محدودیت‌ها برای کنترل کرونا باید بیشتر شود و مردم باید خطر کرونا را جدی بگیرند!

0 8

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ضمن تاکید بر این که تنها یک ثانیه لازم است تا ویروس کرونا میزبان خود را شکار کند، وضعیت فعلی شیوع کرونا در کشور را بحرانی اعلام کرد و از مردم خواست تا رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیشتر از گذشته جدی بگیرند.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، دکتر پیام طبرسی در خصوص وضعیت بحرانی شیوع کرونا در کشور، گفت: وضعیت گسترش این ویروس در کشور، خصوصا در تهران از هفته‌های قبل و پس از کاهش محدودیت‌ها و رفتارهای پرخطر،  قابل پیش بینی بود.

شکل‌گیری موج سوم کرونا

طبرسی با تاکید بر شکل‌گیری موج سوم کرونا در کشور، اعلام کرد: ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده، به شکلی که در دو هفته اخیر با بیمارانی مواجه شده‌ایم که با علائمی مشابه ولی شدیدتر از دوره‌های قبل به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند.

وی ضمن اشاره به افزایش موارد مبتلایان به کرونا طی روزهای گذشته در کشور، افزود: بالاترین میزان بستری شدگان کرونایی از اولین روز شیوع تا به امروز در بخش های ICU، مربوط به روزهای اخیر است.

بیمارستان با کمبود تخت مواجه گردیده است و بخش ICU نیز در حال پر شدن است.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی را با هدف قطع زنجیره ویروس کووید ۱۹ تاکید کرد و هشدار داد: تقریبا ظرفیت بخش‌های مراقبت ویژه کشور در اشغال بیماران کرونایی قرار دارد و در آینده نیز هر تعداد تخت بستری به ناوگان درمان اضافه شود، به درمان این بیماران تعلق خواهد گرفت.

وی بیان کرد که خیلی از بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بخش های ICU دارند، همچنان در بخش‌های عادی تحت درمان هستند و دلیل این مسئله را افزایش چشمگیر بیماران کرونایی نیازمند به مراقبت‌های ویژه و به دنبال آن کمبود تخت عنوان کرد.

طبرسی افزود: با وجود این که بیشتر بیمارستان‌های تهران به مدار ارایه خدمات کرونایی پیوستند، اما همچنان با کمبود تخت‌های بستری روبرو هستیم که این موضوع بیانگر این مهم است که کشور با وضعیت بسیار نگران کننده و بحرانی روبرو شده است.

سفرها بر افزایش آمار کرونا تاثیر زیادی دارند!

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری بر تاثیر مستقیم سفرها بر افزایش آمار کرونا تاکید کرد و در خصوص تعطیلات پیش رو به مردم توصیه کرد: برای پیشگیری از افزایش شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامت خود از سفر رفتن اجتناب کنید؛ چرا که اگر مردم بخواهند همانند هفته‌های گذشته همچنان در مراسم‌ها شرکت کنند و به سفر رفتن ادامه دهند، تعداد مبتلایان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

طبرسی با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری مبنی بر رعایت بیشتر پروتکل‌ها، محدودیت تردد، عدم برگزاری تجمعات در مراسم‌ها و … را لازم  الاجرا خطاب کرد و خواستار عمل به این توصیه‌ها شد.

وی ضمن اشاره به امکان افزایش تعداد موراد ابتلاء و در نتیجه افزایش شمار  مرگ و میر در هفته های پیش رو، نسبت به این مسئله هشدار داد و گفت: برای مهار کرونا، نیازمند همت بلند و حرکت جهادی مردم، مسئولان و سیاستگذاران هستیم.

محدودیت‌ها برای کنترل کرونا باید بیشتر شود!

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه سخنان خود، اعمال بیشتر محدودیت‌ها برای کنترل کرونا را ضروری دانست و تاکید کرد: کادر درمان دچار فرسودگی و خستگی شده‌اند و روز به روز تعداد بیمارن بدحال بیشتر می‌شود، شیوع و انتشار ویروس نیز در حال خارج شدن از حد کنترل است.

بر اساس سخنان رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تمهیدات باید بیش از پیش جدی گرفته شود تا بیماری کنترل شده و در فصول سرد با بحران کمتری نیز مواجه شویم.

درمان بیماران مبتلا به کرونا مشکل تر گشته است

طبرسی ضمن اشاره به این که آمارها نشان دهنده این موضوع است که درصد فوتی‌ها بر اثر ویروس کرونا در بخش‌های آی سی یو درصد بسیار خطرناکی است، اظهار کرد: درمان بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با ماه‌های گذشته سخت‌تر شده؛ چرا که مبتلایان با علائم شدیدتر بیماری روبرو هستند.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری همچنین خطاب به افرادی که با توجهی نسبت توصیه‌ها باعث به خطر انداختن جان اطرافیانشان هستند گفت: لطفا نیم نگاهی به آمار مبتلایان و درصد درگیری مردم با این بیماری خصوصا افراد در معرض خطر داشته باشید.

طبرسی مهمترین علامت کرونا را همان تب، سرفه و تنگی نفس ذکر کرد و یاد آور شد: از بین رفتن حس چشایی، علائم گوارشی، قلبی و عصبی نیز از دیگر نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.

وی همچنین گفت: تحقیقات برای تهیه واکسن و داروی موثر کرونا با شدت ادامه دارد، ولی کماکان دارویی ارایه نشده که با قاطعیت این بیماری را درمان کند. داروهای ضد التهاب نیز تا حدودی برای کاهش دوره بیماری اثر گذار است، ولی مطلقا بر میزان مرگ و میرها اثری ندارند و مابقی موارد نیز صرفا در فاز تحقیقاتی قرار دارد.

برای درمان کرونا دستور العمل قطعی در دنیا نیست!

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر این که تا کنون هیچ درمان و دستورالعمل قطعی برای مقابله با کرونا در سراسر دنیا پیدا نشده است، توضیح داد: درمان‌های ثانویه‌ای همانند درمان به کمک آنتی‌بادی‌ها در فاز نهایی تحقیقات هستند. مدل آزمایشی به کمک آخرین دستاوردها و تکنولوژی‌ها انجام می‌شود و به نظر می‌رسد این روش در مقایسه با روش پلاسما درمانی، اثرگذاری بهینه‌تر و موثرتری داشته باشد.

ویروس کرونا جهش خاصی نداشته است

وی با اظهار این که ویروس کرونا همانند آنفولانزا جهش خاصی نکرده است، اعلام کرد: در مورد ویروس آنفولانزا جهش‌های عمده ای تا به امروز به وجود آمده که باعث ایجاد ویروسی کاملا جدید شده ولی در مورد کرونا تمامی جهش‌ها صرفا جهش‌های نقطه‌ای است.

وی همچنین در خصوص شناسایی دو جهش عمده کرونا در سنگاپور، توضیح داد: خوشبختانه این مطالعات حاکی از کاهش علائم و شدت این بیماری است؛ ولی مابقی و عمده گزارشات در گوشه گوشه دنیا حکایت از تکثیر و افزایش شدت بیماری زایی کرونا دارد. این جهش‌ها باعث افزایش بیماری‌زایی کرونا شده؛ به طوری که تکثیر ویروس را شدت بخشیده و این موضوع  باعث شد که در حال حاضر بیماری‌زایی ویروس چند برابر شود.

طبرسی همزمانی کرونا با آنفولانزا و سایر ویروس‌های تنفسی را زنگ خطری برای افزایش موارد بیماری توصیف کرد و افزود: به نظر می‌رسد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های درمانی می‌تواند به میزان قابل توجهی از شدت بیماری‌زایی کرونا و آنفولانزا بکاهد.

وی ضمن اشاره به این که با این شرایط در مهار کرونا، کشور وضعیت مطلوبی ندارد بیان کرد: افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ها در مقایسه با جمعیت کشور نشان می‌دهد آمار ها هنوز به عدد قابل قبول نزدیک هم نشده و باید بیش از پیش محدودیت‌ها و پروتکل‌ها جدی گرفته شود.

طبرسی ارتباط ابتلا و عدم ابتلا به کرونا را با ژنتیک و گروه خونی افراد تکذیب کرد و گفت: ممکن است فردی در خط مقدم ارائه دهندگان خدمت به بیماران کرونایی باشد و طی هشت ماهی که از این اپیدمی می‌گذرد به آن مبتلا نشده باشد، ولی نکته اینجاست که کرونا در یک لحظه میزبان خود را شکار می کند.

بر اساس اعلامیه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، طبرسی در نهایت ضمن تاکید بسیار بر این که همچنان بهترین راه جلوگیری از ابتلا به ویروس کووید ۱۹ پیشگیری است، تاکید کرد: همچنان و همانند روزهای اول شیوع این اپیدمی بیشترین قربانیان این بیماری افراد در معرض خطر و سالمندان هستند؛ ولی این موضوع به این معنی نیست که سلامت سایرین و جوانترها تضمین شده است؛ چرا که موارد عدیده‌ای نیز در موج سوم بدون هیچ بیماری زمینه‌ای و ریسک فاکتوری درگیر ابتلا به این بیماری در فرم‌های شدیدتر شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.