سخت‌گیری های بیشتر برای جریمه و تذکر به افراد فاقد ماسک

رییس پلیس پایتخت اعلام کرد: به دنبال تعطیل کردن شهر نیستیم، باید سخت‌گیری های بیشتری برای جریمه و تذکر به افراد فاقد ماسک در فضاهای عمومی، معابر و داخل خودروها اعمال شود.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، سردار حسین رحیمی در همایش امنیت، ایمنی و سلامت که با حضور دستگاه‌های مختلف در مقر مرکز فاتب برگزار شد، درباره اقدامات پلیس برای برخورد با افراد فاقد ماسک و ناقضان پروتکل‌های بهداشتی کرونا، توضیح داد: حدود ۱۰ روز از ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا به ناجا گذشت و ما در این مدت تلاش کردیم تا با اقدامات ایجابی و ارشادی شهروندان را به رعایت پروتکل‌ها دعوت کرده و از انجام اقدامات سلبی پرهیز کنیم، در همین راستا نیز به بیش از ۱۱۵ هزار نفر که پروتکل‌های مربوط به کرونا را رعایت نکرده بودند، از سوی ماموران ما تذکر داده شد.

وی افزود: همچنین به حدود ۵۰۰ واحد صنفی که مقررات مربوطه را رعایت نکرده بودند، در گشت‌های پلیس، تذکرات لازم داده شد.

سردار رحیمی ضمن اشاره به همکاری اکثریت مردم با پلیس در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک گفت: این روند همچنان ادامه خواهد داشت و در اجرای این بخشنامه تمام رده‌ها و یگان‌های پلیس‌های تخصصی ما پای کار هستند و نسبت به جریمه و تذکر به افراد فاقد ماسک اقدام خواهند کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: متاسفانه شاهد اوج گیری دوباره در تعداد مبتلایان به کرونا در کشور هستیم و از این رو برخوردهای سلبی و اعمال جریمه نیز در دستورکار قرار گرفت و طی دو سه روز گذشته برخورد با رانندگان و سرنشینان وسایل نقلیه که از ماسک استفاده نکنند، صنوف و … انجام شده است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در رابطه با جریمه واحد های صنفی تاکید کرد: در رابطه با واحدهای صنفی نیز در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها و مقررات برای بار نخست تذکر، بار دوم یک میلیون تومان جریمه و بار سوم پلمب انجام خواهد شد.

رحیمی همچنین در خصوص افراد فاقد ماسک در مترو اظهار کرد: همانطور که قبلا هم اعلام کردیم، در بخش مترو نیز از ورود افراد بدون ماسک به داخل مترو جلوگیری خواهد شد که خوشبختانه در نتیجه این اقدامات بالغ بر ۹۵ درصد افراد در فضای مترو از ماسک استفاده می‌کنند.

وی در خصوص رانندگانی که در خودرو از ماسک استفاده نمی کنند اعلام کرد که شخص راننده ۱۰۰ هزار تومان و هر سرنشین نیز ۲۰ هزار تومان جریمه می شود و افزود: این اعمال جریمه برای تمام خودروها است و فرقی ندارد که خودرو شخصی باشد و یا جزو ناوگان حمل و نقل عمومی و تاکسیرانی باشد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در مورد خودروهای تک سرنشین نیز اعلام کرد: خودروهای تک سرنشین جریمه نخواهند شد، اما هر خودرویی که بیش از یک سرنشین داشته باشد و افراد در آن ماسک نزنند جریمه خواهند شد.

بنا بر گفته های سردار رحیمی در دو، سه روز گذشته اعمال سخت گیری ها توسط پلیس در برخورد با افراد فاقد ماسک شدت گرفته و جلسات هماهنگی نیز برای آن برقرار شده و امروز نیز در همین خصوص جلسه‌ای با ستاد مقابله با کرونا برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین ما به مسئولان وزارت بهداشت گفتیم تا مشخص کنند با توجه به پایش بیماران مراجعه کننده برای ویروس کرونا، در کدام بخش‌ها بیشترین شیوع وجود  دارد که ما بتوانیم در آن نقاط تمرکز بیشتری داشته باشیم.

رییس پلیس پایتخت در پاسخ به سوالی در خصوص عدم استفاده از ماسک از برخی از پاساژ ها و مراکز خرید نیز تاکید کرد: تمامی فروشندگان و متصدیان ملزم به استفاده از ماسک هستند. همچنین به اصناف تاکید کرده‌ایم که باید نیروهای انتظامات خود را مقابل در ورودی پاساژها و مال‌ها مستقر کرده و به افراد فاقد ماسک تذکر دهند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در مورد تعطیل شدن شهر تهران نیز تاکید کرد: به هیچ عنوان به دنبال تعطیلی شهر نیستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.