اعلام آمادگی ارمنستان برای برقراری آتش بس در قره باغ

0 28

ارمنستان آمادگی خود را جهت همراهی با سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد و خواستار برقراری آتش بس در مناقشه قره باغ شد.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه ارمنستان امروز (جمعه) در طی بیانیه ای اعلام کرد: “ما از بیانیه ریاستی سازمان امنیت و همکاری اروپا استقبال می‌کنیم که در آن استفاده از زور در منطقه درگیری قره‌باغ محکوم شده است. ارمنستان به راه‌حلی صلح آمیز برای این مناقشه متعهد است. ما به مقابله خود با تجاوز آذربایجان ادامه می‌دهیم اما هم‌زمان آماده‌ایم تا با همکاری با گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و بر اساس توافقات امضا شده در سال ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ به برقراری دوباره صلح اقدام کنیم.”

بیانیه آتش بس در شیشمین روز از درگیری میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ صادر شده است. هر دو کشور تلفاتی را از نیروهای نظامی و غیرنظامی گزارش کرده‌اند و ادعا می کنند تسحیلات نظامی طرف مقابل را منهدم کرده‌اند. همچنین هر دو کشور پس از آغاز درگیری از ۲۷ سپتامبر حکومت نظامی اعلام کرده‌اند. دو کشور یکدیگر را به برافروختن آتش این درگیری متهم می‌کنند.

ریاست مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا متشکل از فرانسه، روسیه و آمریکا جنگ میان ایروان و باکو را محکوم کرده و از دو کشور خواسته‌ تا مذاکره را آغاز کنند.

با این حال ترکیه به عنوان طرفدار تاریخی آذربایجان با انتقاد از گروه مینسک درخواست  آتش بس ارمنستان را غیرقابل قبول و بی معنی خوانده است.

جمهوری آذربایجان نیز تاکید دارد تا زمانی که کنترل منطقه قره باغ در سه دهه گذشته در اختیار جدایی‌طلبان ارمنستان بوده است، تا آن را به دست نگیرد، جنگ را متوقف نخواهد کرد.

گروه مینسک در دهه ۱۹۹۰ میلادی با هدف پایان دادن به بحران قره باغ به وسیله سازمان امنیت و همکاری اروپا تشکیل شد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در فاصله سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ بر سر این منطقه جنگیده‌اند و نظامیان ارمنستان علاوه بر قره باغ، مناطقی از خاک جمهوری آذربایجان را که در اطراف قره باغ قرار گرفته‌اند را “اشغال” کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.