به تغییراتی که پس از جهش ویروس کرونا در آن اتفاق می‌افتد، گفت: «این جهش هم می‌تواند سرایت پذیری کرونا را افزایش دهد و هم می‌توان آینده‌ای را متصور شد که جهشی اتفاق بیفتد که سرایت‌ پذیری ویروس را سخت‌تر کند.»

دکتر احسان مصطفوی گفت: «بر اساس گزارش‌های منتشره، در ایران نیز مانند دیگر نقاط دنیا، شواهدی دال بر اینکه جهش‌های صورت گرفته در ویروس، بیماری زایی ویروس را بیشتر کرده در دست نیست. اما چنین به نظر می‌رسد این جهش‌ها به سمت افزایش سرایت پذیری کرونا بوده است.»

وی ادامه داد: «بررسی مستمر جهش‌های ویروس در ایران و سایر کشورهای دنیا باید انجام شود. اگر جهش ویروس باعث شود هم قدرت بیماری‌زایی و هم قدرت سرایت آن افزایش یابد، برای مقابله با ویروس چالش بیشتری خواهیم داشت و تبعات این بیماری برای جامعه جهانی بیشتر خواهد شد.»

همچنین گفت: «احتمال دیگر بروز جهش به‌گونه‌ای است که سرایت پذیری کرونا کم شده و دیگر نتواند به آسانی افراد را مبتلا کند. مانند ویروس سارس که در زمان شیوع خود، ۲۶ کشور را آلوده کرد. اما به‌ دلیل بهداشت صحیح عمومی این ویروس به‌خوبی کنترل شد و همچنین جهش‌های تصادفی، سارس را به ویروسی تبدیل کرد که نمی‌توانست به راحتی گذشته به انسان منتقل شود.»

مصطفوی درباره اینکه آیا با توجه به افزایش سرایت پذیری کرونا احتمال بومی‌ شدن آن وجود دارد یا خیر؟ گفت: «در مورد اکثر بیماری‌های عفونی که واکسن موثری دارند هم معمولا احتمال بومی شدن بیماری حداقل در مناطقی از دنیا وجود دارد. در مورد بیماری کرونا هنوز واکسن موثری وجود ندارد و نمی‌توان در مورد ایمنی طولانی مدت آن قضاوت درستی داشت؛ در نتیجه فعلا باید این فرضیه را پذیرفت که احتمال اینکه بیماری کرونا در دنیا اندمیک (بومی) شود، وجود دارد.»

آلودگی هوا آسیب پذیری به کرونا را افزایش می‌دهد

رییس مرکز و پایگاه تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران درمورد نقش آلودگی هوا در انتقال کرونا‌ تصریح کرد: «این موضوع که آلودگی هوا بتواند تلفات ناشی از کرونا را افزایش دهد، هنوز به طور قطع اثبات نشده است؛ اما طبق شواهد موجود، آلودگی هوا باعث آسیب به قلب و ریه‌ها شده و از این طریق می‌تواند باعث شود فردی که به کرونا مبتلا می‌شود، نوع شدیدتر بیماری را تجربه کند؛ در عین حال آلودگی هوا می‌تواند باعث التهاب ریه‌ها شود که باز هم میزان آسیب‌پذیری فرد به کرونا را افزایش می‌دهد.»

مصطفوی افزود: «از سوی دیگر فرضیاتی وجود دارد که می‌گوید ممکن است ذرات ویروس با ذرات آلوده هوا منتقل شود؛‌ گرچه این موضوع هنوز اثبات نشده، اما درصورت اثبات آن باز دوباره ابعاد تاثیر آلودگی هوا بر کروناویروس جدید افزایش خواهد یافت. در کل شواهد مختلف گویای این است که آلودگی هوا می‌تواند باعث فرم‌های شدیدتر بیماری در مبتلایان شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.