استفاده از ماسک تا چه زمانی در جوامع ضرورت دارد ؟

به گزارش چاپارنیوز، سیمین خیاط زاده، مدیرگروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت آذربایجان شرقی در مصاحبه ای با بیان اینکه استفاده از ماسک در شرایطی که واکسن وجود نداشته باشد مؤثر است، اظهار داشت: در شرایط فعلی که فقط مرحله اول واکسیناسیون انجام شده است و تزریق فقط برای کارکنان ICU انجام شده است، ماسک ضروری است و تنها در مواردی می توان ماسک را کنار گذاشت که واکسیناسیون انجام شده و ایمنی در جامعه به یک سطح نسبی و متعادل رسیده باشد که در حال حاضر وجود ندارد.

وی ادامه داد: مرحله دوم تزریق واکسن کرونا ۲۱ روز پس از مرحله اول انجام می شود و پس از این مدت بدن به ایمنی نسبی می رسد؛ شرکت سازنده واکسن، پس از دریافت واکسن روسی ایمنی ۹۰ درصدی را اعلام کرده است. امیدواریم مرحله دوم در اسرع وقت انجام گیرد و کادر درمان و کادرهای بهداشت نیز واکسینه شوند.

وی اعلام کرد: واکسیناسیون زمانی مؤثر خواهد بود که حدود ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شوند، در استان ما باید حدود دو و نیم میلیون نفر از جمعیت نزدیک به چهار میلیون نفری آذربایجان شرقی واکسینه شوند اما این واکسیناسیون با اولویت های موجود و به مرور زمان انجام می شود.

خیاط زاده خاطرنشان کرد: حداقل زمانی که باید منتظر واکسیناسیون باشیم یک سال است و در نتیجه، شروع واکسیناسیون به معنای پایان کرونا نیست بلکه امید به پایان کرونا در ماه های آینده است اگر برنامه ریزی به خوبی پیش می رود.

وی در پایان عنوان کرد: همچنان باید از ماسک استفاده کرده و به فاصله اجتماعی توجه کنیم و از برگزاری مراسم عزاداری و شادی خودداری کنیم و از شب نشینی ها بپرهیزیم تا با تلاش سیستم بهداشت و درمان بتواند به تأمین و تزریق واکسن ادامه داده و به روزهای خوش برسیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.