استفاده از منابع ارزی مسدود شده پس از سفر همتی به عراق

به گزارش چاپار نیوز، در جلسه روز سه شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی گزارشی را از تلاش های انجام شده به منظور استفاده از منابع ارزی مسدود شده در خارج از کشور ارائه نمود. در این گزارش در رابطه با توافقات انجام شده با مسئولین عراق در سفر به این کشور و همچنین از تلاش های گسترده تر برای استفاده از منابع ارزی در سایر کشورها و گشایش های مفید در این باره توضیحاتی آمده شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پس از این که رئیس کل بانک مرکزی گزارش خود را ارایه داد، بر لزوم پیگیری جدی برای دسترسی و استفاده از منابع ارزی مسدود شده کشورمان در خارج از کشور تاکید کرد و افزود: هر چند تحریم های آمریکا شرایط سختی برای تعاملات اقتصادی کشور ایجاد کرده است، اما با تلاش های انجام شده، استفاده از این منابع در حال افزایش است و تخصیص منابع به مصارف کالاهای اساسی و نیازهای تولیدی کشور استمرار خواهد یافت.

در این جلسه دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در رابطه با سفر خود به چین و دیدار و توافقات با مقامات این کشور در رابطه با تبادلات مالی و پولی و روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل دریایی هم گزارشی را ارائه کرد.

رئیس جمهور بعد از این گزارش بیان کرد که توسعه اقتصادی همه کشورها به صورت ملموس با دیپلماسی اقتصادی رابطه دارد و گفت: باید در این مقطع با تقویت اولویت‏های ارتباطی خود، با چین، کشورهای منطقه اوراسیا و همسایگان، در حوزه های مختلف از انرژی تا فناوری، برای توسعه روابط اقتصادی برنامه‏ریزی ویژه‏ای انجام دهیم.

روحانی گفت که دولت باید به دنبال تسریع در پیگیری اجرای توافقات با کشورهای منطقه می باشد و توضیح داد: در این زمینه فعال شدن کمیسیون‏های مشترک اقتصادی با کشورهای هدف ضروری است و در اهداف اقتصادی تجارت با شرق و همسایگان، توجه به سیاست صادرات‏محور بودن باید در اولویت قرار گیرد.

روحانی گسترش همکاری با اتحادیه اوراسیا را از لحاظ اقتصادی گام بسیار مهمی دانست و تاکید کرد: ایران علاوه بر ظرفیت تولید و تامین واردات برخی از این کشورها، با توجه به قرار گرفتن در بهترین موقعیت ترانزیتی، می‏تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو این اتحادیه باشد.

رئیس جمهور بیان کرد که واگذاری سهام دستگاه‏های دولتی از عزم راسخ دولت برای بهینه‏ سازی روند خصوصی‏ سازی در کشور خبر می دهد و امید داد که برنامه عرضه سهام شرکت‏ های دولتی در بازار سرمایه بدون تردید ادامه می یابد.

روحانی گفت: برنامه عرضه سهام شرکت‏های دولتی در بازار سرمایه در راستای چابک‏سازی، اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ و حمایت از بازار سرمایه به‏ویژه هدایت نقدینگی به سوی اشتغال‏ مولد و در مجموع مردم‏محور کردن اقتصاد، شفاف‏‏سازی فعالیت‏های اقتصادی و زدودن فساد از بدنه اقتصاد انجام می گیرد.

روحانی بیان کرد که رونق، پویایی و فساد زدایی جدی از اقتصاد کشور و ایجاد فرصت برابر برای تمامی مردم از طریق تداوم عرضه سهام بنگاه‏های بزرگ و متوسط باید طرح دقیقی داشته باشد و دولت این طرح را تدوین کرده است و با دقت و جدیت سعی در اجرای آن دارد.

روحانی عرضه سهام شرکت‏های بزرگ پتروشیمی، پالایشی، فلزی، بانکی، بیمه‏ای، خودرویی و زیرمجموعه‏ های آنها را مصداق اجرای این طرح نامید و گفت که این طرح به وسیله عرضه مستقیم و صندوق‏های مالی قابل معامله (ای تی اف) و سایر روش‏ها اجرایی شده است و این روند ادامه دار خواهد بود.

بعد از گزارشی که وزیر راه و شهرسازی در رابطه با پرداخت تسهیلات کرونایی به شرکت های حمل و نقل هوایی و ریلی ارائه داد، رئیس جمهور به منظور رفع موانع و تسریع و تسهیل در پرداخت مالی و تسهیلات در نظر گرفته و مصوب ستاد ملی کرونا دستورات لازم را بیان کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.