محمد احمدی: استفاده از روغن پالم در شیر ممنوع است

به گزارش چاپارنیوز، محمد احمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد آیت‌الله آملی در گفت وگویی اظهار داشت: روغن پالم نوعی روغن خوراکی است که از گوشت و هسته میوه درخت نخل (پالم) استخراج می شود که در کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند مالزی رشد می کند.
وی با اشاره به اینکه روغن پالم از نوعی چربی به نام اسید چرب پالمیتیک گرفته می شود، توضیح داد: روغن پالم مانند روغن حیوانی دارای اسید چرب بسیار بالایی است و در دمای اتاق جامد است.
عضو هیئت علمی گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله آملی، خاطرنشان کرد: روغن پالم به عنوان یک روغن گیاهی حاوی اسیدهای چرب اشباع و فاقد کلسترول است اما پس از خوردن آن مانند سایر روغن های گیاهی، می تواند کلسترول و چربی های بد بدن را بالا برد.
احمدی ادامه داد: روغن پالم حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی مانند توکوترینول و کاروتینویدها است که باعث ایجاد اثرات خوب و مفیدی در بدن می شود.
وی با بیان اینکه شیر موجود در دام حدود ۳ درصد چربی دارد، افزود: وقتی شیر برای تولید محصولات مختلف وارد کارخانه می شود، در ابتدا چربی آن برداشته می شود و با توجه به نوع محصول استاندارد می شود.
عضو هیئت علمی گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله آملی، گفت: معمولاً برای شیر پرچرب، ۳٪ چربی، شیر گاو  بدون تغییر به شیر تبدیل می شود، اما برای شیر کم چرب، معمولاً خامه برداشته می شود و در محصولات دیگر استفاده می شود.
احمدی با بیان اینکه برای استاندار کردن چربی شیر از خامه یا چربی دیگر استفاده می شود، گفت: به طور کلی استفاده از روغن‌پالم در شیر ممنوع است.
وی گفت: اما روغن پالم به دلیل نقطه دود زیاد و استحکام و پایداری آن در مقایسه با روغن های دیگر در محصولات دیگر استفاده می شود تا از تشکیل ترکیبات مضر برای انسان جلوگیری کند.
عضو هیئت علمی گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله آملی، اظهار داشت: افزودن روغن‌پالم به سایر فرآورده های روغنی و همچنین محصولات لبنی مانند پنیر پیتزا که بیش از حد گرم می شوند، مشکلی ندارد اگر اسیدهای چرب اشباع از ۲۰٪  پایین تر باشد.
احمدی گفت: معمولاً از روغن پالم با بیش از ۲۰ درصد اسیدهای چرب اشباع برای صابون ها و کرم های آرایشی استفاده می شود.
وی گفت: استفاده بیش از حد از روغن‌پالم و افزودن آن به محصولات لبنی باعث بالا رفتن اسیدهای چرب و افزایش کلسترول و تری گلیسیرید می شود که از عوامل موثر در بیماری های قلبی هستند.
عضو هیئت علمی گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی، آیت الله آملی، افزود: به طور کلی استفاده از پالم به دلیل مصرف زیاد در لبنیات بخصوص شیر ممنوع است اما مشکلی در استفاده برای پنیر پیتزا و بستنی ندارد.
احمدی ضمن ابراز تاسف از اینکه روغن پالم در کشور جا افتاده است، اظهار داشت: اگر این باور غلط است و اینگونه نیست، می توانید از نوعی روغن پالم به نام اولین روغن فوق العاده پالم وارد شده از مالزی استفاده کنید.

وی خاطرنشان کرد: معمولاً در روغن نباتی که برای سرخ کردن استفاده می شود باید از روغن پالم استفاده شود، زیرا روغن سرخ کردنی که باید دمای بالای ۱۹۰ درجه را تحمل کند باعث پایداری آن می شود اما روغن هایی که برای پخت و پز استفاده می شوند و گرمای زیاد را نمی بیند، حضور آن ضروری نیست.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.