سازمان نظام پرستاری برای واکسیناسیون عمومی اعلام آمادگی کرد

به گزارش چاپارنیوز، محمد میرزابیگی، گفت: سازمان نظام پرستاری در نامه های جداگانه ای به ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت و تولیدکنندگان واکسن در کشور، از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و… آمادگی آن برای همکاری در روند واکسیناسیون عمومی کرونا برای آحاد ملت ایران اعلام کرده است.

وی افزود: سازمان نظام پرستاری با توجه به احساس وظیفه ذاتی خود نسبت به سلامتی مردم ملت ایران و پتانسیل بیش از ۶۰,۰۰۰ پرسنل کارآمد، تحصیل کرده و ماهر، از جمله کادر پرستار فعال، دانشجویان سالهای بالا مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین پرستاران تازه بازنشسته ای که در عرصه های غیر بیمارستانی مانند دانشکده ها، مراکز مراقبت در منزل و… آمادگی را برای شرکت در روند واکسیناسیون عمومی اعلام می کند.

وی در ادامه تأکید کرد: جامعه پرستاری کشور همانطور که در ۱۴ ماه گذشته از آغاز شیوع کرونا در ایران برای درمان، مراقبت و نجات بیماران و مبتلایان در خدمت مردم بوده است و در این راه ۱۰ها شهید و ۱۰ ها هزار مبتلا تقدیم کرده، حال نیز جهت تسریع در پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت این بیماری در جامعه با واکسیناسیون سریع، گسترده و ضربتی در خدمت مردم عزیز است و آمادگی کامل برای تولید یا واردات هر تعداد واکسن در کشور، واکسینه شدن بدون تاخیر و به سرعت به گروه های اولویت دار وزارت بهداشت و حتی همه افراد واجد شرایط برای دریافت واکسن دارد.

میرزابیگی افزود: شنیده ها حاکی از آن است که در برخی از مراکز واکسیناسیون کرونا، با اعلام حضور گروه های دارای اولویت، گاهی اوقات ازدحام جمعیت و صف تشکیل می شود که مضر و نقض پروتکل است. سازمان پرستاری به همراه اعضای خود که جامعه پرستاری است، آماده است که در هر زمان و مکانی که ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت یا تولیدکنندگان واکسن اعلام کنند، از جمله در مراکز دانشگاهی مانند دانشکده های پرستاری، کلاس های درس که اکنون با توجه به کرونا، آموزش حضوری برای همکاری در واکسیناسیون و تسریع در روند واکسیناسیون عمومی تعطیل شده است، همکاری کند.

رئیس سازمان پرستاری، گفت: واکسیناسیون عمومی گسترده کار سنگینی است و وزارت بهداشت می تواند علاوه بر منابع خود از توان و ظرفیت سایر ادارات نیز برای انجام این کار بزرگ استفاده کند. البته، سیاست گذاری، تدوین پروتکل ها، تعیین اولویت ها و نظارت بر اجرای واکسیناسیون بر اساس سیاست های مدرن به عهده مقامات قانونی و وزارت بهداشت است، اما برای انجام کارها و واکسیناسیون می توان از ظرفیت پرستاران به نمایندگی از سازمان نظام پرستاری به گونه ای استفاده کرد که پس از تولید یا واردات واکسن، یک روز یا چند ساعت نیز منتظر تزریق نماند.

وی افزود: با توجه به اینکه مراحل خرید واکسن از خارج از کشور در حال انجام است و به زودی واکسن های تولید داخل مانند برکت، رازی، فخرا و… به نتیجه می رسند، ما به محض تهیه واکسن در کشور یا تولید آن از مسئولان می خواهیم، زمان طلایی را از دست ندهند. واکسن ها را در انبارها نگه ندارند و سریعاً برای تزریق واکسن به مردم و افراد واجد شرایط اقدام کنند تا هم در زمان نگهداری، واکسن ها آسیب نبینند و هم روند واکسیناسیون در کشور تسریع شود و موضوع کرونا که بحرانهای روحی روانی زیادی در خانواده ایجاد کرده است، مردم عزیز و صبور ما در اسرع وقت به سلامتی و آرامش روانی در مورد سلامتی خود برسند.

وی ادامه داد: با توجه به این نگرانی ها و علاقه شدید جامعه پرستاری به سلامت مردم و آرامش خاطر جامعه و ملت عزیز ایران، این آمادگی در جامعه پرستاران به صورت برنامه ای کاملاً عملیاتی و منسجم وجود دارد که با ظرفیت حداقل ۶۰,۰۰۰ نفر افراد ماهر، توانمند و تازه نفسی که در زمینه های خارج از بیمارستان فعالیت می کنند؛ برای تسریع در روند انجام واکسیناسیون عمومی در مقیاس وسیع، به کمک سیستم بهداشت و وزارت بهداشت آمده و اجازه دهید پرستاران ایثارگر و مجاهد بار دیگر در این فرآیند افتخار بیافرینند.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، وی در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر مراکز متعلق به وزارت بهداشت، حدود ۱۹۵ دانشکده پرستاری دولتی و غیردولتی و مکان های مربوط به نظام پرستاری در سراسر کشور وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.